• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stadtbahn w Berlinie

  Przeczytaj także...
  Berlin Jannowitzbrücke – przystanek kolejowy na liniach S-Bahn S3, S5, S7 i S75 oraz stacja metra berlińskiego na linii U8. Stacja została otwarta w 1928.Dworzec Berlin Friedrichstraße – dworzec kolejowy położony na linii kolei wiaduktowej w Berlinie, przy jej skrzyżowaniu z Friedrichstraße. Pod głównym budynkiem dworca znajdują się podziemne perony metra oraz S-Bahn. Na dworcu zatrzymują się pociągi regionalne (osobowe RB i przyspieszone RE).
  Berlin Tiergarten – przystanek kolejowy w Berlinie, w Niemczech. Znajduje się tu 1 peron. Przystanek powstał w 1885 roku. Przebudowany został w 1936 roku i ponownie w latach 1994-96.
  Położenie linii wiaduktowej w Berlinie

  Stadtbahn w Berlinie (niem. Berliner Stadtbahn, dosł. berlińska kolej miejska) - czterotorowa linia kolejowa przebiegająca w kierunku równoleżnikowym przez centrum Berlina. Rozpoczyna się w zachodniej części śródmieścia na dworcu w Charlottenburgu i prowadzi przez stacje Savignyplatz, Zoologischer Garten, Tiergarten, Bellevue, Hauptbahnhof, Friedrichsstraße i Hackescher Markt, Alexanderplatz, Berlin Jannowitzbrücke do Ostbahnhof.

  Na mapach: 52°31′03″N 13°21′12″E/52,517500 13,353333 Zamek Bellevue (niem. Schloss Bellevue) - kompleks pałacowy w północnej części parku Tiergarten w centrum Berlina. Zamek został wzniesiony w 1786 przez pruskiego księcia Augusta Ferdynanda, młodszego brata króla Fryderyka II Wielkiego, na podstawie planów Philippa Daniela Boumanna.Berlin Ostbahnhof (niem. Dworzec Wschodni) – jeden z jedenastu dworców kolejowych obsługujących ruch dalekobieżny w Berlinie.

  Dwa tory, położone po północnej stronie, wykorzystywane są przez szybką kolej miejską; z południowych korzystają pociągi pasażerskie, głównie regionalne i regionalne przyspieszone, ale także pociągi IC, ICE oraz polskie Berlin-Warszawa/Gdynia-Express. Centralna część trasy wykonana jest jako estakada złożona z ceglanych łuków.

  Regionalbahn (także RegionalBahn, RB, niem. kolej regionalna) – kategoria pociągu Deutsche Bahn, który w Niemczech zastąpił klasyczne pociągi osobowe (Personenzug, P), a także późniejsze bliskobieżne (Nahverkehrszug, N). Regionalbahn obsługuje z reguły wszystkie dworce i przystanki kolejowe na trasie, na której kursuje.Berlińska S-Bahn - szybka kolej miejska, najstarsza w Niemczech i pierwowzór klasycznej SKM na całym świecie. Linie S-Bahn obsługiwane są przez firmę S-Bahn Berlin GmbH, spółkę-córkę Deutsche Bahn. Obecnie w Berlinie kursuje 15 linii S-Bahn, większość z nich wyjeżdża poza granice miasta. Wraz z liniami U-Bahn tworzą kręgosłup komunikacji miejskiej aglomeracji Berlina, zintegrowanej w Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Transport kolejowy w Berlinie
 • Ringbahn w Berlinie
 • Stacja Jannowitzbrücke położona na typowych łukach Stadtbahn
  Berlin Alexanderplatz – węzeł kolei miejskich i regionalnych w Berlinie położony w dzielnicy Mitte na południowy zachód od Alexanderplatz. Zespół stacji składa się z dworca kolejowego osługującego linie regionalne i szybkiej kolei miejskiej oraz z połączonej z nim podziemnej stacji trzech linii metra. Stacja kolejowa obsługiwała dawniej również pociągi dalekobieżne.Berlin Zoologischer Garten (niem. Berlin Ogród Zoologiczny), zwany popularnie Bahnhof Zoo, czyli Dworcem Zoo – berliński dworzec kolejowy obsługujący pociągi regionalne, a w latach 1882-2006 również połączenia dalekobieżne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Łuk – linia krzywa, według której prowadzony jest łęk. Jeden z najważniejszych elementów architektonicznych, o podstawowym znaczeniu dla kształtowania budowli poszczególnych epok. Jako konstrukcyjny, podparty na końcach, służący głównie do wzmacniania ścian, oraz w sklepieniach do przenoszenia na zewnątrz ciężaru własnego jak i dźwiganego (tzw. oporowy). Jako niekonstrukcyjny, służący dekoracji ścian – formowany w tynku lub stiuku.
  Równoleżnik - okrąg powstały wskutek przecięcia powierzchni kuli ziemskiej płaszczyzną prostopadłą do jej osi. Najdłuższym równoleżnikiem jest równik, który ma 40 075 km długości. Równik dzieli kulę ziemską na dwie półkule - północną i południową. Podstawowe równoleżniki to: równik, zwrotnik Raka i zwrotnik Koziorożca a także koło podbiegunowe północne i południowe. Równoleżniki mają różne długości, w zależności od szerokości geograficznej.
  Linia kolejowa – element sieci kolejowej składający się z jednego, dwóch lub kilku torów kolejowych łączących punkty początkowy i końcowy (będące stacjami końcowymi lub węzłowymi), ustalany w Polsce przez danego zarządcę infrastruktury kolejowej. Do linii kolejowej zalicza się również zajęte pod torowisko grunty oraz przyległy do nich pas gruntu, a także budynki, budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego, wraz z zajętymi pod nie gruntami.
  Berliński węzeł kolejowy jest jednym z największych węzłów kolejowych w Niemczech, zlokalizowany w stolicy tego kraju oraz na graniczących z nią terenach Brandenburgii. W momencie największego rozwoju łączył 13 głównych linii kolejowych oraz kilkanaście linii kolei drugorzędnych.
  Estakada (z fr. Estacade) – droga transportowa (np. na terenie fabryki pomiędzy halami produkcyjnymi, placami składowymi itp., na terenie fortu lub pomiędzy fortami itd.) prowadzona ponad terenem na specjalnie pobudowanej w tym celu konstrukcji wsporczej (na słupach połączonych pomostami). Estakady mają znaczną długość i buduje się je, gdy nie można wybudować nasypu.
  Ringbahn w Berlinie (niem. kolej pierścieniowa, określana też jako Berliner Innenring, BIR) – okrężna linia kolejowa o długości około 37,5 km, otaczająca śródmieście, a także kilka innych dzielnic. Ze względu na kształt na mapie nazywana Hundekopf (niem. psi łeb). Linia jest czterotorowa, dwa wykorzystywane są przez S-Bahn, a pozostałe przez pociągi towarowe. Linia S-Bahn miała połączenia z linią Stadtbahn na zachodzie, w okolicy Westend (zlikwidowane) oraz Halensee (obecnie jednotorowe), na wschodzie poprzez łącznice na stacji Ostkreuz w kierunku Warschauer Straße (północna łącznica wyłączona z użytku).
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.699 sek.