• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • St. Catharines

  Przeczytaj także...
  Neil Ellwood Peart (ur. 12 września 1952 w Hamilton) – kanadyjski perkusista rockowy. Znany z występów z grupą Rush. Jest także autorem większości tekstów do muzyki grupy.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).

  St. Catharines – miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Niagara. Centrum gospodarcze i kulturalne regionu.

  Powierzchnia St. Catharines to 96,11 km². Według danych spisu powszechnego z roku 2006 St. Catharines liczy 131 989 mieszkańców (1373,3 os./km²).

  Pierwsza osada Europejczyków założona została przez Lojalistów około 1780 r. Pierwszy sklep został założony w 1783 r., a młyn – w 1786 r. Nazwa „St. Catharines” po raz pierwszy pojawiła się w 1808 r., przez pewien okres była ona zapisywana jako „St. Catherines”. W 1829 r. ukończono budowę Kanału Wellandzkiego. Prawa miejscowości zostały nadane w 1845 r., a miejskie w 1876 r.

  Uniwersytet Brock (ang. Brock University) to uniwersytet działający w kanadyjskim mieście St. Catharines, w prowincji Ontario. Ma 545 wykładowców i około 17 tys. studentów. Założony w 1964 i nazwany imieniem bohatera wojny brytyjsko-amerykańskiej, generała Isaaca Brocka.Linda Evangelista (ur. 10 maja 1965 w St. Catharines w prowincji Ontario) – kanadyjska supermodelka, rozpoznawana jako jedna z najbardziej zasłużonych i wpływowych modelek wszech czasów. Wystąpiła na ponad 700 okładkach różnorodnych magazynów mody, co czyni ją dotąd niepokonaną rekordzistką. Ponadto pojawiła się na 24 okładkach włoskiej edycji czasopisma Vogue, czego nie dokonała żadna inna modelka. Evangelista była znaną muzą fotografa Stevena Meisela.

  W przeszłości ważny port na jeziorze Ontario jako północne wejście do Kanału Wellandzkiego. Później siedziba przemysłu, aż do lat 90. XX wieku największym pracodawcą w mieście był koncern General Motors. Obecnie gospodarka staje się coraz bardziej usługowa. Przez miasto przechodzi jedno z połączeń sieci szkieletowej pomiędzy Kanadą a Stanami Zjednoczonymi. Z tego powodu znajduje się tu dużo call centersbiur obsługi klienta.

  Ontario (ang. Lake Ontario, fr. Lac Ontario) – jezioro słodkowodne, najmniejsze co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Dostęp ma tylko stan Nowy Jork i prowincja Ontario. Rzeka Niagara wpływa do jeziora blisko jego zachodniego końca i łączy je z jeziorem Erie. Z północno-wschodniego krańca jeziora wypływa Rzeka Świętego Wawrzyńca. Ontario stanowi część Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca.Trynidad i Tobago (ang. Trinidad and Tobago) – wyspiarskie państwo Ameryki Środkowej, położone u północnych brzegów Ameryki Południowej. Obejmuje dwie główne wyspy Trynidad i Tobago oraz szereg mniejszych.

  W mieście działa Brock University.

  Przez miasto przechodzą autostrady QEW i 406.

  Współpraca[ | edytuj kod]

 • Trynidad i Tobago Port-of-Spain, Trynidad i Tobago
 • Religia[ | edytuj kod]

 • Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w St. Catharines
 • Sport[ | edytuj kod]

 • Niagara IceDogs – klub hokejowy
 • Osoby pochodzące z St. Catharines[ | edytuj kod]

 • Neil Peart, perkusista grupy Rush
 • Linda Evangelista, modelka
 • Bryan McCabe, hokeista
 • Kevin Dallman, hokeista
 • Clay Wilson, hokeista
 • Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lojaliści, zwani także torysami – obok patriotów jedna z dwóch dominujących opcji politycznych w okresie narastającego napięcia pomiędzy koloniami brytyjskimi w Ameryce Północnej a Wielką Brytanią w okresie poprzedzającym rewolucję amerykańską jak i w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Lojaliści stali na pozycjach utrzymania brytyjskiej kontroli nad koloniami. Jednym z najbardziej aktywnych lojalistów był William Franklin, były królewski gubernator New Jersey, syn Benjamina.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Autostrada 406 (ang. Highway 406) - autostrada w Kanadzie, w prowincji Ontario. Przebiega od autostrady QEW przez St. Catharines do Welland. Długość wynosi 25 km, z tego 20 km ma standard autostrady, a 5 km na południowym końcu jest drogą jednojezdniową z jednopoziomowymi skrzyżowaniami. Pierwszy odcinek otwarto w 1965. Przez następne lata autostrada była stopniowo przedłużana w kierunku południowym. Najnowszy odcinek do Port Robinson mający standard autostrady otwarto w 2007. Obecnie rozważane są plany przedłużenia autostrady do Port Colborne.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w St. Catharines (ang. Our Lady of Perpetual Help Parish) – parafia rzymskokatolicka położona w St. Catharines, w prowincji Ontario w Kanadzie.
  Port of Spain (czasami również Port-of-Spain) - stolica Trynidadu i Tobago, na zachodnim wybrzeżu wyspy Trynidad, port nad Morzem Karaibskim; 49 tys. mieszkańców (2000), zespół miejski ok. 128 tys. (1990 - wyliczenia nieoficjalne). Czwarte co do wielkości miasto kraju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.