• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stadion Cracovii  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Norbertanki, właściwie Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów – katolicki żeński zakon kontemplacyjny.Park Jordana – park w Krakowie, położony przy al. 3 Maja, w bezpośrednim sąsiedztwie Błoń, Miasteczka Studenckiego AGH i Stadionu Miejskiego.

  Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego – miejski obiekt sportowy, znajdujący się w Krakowie przy ulicy Józefa Kałuży (od strony krakowskich Błoń oddziela go ulica Aleja marszałka Ferdinanda Focha). Spełnia wymagania kategorii 3 UEFA. Miejsce, w którym od 1912 roku stoi stadion jest najstarszą nadal używaną ligowo lokalizacją stadionową w Polsce .

  Pogoń Lwów – polski klub piłkarski z siedzibą we Lwowie. Kontynuator tradycji powołanego wiosną 1904 roku w IV Gimnazjum we Lwowie piłkarskiego Klubu Gimnastyczno-Sportowego IV-go Gimnazjum, działającego od 1907 do 1939 roku pod nazwą LKS Pogoń i reaktywowanego w 2009. Obecnie zajmuje 31. miejsce w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy, będąc zarazem jednym z najbardziej utytułowanych przedwojennych polskich klubów piłkarskich (cztery tytuły mistrza Polski).Pouczani przez Boga – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych zorganizowanych przez Świadków Jehowy, które rozpoczęły się w czerwcu 1993 roku, a zakończyły w styczniu 1994 roku.

  Obecna konstrukcja stadionu, powstała w latach 2009-2010. Została wielokrotnie nagrodzona m.in. otrzymała nagrodę im. prof. Janusza Bogdanowskiego przyznawaną najbardziej udanemu architektonicznie nowemu budynkowi w Krakowie.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Mecze reprezentacji Polski
 • 3 Pozostałe wydarzenia
 • 4 Opis
 • 5 Przypisy
 • 6 Zobacz też
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Obecny stadion jest piątym z kolei (po Parku im. Henryka Jordana, boisku na Błoniach, torze wyścigów konnych i stadionie zlotowym) obiektem na którym mecze rozgrywała Cracovia.

  Nagroda im. prof. Janusza Bogdanowskiego – nagroda architektoniczna przyznawana co roku dla najlepszego obiektu architektonicznego (nowej realizacji lub adaptacji starego obiektu) w Krakowie. Nagrodę przyznaje od 2003 Stowarzyszenie Archi-Szopa, które dwa lata wcześniej zaczęło wręczać "nagrody" dla najgorszych realizacji architektonicznych w mieście Archi-Szopa.Zwierzyniec – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VII Zwierzyniec. Wieś została włączona do terenów Krakowa 13 listopada 1909 roku jako XIII dzielnica katastralna.

  Stadion powstał w 1912 roku (w szóstą rocznicę powstania klubu), na "łąkach zwierzynieckich" stanowiących wówczas część Błoń. Zaprojektował go architekt Franciszek Mączyński. Działalność obiektu została zainaugurowana 31 marca 1912 roku meczem z Pogonią Lwów. Zniszczony w czasie oblężenia Krakowa przez Rosjan na przełomie lat 1914-1915, a w 1915 roku odbudowany. Kolejnej większej przebudowy dokonano w roku 1925. Wkrótce potem stadion został zalany przez powódź. W 1926 roku powstał tor kolarski. W 1935 roku huragan zburzył dachy trybun, które następnie odbudowano. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku uszkodzony bombą lotniczą. Pod koniec II wojny światowej zamieniony przez Niemców na magazyn samochodów. W latach 1945-1946 remontowano stadion po zniszczeniach wojennych. 16 grudnia 1963 roku został podpalony przez nieznanych sprawców i doszczętnie spłonął. Nowy obiekt otwarto 11 września 1966 roku, choć prace trwały aż do roku 1967. W latach 1968-1969 odbudowano tor kolarski.

  Błonia – rozległa łąka, dawne pastwisko gminne, o powierzchni 48 ha i obwodzie ok. 3587 metrów, położona w Krakowie, w pobliżu historycznego centrum. Współczesne Błonia będące zaledwie częścią dawnych, wielkich Błoń, zamknięte są w trójkącie ulic: Focha, 3 Maja oraz Piastowskiej.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Dzięki staraniom prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa, w czerwcu 2005 roku doszło do sprzedaży przez siostry norbertanki miastu gruntów, na których leży stadion. Umożliwiło to dalszą realizację założonych planów modernizacji. Latem 2009 roku rozpoczęła się budowa nowego obiektu. Została ona zakończona 14 miesięcy przed czasem, we wrześniu 2010 roku.

  Ferdinand Foch (IPA: /fɔʃ/; ur. 2 października 1851 w Tarbes, zm. 20 marca 1929 w Paryżu) – francuski dowódca i teoretyk wojskowy, dowódca wyższych związków taktycznych armii francuskiej, marszałek Francji (1918), Field Marshal Wielkiej Brytanii (1919) i Marszałek Polski (1923), szef Sztabu Generalnego, przewodniczący Rady Wojennej Sprzymierzonych, naczelny wódz Sił Sprzymierzonych.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W 1936 roku stadion przyjął imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Po II wojnie światowej stadion nosił imię znanego prezesa klubu dra Edwarda Cetnarowskiego. Trwało to do końca lat czterdziestych. W 1991 roku uroczyście potwierdzono, że nadal ważna jest decyzja o nadaniu im. Józefa Piłsudskiego. Od 13 kwietnia 2005 roku stadion nosił imię Jana Pawła II, kibica Cracovii, jednak 11 kwietnia 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie anulował nadającą je decyzję Rady Miasta Krakowa. Stadion Cracovii nie mieścił się wówczas na działce należącej do miasta, wobec czego sąd uznał nadanie patronatu za bezzasadne.

  Edward Cetnarowski (ur. 3 października 1877 w Rzeszowie, zm. 3 września 1933 w Krakowie) – doktor medycyny, lekarz ginekolog, pracował jako asystent u doktora Henryka Jordana. Był jednym z działaczy klubowych Cracovii, jej piątym prezesem (w latach 1919-1932) oraz pierwszym prezesem honorowym (od 31 stycznia 1932).Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Huragan – zjawisko silnego wiatru, w którym średnia prędkość wynosi powyżej 33 m/s (nie mniej niż 12° w skali Beauforta). Siłę huraganów mierzy się za pomocą skali Saffira-Simpsona, gdzie 5 stanowi zjawisko o nasileniu ekstremalnym. Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan jest nazwą stosowaną dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Oceanu Spokojnego.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Lista meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej (1921–2000) – oficjalne mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn.
  Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk, Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 po przewrocie majowym, współzałożyciel PPS i szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  Derby Krakowa – znane też jako Święta Wojna. Rozgrywane są pomiędzy Cracovią a Wisłą Kraków. Czasami podczas meczów lub niedługo przed lub po nich dochodziło do bójek pomiędzy kibicami, ponieważ fani obydwu zespołów nie darzą się wielką sympatią. Po długoletniej absencji Cracovii w Ekstraklasie derby te powróciły na polską scenę piłkarską od 2004 i przypomniały o sobie, gdyż mają one najdłuższą w kraju tradycję spotkań spośród istniejących klubów.
  Posłańcy pokoju Bożego – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych, zorganizowanych przez Świadków Jehowy o charakterze międzynarodowym. Kongresy rozpoczęły się latem 1996 roku na półkuli północnej, a zakończyły na początku 1997 roku na półkuli południowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.