• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stadio Olimpico - Rzym

  Przeczytaj także...
  U2 360° Tour – trasa koncertowa irlandzkiego zespołu rockowego U2 promująca album No Line on the Horizon z 2009 roku.Juventus Football Club SpA (znany jako Juventus lub Juve) – włoski klub piłkarski założony 1 listopada 1897 roku jako FC Juventus przez grupę uczniów, z liceum Massimo d’Azeglio. Zespół ma siedzibę w Turynie. Często jest przez to niepoprawnie nazywany Juventusem Turyn.
  Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 1980 roku (Euro 80) odbyły się we Włoszech. Były to szóste Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Turniej finałowy trwał od 11 czerwca do 22 czerwca 1980 roku.

  Stadio Olimpicowłoski stadion sportowy, na którym swoje mecze rozgrywają dwie rzymskie drużyny: S.S. Lazio oraz AS Roma. Stadion jest także stadionem narodowym i rozgrywają tu swoje najważniejsze spotkania reprezentacje Włoch w piłce nożnej i rugby union.

  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Został zbudowany w latach 1928-1937, następnie w 1952 roku rozbudowany z myślą o Letnich Igrzyskach Olimpijskich rozgrywanych w 1960 roku w Rzymie. W roku 1990 stadion został ponownie gruntownie przebudowany, tym razem na potrzeby Mistrzostw Świata w piłce nożnej (dobudowano m.in. dach).

  Reprezentacja Włoch w piłce nożnej (wł. Nazionale italiana di calcio) – zespół piłkarski, reprezentujący Włochy w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo włoskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Federazione Italiana Giuoco Calcio.Amsterdamsche Football Club Ajax NV (częściej nazywany Ajax Amsterdam lub Ajax, oficjalny skrót AFC Ajax) – holenderski klub piłkarski z siedzibą w Amsterdamie, założony 18 marca 1900 roku, jako spadkobierca i kontynuator tradycji Unionu Amsterdam (działającego, między 1883 i 1896).

  Obecnie obiekt może pomieścić 82 456 widzów, posiada on również bieżnię lekkoatletyczną. W 1987 stadion ten był areną lekkoatletycznych mistrzostw świata. Corocznie odbywa się tutaj jeden z mityngów diamentowej ligi IAAFGolden Gala. 27 maja 2009 ponownie rozegrany został tutaj finał piłkarskiej Ligi Mistrzów, który zakończył się zwycięstwem FC Barcelony 2:0 nad obrońcą tytułu, Manchesterem United.

  Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).Włoska Federacja Rugby (FIR) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Włoch, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem włoskiego rugby 15-osobowego i 7-osobowego, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.

  Z powodu przeprowadzanego na Stadio Flaminio remontu domowe mecze reprezentacji rugby w ramach Pucharu Sześciu Narodów 2012 zostały przeniesione na Stadio Olimpico. Na obu meczach pojawiło się łącznie ponad 125 tysięcy widzów, toteż Włoska Federacja Rugby podjęła decyzję o rozgrywaniu tam meczów Pucharu Sześciu Narodów do 2015 roku.

  U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..Stadio Flaminio – stadion wieloużytkowy leżący w Rzymie, leżący przy Via Flaminia, 3 km na północny zachód od centrum miasta, w pobliżu Parco di Villa Glori.
 • Stadio Olimpico podczas meczu Lazio–Rzym

 • Stadio Olimpico w Rzymie przed koncertem Vasco Rossi, 29 maja 2008

 • Oprawa meczu na Stadio Olimpico podczas finału Ligi Mistrzów, 2009

 • Ważniejsze wydarzenia[ | edytuj kod]

 • sierpień-wrzesień 1960 – Letnie Igrzyska Olimpijskie;
 • 10 czerwca 1968 – finał ME w piłce nożnej: WłochyJugosławia 2:0;
 • 25 maja 1977 – finał Pucharu Europy: Liverpool F.C.Borussia Mönchengladbach 3:1;
 • 22 czerwca 1980 – finał ME w piłce nożnej: NiemcyBelgia 2:1;
 • 30 maja 1984 – finał Pucharu Europy: Liverpool F.C.AS Roma 1:1 (k. 4:2);
 • sierpień-wrzesień 1987: MŚ w lekkoatletyce;
 • 8 lipca 1990 – finał MŚ w piłce nożnej: NiemcyArgentyna 1:0;
 • 22 maja 1996 – finał Ligi Mistrzów: Juventus F.C.AFC Ajax 1:1 (k. 4:2).
 • 6 sierpnia 2006 – koncert amerykańskiej piosenkarki Madonny w ramach trasy koncertowej Confessions Tour (widownia: 63 054 - 100%).
 • 6 września 2008 – koncert amerykańskiej piosenkarki Madonny w ramach trasy koncertowej Sticky & Sweet Tour (widownia: 57 690 - 100%).
 • 27 maja 2009 – finał Ligi Mistrzów: FC BarcelonaManchester United 2:0
 • 8 października 2010 – koncert irlandzkiego zespołu U2 w ramach trasy koncertowej U2 360° Tour.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Italy switch stadium to Stadio Olimpico (ang.). rbs6nations.com. [dostęp 2012-06-07].
  2. Stadio Olimpico to be Italy's Six Nations home until 2015 (ang.). uk.reuters.com. [dostęp 2012-06-07].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Stadio Olimpico w serwisie stadiony.net
 • Zdjęcie satelitarne z Google Maps
 • XIV Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1990 po raz drugi odbyły się we Włoszech. Uprzednio Włochy gościły mundial w 1934 roku. Wtedy to Włosi po raz pierwszy zdobyli mistrzostwo świata. Rozpoczęcie mistrzostw zaplanowano na 8 czerwca, a mecz finałowy na 8 lipca 1990 roku.Reprezentacja Włoch w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Włoch w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy kwalifikujący się ze względu na włoskie obywatelstwo, włoskich wstępnych do drugiego pokolenia bądź trzyletnie zamieszkiwanie w tym kraju. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Włoski Związek Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bieżnia – specjalnie wydzielona część stadionu sportowego, w postaci pasa okalającego boisko. Służy do rozgrywania konkurencji biegowych podczas zawodów lekkoatletycznych. Część bieżni może być też wydzielona dla sportowców innych konkurencji niż biegowe, np. skoku w dal czy rzutu oszczepem.
  Reprezentacja Belgii w piłce nożnej jedenastokrotnie startowała w finałach mistrzostw świata, najlepszy wynik osiągając w roku 1986, kiedy po przegranych z Argentyną (0:2) w półfinale i z Francją (2:4, po dogrywce) w meczu o trzecie miejsce zajęła ostatecznie czwartą lokatę. Znacznie lepiej powodziło jej się w rozgrywkach o Puchar Europy – Belgowie dwukrotnie kończyli swój udział w mistrzostwach Starego Kontynentu w najlepszej trójce (1972 i 1980).
  Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 1968 – trzecia w historii edycja piłkarskich mistrzostw Europy męskich reprezentacji krajowych.
  Borussia Mönchengladbach (pełna nazwa Borussia Mönchengladbach VfL 1900 eV) zawodowy niemiecki klub piłkarski z siedzibą w Mönchengladbach w Nadreni Połnocnej-Westfalii założony w 1900 roku.
  Puchar Sześciu Narodów 2012 (2012 Six Nations Championship, a także od nazwy sponsora turnieju Royal Bank of Scotland – 2012 RBS 6 Nations) – trzynasta edycja Pucharu Sześciu Narodów, corocznego turnieju w rugby union rozgrywanego pomiędzy sześcioma najlepszymi zespołami narodowymi półkuli północnej. Turniej odbył się pomiędzy 4 lutego a 17 marca 2012. Pucharu broniła reprezentacja Anglii.
  Manchester United Football Club (bryt. wym. [ˌmæntʃɛstə juˈnaɪtɪd]) – angielski klub piłkarski z siedzibą w Stretford, w hrabstwie Greater Manchester. Występuje w Premier League, której był jednym z założycieli w 1992 roku.
  Mistrzostwa świata w lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) począwszy od 1983 roku. Początkowo impreza odbywała się w interwale czteroletnim jednak od czempionatu w Tokio w 1991 zawody rozgrywane są co dwa lata w latach nieparzystych (na rok po i przed igrzyskami olimpijskimi). Pod względem liczby uczestniczących w nich sportowców oraz liczby widzów śledzących zawody stanowią trzecią największą imprezę sportową na świecie po igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w piłce nożnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.