St. Louis Cardinals

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

St. Louis Cardinals – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Saint Louis w stanie Missouri. Jedenastokrotny zwycięzca w World Series.

Busch Stadium – stadion baseballowy w St. Louis w stanie Missouri, na którym swoje mecze rozgrywa zespół St. Louis Cardinals.Major League Baseball Triple Crown – w Major League Baseball uzyskuje ją zawodnik, który zwyciężył w trzech klasyfikacjach statystycznych. Dla pałkarzy pod uwagę brana jest liczba home runów, run batted in oraz średniej uderzeń, zaś dla miotaczy liczba zwycięstw, strikeouts, oraz ERA.

Historia[ | edytuj kod]

Rogers Hornsby będąc zawodnikiem Cardinals, dwukrotnie zdobył Potrójną Koronę.
Stan Musial – baseballista polskiego pochodzenia, 3-krotny MVP National League i 24-krotny uczestnik All-Star Game.
Buach Memorial Stadium.
Tony La Russa był menadżerem Cardinals przez 16 sezonów, najdłużej w historii klubu.
Busch Stadium.

Klub powstał w 1882 roku jako St. Louis Brown Stockings i przystąpił do American Association. Rok później zespół zmienił nazwę na St. Louis Browns. W latach 1885–1888 Browns czterokrotnie byli mistrzami American Association i uzyskiwali awans do World Series, raz wygrywając, dwa razy przegrywając i raz remisując (w dziewiętnastowiecznych World Series zwycięzca American Association grał ze zwycięzcą National League). W 1892 po rozwiązaniu American Association, zespół został członkiem National League. Pierwszym stadionem, na którym Browns rozgrywał mecze w roli gospodarza był Sportsman's Park. W 1893 oddano do użytku obiekt Robison Field. W sezonie 1899 zespół występował jako St. Louis Perfectos, by rok później ostatecznie przyjąć nazwę St. Louis Cardinals.

Busch Memorial Stadium – nieistniejący stadion baseballowy w St. Louis w stanie Missouri, na którym swoje mecze rozgrywał zespół St. Louis Cardinals.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

W lipcu 1920 Cardinals rozegrali pierwszy mecz na Sportsman`s Park; posiadającego pierwotnie pojemność 17 500 miejsc, zwiększono do 30 500 w 1925. W 1926 zespół po raz pierwszy w historii klubu zwyciężył w National League z bilansem 89–65 i uzyskał awans do World Series, w których pokonał New York Yankees 4–3. Od 1928 do 1946 Cardinals w World Series wystąpili ośmiokrotnie, zwyciężając pięciokrotnie. W tym okresie w zespole grali między innymi członkowie Galerii Sław Baseballu Rogers Hornsby, Dizzy Dean, Frankie Frisch, Chick Hafey, Joe Medwick i Johnny Mize. Od 1941 do 1964 w zespole występował baseballista polskiego pochodzenia Stan Musial, 24-krotny uczestnik Meczu Gwiazd i 3-krotny MVP National League. W 1964 i 1967 (rok po przejściu na nowy stadion Busch Memorial Stadium) Cardinals wygrywali World Series 4–3, odpowiednio z New York Yankees i Boston Red Sox.

Stanley Frank "Stan" Musial (ur. 21 listopada 1920 w Donorze, Pensylwania, zm. 19 stycznia 2013 w Laude, Missouri) – amerykański baseballista pochodzenia polskiego.Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.

W sezonie 1982 Cardinals zdobyli dziewiąty tytuł mistrzowski po pokonaniu Milwaukee Brewers 4–2. W 1996 menadżerem zespołu został Tony La Russa, który prowadził zespół przez 16 sezonów (najdłużej w historii klubu), dwukrotnie wygrywając World Series w 2006 i 2011 roku. Od 2006 Cardinals rozgrywają swoje mecze na wybudowanym kosztem 344 milionów dolarów obiekcie Busch Stadium, mogącym pomieścić 46 700 widzów.

Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Frank Francis Frisch (ur. 9 września 1898, zm. 12 marca 1974) – amerykański baseballista, który występował na pozycji drugobazowego przez 19 sezonów w Major League Baseball.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Major League Baseball Most Valuable Player Award (MVP) – w Major League Baseball (MLB) nagroda dla najbardziej wartościowego zawodnika w American League i w National League. Od 1931 przynawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America (BBWAA). Od 1944 roku nosi nazwę Kenesaw Mountain Landis Memorial Baseball Award, na cześć pierwszego komisarza ligi, który pełnił tę funkcję od 1920 do swojej śmierci 25 listopada 1944 roku.
Boston Red Sox – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League, ma siedzibę w Bostonie w stanie Massachusetts. Ośmiokrotny zwycięzca w World Series.
Rogers Hornsby, Sr. (ur. 27 kwietnia 1896, zm. 5 stycznia 1963) – amerykański baseballista, który występował na pozycji drugobazowego i łącznika. W ciągu 23 sezonów w Major League Baseball był zawodnikiem sześciu klubów, a także grającym menadżerem. Po zakończeniu kariery samodzielnie prowadził St. Louis Browns i Cincinnati Reds.
Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).

Reklama