• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stadion Znicza Pruszków

  Przeczytaj także...
  Szalikowcy – potoczne określenie różnych grup kibiców klubów sportowych (głównie piłkarskich i żużlowych), wywodzące się od różnobarwnych szalików klubowych noszonych przez kibiców podczas meczów.RTS Widzew Łódź – polski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi. Zespół w sezonie 2012/2013 występuje w Ekstraklasie i jest czterokrotnym mistrzem Polski, a także zdobywcą Pucharu Polski, półfinalistą Pucharu Klubowych Mistrzów Europy (obecnie Liga Mistrzów UEFA), uczestnikiem fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA. Jeden z najbardziej zasłużonych polskich klubów piłkarskich. RTS Widzew Łódź zajmuje 7 miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy.
  Luks (lx) – jednostka natężenia oświetlenia E w układzie SI (Jednostka pochodna układu SI). Nazwa pochodzi od łac. lux = światło.

  Stadion MZOS Znicz w Pruszkowie – stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Znicza Pruszków. Obecnie stadion ma jedną trybunę, sztuczne oświetlenie (2400 luksów) i podgrzewaną murawę. Planowana jest budowa drugiej przeciwległej trybuny maksimum na 4000 miejsc siedzących.

  Warta Poznań – polski klub piłkarski z siedzibą w Poznaniu. Założony został 15 czerwca 1912 roku i jest najstarszym, obecnie grającym poznańskim zespołem piłkarskim. W swojej historii zdobył dwa tytuły mistrza Polski oraz pięć wicemistrzostw. W klasyfikacji wszech czasów Ekstraklasy zajmuje 25. miejsce. W sezonie 2013/2014 występuje w II lidze w grupie zachodniej.Podgrzewana murawa – jedna z technik prawidłowej obsługi boiska piłkarskiego. Posiadanie stadionu z podgrzewaną murawą jest jednym z wymogów licencyjnych pozwalających na grę w piłkarskiej ekstraklasie. Podgrzewanie murawy wymaga stałej kontroli od gospodarzy stadionu.

  Położenie stadionu[]

  Stadion Znicza znajduje się przy ulicy Bohaterów Warszawy 4, przy głównej drodze wojewódzkiej nr 719 do Żyrardowa oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Potulickich, nad rzeką Utratą.

  Stadion – ogólne informacje[]

 • Stadion Znicza Pruszków ma pojemność 2097 miejsc, na co składa się:
 • 1977 miejsc siedzących, zarezerwowanych dla mieszkańców Pruszkowa i piłkarskich kibiców Znicza,
 • "klatka" na 120 miejsc (5% ogólnej pojemności stadionu) zarezerwowana dla kibiców drużyny przyjezdnej.
 • Wymiary boiska – 105 × 68 m.
 • Oświetlenie płyty boiska (4 jupitery o łącznej mocy 2400 lx) zasilane z własnych agregatów prądotwórczych 2 × 715 kVA
 • Wymiary jupiterów: wysokość – 2 × 48,4 m i 2 × 43,8 m, średnica – 1,5 m, odchylenie od pionu – 5 stopni.
 • Podgrzewana murawa (od września 2008) – inauguracja na meczu z Wartą Poznań (2:1 dla gospodarzy).
 • Trybuna składa się z 7 sektorów po kilkaset miejsc.
 • Wschodnia część trybuny krytej (sektor A) to popularna "Żyleta", rezerwowana dla szalikowców Znicza, którzy zarówno prowadzą doping na swoim sektorze, jak i kierują dopingiem całego stadionu.
 • Przebudowa stadionu w 2008 roku[]

  Stadion Znicza Pruszków w nocy

  Do października 2008 udało się wymienić murawę na podgrzewaną a także zainstalować na stadionie 4 jupitery o mocy 2400 luksów. Rozważana jest budowa drugiej, niezadaszonej trybuny po 2012 roku. Przeciwległa trybuna miałaby pojemność 2000 osób. Oznaczałoby to powiększenie pojemności stadionu do 4000 miejsc. Przebudowanie stadionu, powiększenie pojemności dzięki budowie drugiej trybuny na 2000 miejsc oraz zainstalowanie reflektorów i wymiana murawy spełni wymagania budowlane na wypadek, gdyby Znicz awansował do najwyższej klasy rozgrywek – polskiej ekstraklasy.

  Droga wojewódzka nr 719 – droga wojewódzka w województwie mazowieckim o długości 68 km. Na terenie Warszawy zarządza nią Zarząd Dróg Miejskich, a poza Warszawą - Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Rozpoczyna się na warszawskiej Pradze, odchodząc od ul. Targowej, a kończy niedaleko miejscowości Kamion w gminie Puszcza Mariańska, gdzie dochodzi do drogi krajowej nr 70. Przebiega przez Warszawę oraz powiaty: pruszkowski, grodziski i żyrardowski. Na odcinku Warszawa - Pruszków droga jest dwujezdniowa.Utrata – rzeka w województwie mazowieckim na Równinie Łowicko-Błońskiej, prawy dopływ Bzury. Źródła na północnych stokach Wysoczyzny Rawskiej na południe od miejscowości Kaleń i Żelechów, ujście znajduje się w Sochaczewie, rzeka uchodzi do Bzury w 26 km jej biegu. Utrata jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek w województwie mazowieckim.

  12 października 2008 w meczu Znicza Pruszków z Widzewem Łódź nastąpiła inauguracja sztucznego oświetlenia.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.