• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Stężyca - gmina w województwie pomorskim

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Śnice (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Snice) – część kolonii Delowo w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. Położone na Kaszubach, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wchodzi w skład sołectwa Stężyca.
  Gmina Sierakowice (kaszb. Gmina Serakòjce) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim. W 2007 w gminie wprowadzono język kaszubski jako język pomocniczy.

  Stężycagmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

  Siedziba gminy to Stężyca.

  Według danych z 31 grudnia 2014 gminę zamieszkiwało 10 039 osób.

  Gmina jest gminą dwujęzyczną - według danych pochodzących ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2002 roku, 43,2% ludności gminy posługuje się językiem kaszubskim.

  Klukowa Huta (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Klëkòwô Hëta) – wieś w północnej Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca na Pojezierzu Kaszubskim na obrzeżach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 214 z drogą nr 228. Wieś jest siedzibą sołectwa Klukowa Huta.Żuromino (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Żëromino) – wieś w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Położona na Kaszubach, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego przy szlaku wodnym "Kółko Raduńskie" nad Jeziorem Raduńskim Górnym.

  W 2012 na terenie gminy zarejestrowane zostało prywatne lądowisko Gołubie.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2005 gmina Stężyca ma obszar 160,3 km², w tym:

 • użytki rolne: 53%
 • użytki leśne: 30%
 • Gmina stanowi 14,31% powierzchni powiatu.

  Pierszczewo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Pierszczewò) – wieś w północnej Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Położona na Kaszubach na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nad Jeziorem Patulskim.Dąbrowa (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Dąbrowa) – część wsi Łosienice w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Jest częścią składową sołectwa Łosienice.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Stężyca w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Stezyca Pomorskie.png

  Sołectwa[]

  W skład gminy wchodzi 18 sołectw: Borucino, Gapowo, Gołubie, Kamienica Szlachecka, Klukowa Huta, Łączyno, Łosienice, Niesiołowice, Nowa Wieś, Nowe Czaple, Pierszczewo, Potuły, Sikorzyno, Stężyca, Stężycka Huta, Szymbark, Zgorzałe, Żuromino

  Pozostałe miejscowości niesołeckie[]

  Betlejem, Borucino, Bolwerk, Chróstowo, Czapielski Młyn, Czysta Woda, Danachowo, Dębniak, Delowo, Drozdowo, Dubowo, Dąbrowa, Kamienny Dół, Kolano, Krzeszna, Kucborowo, Łączyński Młyn, Malbork, Mestwin, Niebo, Nowa Sikorska Huta, Nowy Ostrów, Ostrowo, Pażęce, Piekło, Pierszczewko, Przyrowie, Pustka, Pypkowo, Rzepiska, Smokowo, Stara Sikorska Huta, Stare Czaple, Stare Łosienice, Szczukowo, Śnice, Teklowo, Uniradze, Wieżyca, Wygoda Łączyńska, Zdrębowo

  Kamienica Szlachecka (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kamiéńca Szlacheckô) – wieś letniskowa w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca, położona na Pojezierzu Kaszubskim, w otulinie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.Kucborowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Kùcbòrowò) – część kolonii Delowo w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Położone na Kaszubach, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wchodzi w skład sołectwa Stężyca.

  Dawne miejscowości:

 • Mała Krzeszna
 • Ochrona przyrody[]

  Jezioro Dąbrowskie w gminie Stężyca
 • Gołubieński Ogród Botaniczny
 • Kaszubski Park Krajobrazowy
 • Rezerwat przyrody Ostrzycki Las
 • Rezerwat przyrody Szczyt Wieżyca
 • Sąsiednie gminy[]

  Chmielno, Kartuzy, Kościerzyna, Sierakowice, Somonino, Sulęczyno

  Krzeszna (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Krzeszna) – wieś w północnej Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Krzeszna jest częścią składową sołectwa Potuły. Położona na Kaszubach.Delowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Délowò) – kolonia w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Położona na Kaszubach, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nad Jeziorem Stężyckim. Wieś wchodzi w skład sołectwa Stężyca.

  Przypisy

  Malbork (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Malbórg) – część wsi Gapowo w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Jest częścią składową sołectwa Gapowo.Pażęce (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Pażãce) – część kolonii Delowo w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Położone na Kaszubach, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Osada wchodzi w skład sołectwa Stężyca.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dębniak – część wsi Nowa Wieś w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca na obszarze Pojezierza Kaszubskiego.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Pypkowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Pipkòwò) – część wsi Stężyca w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Położone na Kaszubach, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nad Jeziorem Stężyckim. Wchodzi w skład sołectwa Stężyca.
  Nowe Czaple (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Nowé Czaple) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Położona na Kaszubach, w pobliżu jezior Ostrzyckiego i Sołeckiego na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
  Stężycka Huta (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Stãżëckô Hëta) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Położona na Kaszubach.
  Gmina Somonino (do 1954 gmina Goręczyno) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Nowa Wieś (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Nowô Wies) – wieś w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca przy drodze wojewódzkiej nr 228. Położona na Kaszubach. Dla wsi stosowana jest czasami także nazwa Nowa Wieś Kartuska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.191 sek.