• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stadion Garbarni przy ul. Barskiej

  Przeczytaj także...
  Ludwinów – część Krakowa, leżąca na prawym brzegu Wisły, wzdłuż rzeki Wilgi, przy jej ujściu do Wisły, naprzeciw krakowskiej Skałki. Obecnie wchodzi w skład Dzielnicy VIII Dębniki i Dzielnicy XIII Podgórze.Garbarnia Kraków – polski klub piłkarski z siedzibą w Krakowie, założony w 1921 roku przez kilkuosobową grupę pracowników Polskich Zakładów Garbarskich. Obecnie działa w formie stowarzyszenia kultury fizycznej. Początkowo Garbarnia była klubem wielosekcyjnym. Aktualnie funkcjonuje jedynie sekcja piłki nożnej mężczyzn, której seniorzy występują w rozgrywkach II ligi polskiej w grupie wschodniej.
  Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).

  Stadion Garbarni przy ul. Barskiej w Krakowie (Park Sportowy KS Garbarnia) – nieistniejący stadion piłkarski w Krakowie, na którym w latach 1926-1973 mecze domowe rozgrywała Garbarnia Kraków.

  Charakterystyka stadionu[]

  Stadion położony był przy ul. Barskiej 73 w Krakowie, w samym centrum Ludwinowa, tuż obok zabudowań Polskich Zakładów Garbarskich. Z trybun stadionu rozciągał się widok m.in. na Wzgórze Wawelskie.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Obiekt został wybudowany dzięki środkom Polskich Zakładów Garbarskich, które w 1924 roku zostały sponsorem Garbarni. Oddany do użytku w 1926 roku stadion wybudowano jako typowo piłkarski z trybunami położonymi w bardzo niewielkiej odległości od pola gry. Największą bolączką bardzo nowoczesnego na ówczesne standardy obiektu był słaby drenaż, co powodowało przewlekłe kłopoty ze stanem murawy.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Wawel – wzgórze na Pomoście Krakowskim, w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, na lewym brzegu Wisły; historyczna dzielnica Krakowa.

  Ozdobą i najbardziej charakterystyczną częścią stadionu była kryta trybuna z miejscami dla 2000 widzów. Oprócz tego w skład kompleksu wchodził domek klubowy, szatnie z natryskami (co było w tamtych czasach absolutną nowością), kręgielnia oraz korty tenisowe. Całość terenu ogrodzona została wysokim drewnianym parkanem, zwieńczonym napisem Park Sportowy KS Garbarnia.

  Dynamit – materiał wybuchowy wynaleziony przez Alfreda Nobla (opatentowany w 1867 roku). Początkowo zawierał 75% nitrogliceryny i 25% ziemi okrzemkowej. Wykorzystanie tego ostatniego składnika i wytworzenie dynamitu było właściwie dziełem przypadku - ziemia okrzemkowa zwykle służyła do uszczelniania metalowych naczyń, w których przechowywano alkoholowy roztwór nitrogliceryny. Ziemia okrzemkowa nasycona nitrogliceryną ma ciastowatą konsystencję i można ją rolować w laski bez ryzyka przedwczesnego wybuchu. Nowoczesny dynamit zawiera ok. 10% nitrogliceryny, a pozostałymi składnikami użytymi w jego produkcji mogą być: materiał porowaty (ziemia okrzemkowa lub węglan magnezu), materiał palny (np. mączka drzewna) oraz substancje wybuchowe (nitroceluloza i azotan amonu).Cracovia (błędnie nazywana Cracovia Kraków) – najstarszy nieprzerwanie istniejący polski klub sportowy założony 13 czerwca 1906. W 1998 roku powstał także w ramach spółki KS Cracovia i Gminy Kraków – Miejski Klub Sportowy Cracovia Sportowa Spółka Akcyjna, w ramach którego działa m.in. sekcja piłki nożnej mężczyzn. Współzałożyciel Związku Polskiego Piłki Nożnej (1911) i Polskiego Związku Piłki Nożnej (1919).

  W kolejnych latach kompleks sportowy był sukcesywnie rozbudowywany. Podczas II wojny światowej obiekt został zajęty przez okupanta i ulegał systematycznej dewastacji. Po zakończeniu wojny został wyremontowany i odrestaurowany, szczególnie dzięki staraniom wówczas działacza, a wcześniej piłkarza Garbarni, Mariana Sycza. Stadion zyskał m.in. odnowioną, jeszcze bardziej udaną, zdaniem ludwinowskich kibiców, krytą trybunę dla 4000 sympatyków futbolu.

  ŚKS Naprzód Świętochłowice Lipiny - polski klub piłkarski ze Świętochłowic, grający obecnie w klasie okręgowej. Powstał w 1920 roku. Inicjatorem jego powstania był Alfons Maniura, który został później jego prezesem.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Historyczny mecz[]

  5 grudnia 1948 roku w bezpośrednim meczu decydującym o tytule mistrza Polski spotkały się na stadionie Garbarni przy ul. Barskiej Cracovia i Wisła Kraków. Rozegranie dodatkowego pojedynku było konieczne ponieważ obydwa zainteresowane zespoły w klasyfikacji ligowej uzyskały taką samą liczbę punktów. W spotkaniu lepsza okazała się drużyna Pasów, która zdobyła swój ostatni jak dotąd tytuł mistrzowski.

  Stadion Garbarni w Krakowie – stadion piłkarski w Krakowie, na którym mecze domowe rozgrywa Garbarnia Kraków. Bezpośrednio obok stadionu znajduje się siedziba klubu.Wisła Kraków Spółka Akcyjna – polski klub piłkarski z siedzibą w Krakowie. Spadkobierca tradycji wielosekcyjnego TS Wisła Kraków, z którego w grudniu 1997 wydzielono sekcję piłki nożnej mężczyzn tworząc sportową spółkę akcyjną (SSA), której właścicielem został Bogusław Cupiał. Od tego czasu Wisła wywalczyła 8 tytułów Mistrza Polski, 4 tytuły Wicemistrza Polski, 2 Puchary Polski oraz Superpuchar Polski, co czyni klub najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim XXI wieku w Polsce. Wisła regularnie występuje w europejskich pucharach, a najlepszy wynik osiągnęła w sezonie 2002/2003 docierając do 1/8 finału Pucharu UEFA. Wisła wyeliminowała w tym sezonie takie kluby jak AC Parma (1:2, 4:1 po dogrywce), Schalke 04 (1:1, 4:1), ostatecznie odpadając po zaciętym dwumeczu z Lazio Rzym (3:3, 1:2). W sezonie 2011/2012 Wisła dotarła do 1/16 finału Ligi Europy, wychodząc ze swojej grupy z 2. miejsca (Twente, Wisła, Fulham, Odense BK). W 1/16 nie poradziła sobie jednak z belgijskim zespołem Standard Liège, odpadając po dwóch remisach (1:1 0:0).

  Zburzenie stadionu[]

  Obiekt służył piłkarzom i kibicom Garbarni przez bez mała pół wieku. Na początku lat 70. władze miasta podjęły decyzję o wybudowaniu na terenach zajmowanych m.in. przez stadion Garbarni nowoczesnego hotelu. Ostatni mecz na stadionie przy ul. Barskiej Garbarnia rozegrała na początku 1973 roku (było to trzecioligowe spotkanie z GKS Świętochłowice). Na przełomie lutego i marca przystąpiono do rozbiórki obiektów klubowych. Zabytkowa drewniana trybuna została wysadzona w powietrze przy pomocy dynamitu.

  Władze miasta obiecały klubowi rekompensatę, ale przez kolejne 17 lat Garbarnia pozbawiona była własnego stadionu. Dopiero w 1990 roku oddano do użytku obecny Stadion przy ul. Rydlówka.

  Teraźniejszość[]

  Aktualnie na terenach zajmowanych niegdyś przez obiekty klubowe Garbarni znajduje się nieczynny Hotel Forum, służący obecnie jako największy w Polsce billboard. Zabudowania Zakładów Garbarskich również zostały zburzone w początku lat 90. XX wieku. Na tym miejscu wzniesiono osiedle Apartamenty Ludwinów.

  Ciekawostki[]

 • Fragment drewnianej trybuny stadionu przy ul. Barskiej oprawiony w ramkę przechowywany jest w klubie.
 • Zobacz też[]

 • Obecny stadion Garbarni przy ul. Rydlówka
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.