• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stade Roland Garros  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Philippe Chatrier (ur. 2 lutego 1926 w Paryżu, zm. 22 czerwca 2000 w Dinard) – francuski działacz tenisowy, w młodości zawodnik.Roland Garros (ur. 6 października 1888, zm. 5 października 1918) – francuski lotnik – pilot myśliwski z okresu I wojny światowej.

  Stade Roland Garros – kompleks sportowy w Paryżu znajdujący się w 16. dzielnicy miasta, na którym rozgrywany jest tenisowy turniej wielkoszlemowyFrench Open.

  Historia[ | edytuj kod]

  Stade Roland Garros został wybudowany w 1928 roku na potrzebę rozegrania turnieju Pucharu Davisa. Korty w Paryżu to tradycyjne miejsce rozgrywania wielkoszlemowego turnieju – French Open. Kompleks sportowy znany jest też pod nazwiskiem jego patrona – Rolanda Garrosa – francuskiego pilota, bohatera wojennego walczącego w czasie I wojny światowej, która to nazwa została nadana pod naciskiem jego przyjaciela Émile Lesieura.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.

  Stade Roland Garros jest jednym z największych obiektów tenisowych świata. Znajduje się w 16. dzielnicy stolicy Francji. Obiekt składa się z ponad 20 kortów, z czego dwa korty posiadają widownie na kilka tysięcy osób. Główną areną kompleksu jest Court Philippe Chatrier.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.
  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.
  Court Philippe Chatrier – stadion tenisowy kompleksu Stade Roland Garros w Paryżu, na którym od 1928 roku rozgrywany jest wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.