• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stadaconé

  Przeczytaj także...
  Québec (wymowa: /kwɨˈbɛk/ lub Quebec /kɨˈbɛk/; fr. również Ville de Québec, Quebec City lub Québec City) - miasto w Kanadzie, stolica prowincji Quebec. W 2011 roku zamieszkane przez 516 622 osób. W obrębie aglomeracji zamieszkiwana przez 765 706 osób. Drugie najludniejsze miasto prowincji Quebec po Montrealu znajdujacego się 233 kilometrów na południowy-zachód od miasta.Jan Grabowski (ur. 1962) – polski historyk, specjalizujący się w badaniach nad Holocaustem, profesor na Uniwersytecie Ottawy, pracownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
  Jacques Cartier (urodzony między 7 czerwca a 23 grudnia 1491 lub ok. 1492 w Saint-Malo - zmarł 1 września 1557), francuski korsarz, podróżnik i odkrywca, znany z licznych, wczesnych odkryć na terytorium dzisiejszej Kanady.

  Stadaconé – indiańska osada położona w okolicy dzisiejszego miasta Québec. Jej mieszkańcy na czele z wodzem Donnaconą zgotowali ciepłe przyjęcie wyprawie Jacques'a Cartiera w lipcu 1534 i w 1535 roku.

  Pod koniec XVI wieku Francuzi na terenie Stadaconé natrafili na las. Przypuszcza się, że plemiona algonkińskie lub irokeskie, które chciały przejąć handel z europejskimi przybyszami, zniszczyły Stadaconé oraz Hochelagę.

  Kontynuator dzieła Cartiera, Samuel de Champlain w 1608 r. założył w tym miejscu osadę, która z czasem przekształciła się w miasto Québec.

  Donnacona (XVI wiek) – wódz niewielkiej miejscowości (Stadaconé) położonej na terenie dzisiejszego miasta Quebecu.

  Bibliografia[]

 • Grabowski Jan, Historia Kanady, Warszawa 2001, s. 35-36. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.