• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • St. Pölten

  Przeczytaj także...
  Clichy (znane również jako Clichy-la-Garenne) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine.Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  St. Pölten, Sankt Pölten ([zaŋkt ˈpœltn̩] ) – statutarne miasto powiatowe w północno-wschodniej Austrii, stolica kraju związkowego Dolna Austria oraz siedziba powiatu St. Pölten-Land, do którego jednak nie należy. Leży nad rzeką Traisen (dopływ Dunaju), ok. 60 km na zachód od Wiednia. Liczy 52,15 tys. mieszkańców (1 stycznia 2014). Miasto zdobią barokowe budowle będące dziełem mieszkającego tutaj architekta Jakoba Prandtauera. Nazwa miasta pochodzi od austriackiej formy imienia Hipolit. Patronem miasta był dlatego pierwszy antypapież w historii Hipolit Rzymski.

  Diecezja St. Pölten, Diecezja Sankt Pölten - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Austrii, w metropolii wiedeńskiej, obejmująca zachodnią część kraju związkowego Dolna Austria. Została erygowana 28 stycznia 1785 roku. Patronem diecezji jest św. Hipolit. Siedzibą biskupa jest St. Pölten.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Historia[]

  St. Pölten był znany już około 2000 lat temu jako Aelium Cetium, jednak wraz z odejściem Rzymian stracił na znaczeniu. W VIII wieku do miejscowości przybył zakon augustianów i stopniowo zaczęła się rozwijać. Prawa miejskie St. Pölten otrzymało w 1159 roku. Od 1785 stolica diecezji St. Pölten przeniesionej z Wiener Neustadt. 15 kwietnia 1945 miasto zajęte przez Armię Czerwoną. Od 1986 r. stolica kraju związkowego Dolna Austria.

  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.Leszno (łac. Lessna Polonorum, niem. Lissa) – miasto na prawach powiatu w województwie wielkopolskim, położone w zachodniej części Polski, pomiędzy dwoma dużymi centrami gospodarczymi – Poznaniem i Wrocławiem. Zamieszkuje je 64 722 mieszkańców, na powierzchni 31,86 km²; co daje miastu siódmą lokatę pod względem wielkości w województwie.

  Transport[]

  St. Pölten leży przy autostradzie A1. W mieście jest transport autobusowy. Od 1911 do 1976 po mieście kursowały tramwaje.

  Zabytki i atrakcje turystyczne[]

 • kolumna św. Trójcy (Dreifaltigkeitssäule) z 1782 roku
 • kościół franciszkański św Trójcy (Hl. Dreifaltigkeit), w stylu rokokowym, ukończony w 1770 roku
 • muzeum historii najnowszej (Museum im Hof)
 • centrum szkoleniowe, dawniej Instytut Błogosławionej Dziewicy Maryi (Institut der Englischen Fräulein)
 • ratusz miejski
 • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Mariä Himmelfahrt), która pochodzi z XIII wieku. Jej wieża ma wysokość 77 m. Wnętrze jest dziełem architekta epoki baroku Jakoba Prandtauera
 • muzeum historii miasta Historisches Museum
 • dawna synagoga z 1912-1913
 • secesyjny dom Stöhr Haus
 • Landhausviertel – nowoczesna dzielnica urzędowo-kulturalna nad rzeką Traisen położona pomiędzy dwoma mostami. Znajdują się tu liczne instytucje kulturalne, turystyczne (wieża Klangturm, centrum wystawowe, teatr (FestSpielhaus) oraz Muzeum Dolnej Austrii (Landesmuseum Niederösterreich).
 • Barokowa katedra w St. Pölten

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w St. Pölten (niem. Dom zu St. Pölten) - główna świątynia diecezji St. Pölten w Austrii. Mieści się przy Domplatz (Placu Katedralnym).
 • Stany Zjednoczone Altoona, Stany Zjednoczone
 • Czechy Brno, Czechy
 • Francja Clichy-la-Garenne, Francja
 • Niemcy Heidenheim an der Brenz, Niemcy
 • Japonia Kurashiki, Japonia
 • Polska Leszno, Polska
 • Chińska Republika Ludowa Wuhan, Chiny
 • Zobacz też[]

 • Pölten
 • Przypisy

  1. Paweł Wroński, Austria – praktyczny przewodnik, wyd. Pascal, Bielsko-Biała, 2008, s. 132–133, ISBN 978-83-7513-110-9.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona miasta
 • Autostrada A1 (niem. Autobahn A1) także Westautobahn (autostrada zachodnia) - autostrada w Austrii w ciągu trasy europejskiej E60. Między węzłami Linz i Salzburg pokrywa się również z trasą europejską E55, zaś między węzłem Salzburg a granicą Niemiec - z trasą europejską E52.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Armia Czerwona, ros. Красная Армия, pełna nazwa Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona (Рабоче-Крестьянская Красная Армия, RKKA), od 23 lutego 1946 roku Armia Radziecka (ros. Советская армия, stosowane również tłumaczenie Armia Sowiecka) – wojska lądowe Sił Zbrojnych ZSRR, istniejące do grudnia 1991 (przemianowane m.in. na Wojska Lądowe Republiki Białoruś, Wojska Lądowe Federacji Rosyjskiej oraz wojska lądowe każdej z pozostałych dawnych republik ZSRR).
  Zakon Świętego Augustyna (Augustianie, łac. Ordo Sancti Augustini – OSA; do 1963 augustianie-eremici, łac. Ordo Eremitarum Sancti Augustini – OESA) – zgromadzenie zakonne powstałe 1 marca 1256 roku po zjednoczeniu różnych wspólnot eremickich, które żyły według reguły świętego Augustyna z Hippony. Zakon augustianów jest zaliczany do zakonów żebrzących. Ubiorem jest czarny habit z kapturem i skórzanym pasem. Do Polski w jej ówczesnych granicach (konkretnie do Krakowa) zostali sprowadzeni z Czech w 1342 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Samodzielna polska prowincja zakonna powstała 6 lipca 1547 roku.
  Powiat St. Pölten-Land, Powiat Sankt Pölten-Land (niem. Bezirk St. Pölten-Land, Bezirk Sankt Pölten-Land) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w rejonie Mostviertel. Siedziba powiatu znajduje się w mieście St. Pölten, które do powiatu nie należy, ponieważ jest miastem statutarnym i zarazem siedzibą kraju związkowego.
  Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:
  Miasto statutarne (czes. Statutární město, niem. Statutarstadt) – miasto, którego administracja zorganizowana jest według lokalnego prawa zawartego w statucie miejskim. Miasta statutarne istnieją w Czechach oraz Austrii. Na Słowacji, w Słowenii i we Włoszech statut ma każda gmina. Tego typu miasta istniały także przed 1918 r. na terenie Austro-Węgier.
  Hipolit — imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa Hippólytos oznaczającego "powozić koniem", "mający rozpędzone konie".
  Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.