• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stadion im. Edwarda Szymkowiaka

  Przeczytaj także...
  Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek-Centrum - dwuruchowa kopalnia węgla kamiennego z siedzibą w Bytomiu przy ul. Konstytucji 76.Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.
  Polonia Bytom (pełna nazwa: Klub Sportowy Polonia Bytom Spółka Akcyjna) – polski klub piłkarski, występujący w rozgrywkach II Ligi. Spotkania w roli gospodarza drużyna rozgrywa na Stadionie imienia Edwarda Szymkowiaka, położonym w pobliżu Śródmieścia.

  Stadion im. Edwarda Szymkowiakastadion piłkarski znajdujący się w Bytomiu. Natężenie oświetlenia to 1840 luksów, a wymiary boiska to 105 na 78 metrów.

  Na stadionie swoje mecze rozgrywa drużyna Polonii Bytom. Patronem stadionu jest Edward Szymkowiak, wieloletni zawodnik bytomskiego klubu. Obiekt położony jest w pobliżu Śródmieścia, przy ul. Olimpijskiej 2. Obok stadionu mieści się budynek klubowy, oraz kilka boisk treningowych (m.in. ze sztuczną murawą).

  Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).Reprezentacja Rumunii w piłce nożnej reprezentuje Rumunię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Rumuńskiemu Związkowi Piłki Nożnej (FRF).

  Przed renowacją, wokół boiska funkcjonowała bieżnia lekkoatletyczna, obecnie w likwidacji. W latach 2007- 2008 na stadionie trwała renowacja, wymuszona wymogami licencyjnymi PZPN po awansie Polonii do Orange Ekstraklasy (awans w sezonie 2006/2007).

  W 2008 roku zakończyły się najpilniejsze prace remontowe. Obecnie na obiekcie znajduje się m.in.: kilka tysięcy miejsc siedzących, zadaszenie na 1500 miejsc, nowoczesne oświetlenie i podgrzewana płyta stadionu. Planuje się też całkowitą renowację lub przebudowę trybun z pełnym ich zadaszeniem. Na początku maja 2009 roku rozpisano konkurs na projekt przebudowy stadionu.

  Bieżnia – specjalnie wydzielona część stadionu sportowego, w postaci pasa okalającego boisko. Służy do rozgrywania konkurencji biegowych podczas zawodów lekkoatletycznych. Część bieżni może być też wydzielona dla sportowców innych konkurencji niż biegowe, np. skoku w dal czy rzutu oszczepem.Marszałek polny (czasem marszałek polowy lub feldmarszałek) – najwyższy stopień wojskowy w wielu armiach lądowych świata. W Wielkiej Brytanii Field Marshal, w Niemczech Feldmarschall lub Generalfeldmarschall, w Rosji Фельдмаршал.

  W sąsiedztwie stadionu istnieje zabytkowy park miejski, siedziba klubu judo Czarnych Bytom oraz kopalnia węgla Bobrek-Centrum.

  Statystyki[]

 • średnia ilość kibiców podczas meczu: 5438
 • ilość zwycięstw gospodarzy na stadionie (w %): 27 (gości 36%)
 • średnia liczba goli w 1 meczu: 2,55
 • Ciekawostki[]

  Historyczna brama przy stadionie Polonii Bytom
 • Na stadionie rozegrano jeden mecz międzypaństwowy. 16 sierpnia 1942 roku reprezentacja Niemiec wygrała z Rumunią 7:0 w obecności 50 tysięcy widzów.
 • Gdy Bytom należał do Niemiec, stadion nosił nazwę im. marszałka Hindenburga;
 • w okresie międzywojennym na obecnym stadionie im. Edwarda Szymkowiaka (dawniej marszałka Hindenburga) rozegrano co najmniej 4 mecze pomiędzy reprezentacjami Śląska Niemieckiego i Śląska Polskiego (1934, 1936, 1937, 1939) - nie udało się ustalić stadionu 3 wcześniejszych spotkań (1925, 1927, 1928)- także w Bytomiu, a jedno odbyło się na Stadion Preußen w Bytomiu (1932);
 • podczas jednej ze swych podróży, przemówienie na stadionie wygłosił Adolf Hitler (1932);
 • 13 września 1953 na stadionie rozegrano mecz Reprezentacji Śląska z Reprezentacją Polski (3:3);
 • przy stadionie istnieje historyczna brama, obecnie większość kibiców miejscowych jest wpuszczana na stadion przez wejścia od ulicy Piłkarskiej (zdjęcie bramy obok)

 • Judo, dżudo (jap. 柔道, jūdō, "łagodna droga, łagodny sposób"; "droga miękkości, szlachetna droga") – sztuka walki powstała w Japonii.Edward Józef Szymkowiak (ur. 13 marca 1932 w Dąbrówce Małej, zm. 28 stycznia 1990 w Bytomiu), polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza, reprezentant Polski, olimpijczyk.

  Zobacz też[]

 • Reprezentacja Śląska w piłce nożnej
 • Polonia Bytom
 • Britannia Beuthen
 • Przypisy

  1. Statystyki historyczne Polonii Bytom - dostęp: 3 sierpnia 2010;
  2. Praca wre! (pol.). 2007-12-19. [dostęp 2008-11-05].
  3. Krzysztof Kubicki: Polonia marzy o stadionie. 2008-10-09. [dostęp 2009-06-22].
  4. Maciej Blaut: Stadion Polonii Bytom przestanie razić brzydotą. 2009-05-05. [dostęp 2009-06-22].
  5. Stadion im. Edwarda Szymkowiaka. [dostęp 2008-11-05].
  6. EU-Football.info ⇒ MATCH: 16.08.1942 Germany - Romania 7:0 (ang.). [dostęp 2009-05-24].
  Luks (lx) – jednostka natężenia oświetlenia E w układzie SI (Jednostka pochodna układu SI). Nazwa pochodzi od łac. lux = światło.Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  13 września jest 256. (w latach przestępnych 257.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 109 dni.
  Ekstraklasa (nazwa marketingowa: T-Mobile Ekstraklasa) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). W latach 1927–1939 nosiła nazwę Liga, natomiast w latach 1948–2008 I liga. W jej ramach zmagania toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym, jako mistrzostwa kraju i przeznaczone są dla 16 najlepszych polskich klubów piłkarskich. Triumfator Ekstraklasy zostaje jednocześnie Mistrzem Polski, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do I ligi polskiej (dawnej II ligi polskiej). Pierwotnie zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej (w latach 1928–2005), następnie (od 18 listopada 2005) przez Ekstraklasę S.A. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie sportowej spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu.
  Paul von Hindenburg, właśc. Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg (ur. 2 października 1847 w Poznaniu, zm. 2 sierpnia 1934 w Neudeck) – niemiecki wojskowy, feldmarszałek (Generalfeldmarschall) i polityk, w latach 1925-1934 Prezydent Rzeszy w okresie Republiki Weimarskiej i w początkach III Rzeszy.
  Natężenie oświetlenia – gęstość strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię, równa granicy ilorazu strumienia świetlnego Φ {displaystyle Phi } padającego na powierzchnię i pola S {displaystyle S} tej powierzchni, przy S {displaystyle S} dążącym do 0.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Reprezentacja Śląska w piłce nożnej – nieformalna drużyna piłkarska, w której skład wchodzą wyłącznie zawodnicy grający na co dzień w górnośląskich klubach piłkarskich. Nigdy nie była zrzeszona w FIFA oraz UEFA, nie posiada więc prawa do uczestniczenia w oficjalnych piłkarskich imprezach międzynarodowych (finałach Mistrzostw Świata, bądź Mistrzostwach Europy) i nie rozgrywa oficjalnych spotkań międzypaństwowych. Jej barwy to kolory żółty i niebieski.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.