• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Staffordshire

  Przeczytaj także...
  Staffordshire Moorlands – dystrykt w północnej części hrabstwa Staffordshire w Anglii, w odległości 60 km od Manchesteru.Newcastle-under-Lyme – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Staffordshire, w dystrykcie (borough) Newcastle-under-Lyme. W 2001 roku miasto liczyło 73 944 mieszkańców.
  Newcastle-under-Lyme – dystrykt w hrabstwie Staffordshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 123 871 mieszkańców.

  Staffordshirehrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowo-zachodniej Anglii, w regionie West Midlands.

  Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 2713 km², a administracyjnego – 2620 km². Jako hrabstwo ceremonialne Staffordshire liczy 1 097 500 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 848 500. Stolicą hrabstwa jest Stafford. Największymi miastami na terenie Staffordshire są Stoke-on-Trent, Newcastle-under-Lyme, Tamworth oraz Cannock. Dwa miasta posiadają status city – Stoke-on-Trent oraz Lichfield.

  West Midlands – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w środkowo-zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, obejmujące aglomerację miasta Birmingham.Shropshire (zwane również Salop) – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią.

  W północnej części Staffordshire znajduje się kraina The Potteries, obejmująca miasto Stoke-on-Trent, słynąca z produkcji ceramiki. Północno-wschodni kraniec hrabstwa znajduje się się na terenie parku narodowego Peak District.

  Na zachodzie Staffordshire graniczy z hrabstwem Shropshire, na północy z Cheshire, na wschodzie z Derbyshire, na południowym wschodzie z Leicestershire i Warwickshire, na południu z West Midlands, a na południowym zachodzie z Worcestershire.

  Podział administracyjny[edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzi osiem dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Staffordshire obejmuje dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).

  City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.Tamworth – miasto, w środkowej Anglii, w hrabstwie Staffordshire, w dystrykcie Tamworth, na północny wschód od Birmingham.
  1. Tamworth
  2. Lichfield
  3. Cannock Chase
  4. South Staffordshire
  5. Stafford
  6. Newcastle-under-Lyme
  7. Staffordshire Moorlands
  8. East Staffordshire
  9. Stoke-on-Trent (unitary authority)

  Przypisy

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Staffordshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-10-13].
 • The Potteries (również Staffordshire Potteries) – kraina geograficzno-historyczna w Anglii, w północnej części hrabstwa Staffordshire, obejmująca miasto Stoke-on-Trent oraz jego najbliższe okolice. Historycznie do krainy należało sześć miast – Burslem, Fenton, Hanley, Longton, Stoke i Tunstall, które w 1910 roku zostały połączone w obecne Stoke-on-Trent. Obszar ten słynie z produkcji ceramiki, skąd wzięła się jego nazwa (ang. pottery – warsztat ceramiczny).Stafford – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii. Ośrodek administracyjny hrabstwa Staffordshire. Położone w samym sercu regionu West Midlands. Według Narodowego Spisu Ludności wydanego w 2001 roku, miasto ma 63.681 mieszkańców. Jest miastem partnerskim Skarżyska-Kamiennej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Worcestershire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands. Worcestershire jest jednym z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W 1974 roku zostało połączone wraz z sąsiednim Herefordshire w hrabstwo Hereford and Worcester, które funkcjonowało do 1998 roku, gdy hrabstwa ponownie rozdzielono.
  Peak District – wyżyna w centralnej i północnej Anglii, w południowej części Gór Pennińskich, położona głównie w północnej części hrabstwa Derbyshire, ale obejmująca swoim zasięgiem także Cheshire, Greater Manchester, Staffordshire oraz South Yorkshire i West Yorkshire.
  South Staffordshire – dystrykt w hrabstwie Staffordshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 108 131 mieszkańców.
  Cannock – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie Staffordshire, w dystrykcie Cannock Chase, położone na północ od aglomeracji Birmingham. W 2011 roku miasto liczyło 86 121 mieszkańców.
  Warwickshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie West Midlands. Stolicą hrabstwa jest Warwick. Powierzchnia hrabstwa wynosi 1975 km² powierzchni, a liczba ludności – 543 800.
  Lichfield - miasto o statusie city w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, hrabstwo Staffordshire. Siedziba biskupstwa.
  East Staffordshire – dystrykt w hrabstwie Staffordshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 113 583 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.