• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stacze - powiat olecki

  Przeczytaj także...
  Jabłonowo – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.Albrecht Hohenzollern, niem. Albrecht von Brandenburg-Ansbach (ur. 17 maja 1490, zm. 20 marca 1568 w Tapiewie) – ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego przed sekularyzacją państwa zakonnego, w latach 1511-1525. Wystąpił z niego razem ze znaczną liczbą innych rycerzy, co praktycznie zakończyło działalność zakonu w Prusach. 10 kwietnia 1525 złożył hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi Staremu w Krakowie (nazwany później hołdem pruskim) i od tego czasu, aż do śmierci w 1568 r. sprawował władzę książęcą w dawnym państwie zakonnym przemianowanym na Prusy Książęce.
  Jezioro Stackie – jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Kalinowo, leżące na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu: Lega, Biebrza, Narew, Wisła. Jezioro stanowi część Jeziora Rajgrodzkiego.

  Stacze (niem. Statzen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.

  W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.

  Wieś założona przez Staczka (nazw wsi od nazwiska zasadźcy) w 1564 w wyniku lokacji na prawie lennym, kiedy książę Albrecht nadał 50 włók von Nositzowi koło Jabłonowa, a w 1565 roku dodatkowo 60 włók w sąsiedztwie. Na tym dodatkowym nadaniu powstały później Rdzawe (wsi już nie ma, ale pozostała nazwa jeziora - Rdzawe, na północ od Jabłonowa) i Golubie Wężewskie. Łączny obszar tej lokacji wynosił 110 włók.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  W XVIII wieku dwór i wieś szlachecka znajdowały się w rękach rodziny Łęckich. Szkoła we wsi powstała w połowie XVIII wieku. W latach międzywojennych w szkole zatrudniony był jeden nauczyciel. W 1938 r. we wsi było 204 mieszkańców.

  Zapoznaj się również z: Stacze, Jezioro Stackie

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Olecko Czasy, ludzie, zdarzenia Tekst: Ryszard Demby, wyd. 2000
 • Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Gmina Kowale Oleckie – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Golubie Wężewskie – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie.
  Województwo warmińsko-mazurskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju. Siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Olsztyn. Obejmuje obszar 24 173,47 km², a w 2012 r. miało 1,45 mln mieszkańców.
  Powiat olecki – powiat w Polsce (województwo warmińsko-mazurskie), utworzony w 2002 roku przez podział powiatu olecko-gołdapskiego. Jego siedzibą jest miasto Olecko.
  Województwo suwalskie – województwo w latach 1975-1998. Pod względem obszaru stanowiło drugie pod względem wielkości województwo w Polsce, po olsztyńskim. Teren tego województwa wchodzi obecnie w skład województw: warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.
  Nauczyciel – osoba posiadająca potwierdzone osobiste predyspozycje i kompetencje poparte odpowiednim wykształceniem wyższym – kierunkowym oraz przygotowaniem pedagogicznym i zawodowym do nauczania formalnego w oświacie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.