• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SsangYong Actyon Sports

  Przeczytaj także...
  SsangYong Musso – samochód sportowo-użytkowy produkowany przez południowokoreańską firmę SsangYong w latach 1993-2005.System kontroli trakcji – system zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem). Pośrednio systemy takie mogą wpływać również na polepszenie właściwości trakcyjnych pojazdu podczas ruchu w zakręcie. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h) aczkolwiek budowane są też wersje działające dla całego zakresu prędkości. Jest kolejnym po ABS-ie systemem podwyższającym bezpieczeństwo czynne. Działanie systemu wpływa także na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. System ten wykorzystuje elementy systemu ABS. Może również wykorzystywać inne elementy, jak jednostkę sterującą pracą silnika.
  Facelifting, lifting (ang.: podniesienie twarzy, retusz twarzy) – modernizacja modelu samochodu polegająca jedynie na kosmetycznych zmianach w wyglądzie nadwozia i wnętrza.

  SsangYong Actyon – kompaktowy crossover marki SsangYong produkowany w latach 2005-2018. Jego wygląd to połączenie samochodu sportowego i SUV-a. Actyon zastąpił dwa stare modele SsangYonga Korando i SsangYonga Musso. Od 2006 roku dostępny też jako pick-up.

  Tył Actyona przed liftingiem
  SsangYong Actyon Sports przed liftingiem
  SsangYong Actyon Sports po liftingu
  Tył Actyona Sports po liftingu

  Stylistyka Actyona jest bardzo agresywna, dynamiczna i sportowa. Linia samochodu nawiązuje do sportowych coupé. Auto ma bardzo ostro poprowadzone linie atrapy chłodnicy i przednich lamp.

  Electronic Brakeforce Distribution (w skrócie: EBD) to elektroniczny rozdział sił hamowania. W celu maksymalnego skrócenia drogi hamowania układ EBD automatycznie reguluje siłę hamowania przednich i tylnych oraz prawych i lewych kół. Wyraźnie skraca drogę hamowania przy utrzymaniu stabilności nawet w razie gwałtownego hamowania lub hamowania na zakręcie.SsangYong Motor Company ([일각수[z kor. „jednorożec") – koreański producent samochodów. SsangYong Motor Company produkuje głównie na rynek azjatycki.

  W 2013 roku auto przeszło facelifting. Odświeżony SsangYong Actyon otrzymał przeprojektowany pas przedni, nowe listwy progowe i relingi dachowe, zmienione nadkola oraz nową paletę felg aluminiowych. We wnętrzu zmian jest niewiele, ale producent wspomina o nowych materiałach, kilku dodatkach oraz aktualizacji listy wyposażenia.

  Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.Samochód sportowy (także: Autosegment G) – klasa samochodów sportowych, w których zastosowano rozwiązania techniczne umożliwiające osiągi znane z samochodów wyścigowych i rajdowych, pozostawiając jednak możliwość eksploatowania ich w typowych warunkach drogowych.

  Pojazd jest wyposażony w szereg różnych systemów - ABS, EBD, ESP, TCS, APR oraz HDC. Przednia szyba posiada odmrażacz wycieraczek. Actyon ma 6 poduszek powietrznych: 2 czołowe, 2 boczne i 2 kurtyny powietrzne. Auto jest wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Opcjonalnie SsangYong Actyon może zostać doposażony w system przypominający o zapięciu pasów.

  Crossover — rodzaj samochodu łączącego w sobie cechy wielu segmentów nadwoziowych, który wyodrębnił się z segmentu samochodów typu SUV. Nadwozie typu crossover stało się szczególnie popularne od przełomu I i II dziesięciolecia XXI wieku na fali popularności takich samochodów, jak Nissan Juke.ABS (niem. Antiblockiersystem; ang. Anti-Lock Braking System) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania, jako element układu hamulcowego. System ten jest zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems). Jego bezpośrednim rozwinięciem są systemy ASR. Jest on również wykorzystywany jako element składowy bardziej rozwiniętych systemów jak ESP, czy Adaptive Cruise Control.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ssang Yong Actyon Facelifting (pol.). autocentrum.pl. [dostęp 13.08.2013].
  Warto wiedzieć że... beta

  Pick-up (ang. tu: zabrać, podwieźć) - typ nadwozia dostawczego lub terenowego, dostawczego samochodu osobowego, charakteryzujący się posiadaniem skrzyni ładunkowej, znajdującej się zaraz za kabiną pasażerską.
  Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO, ang. Annual percentage rate) – całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.
  Produkcja SsangYonga Korando I rozpoczęła się w 1983 roku. Samochód był produkowany na licencji Jeepa CJ-7. Eksport do Japonii rozpoczęto w roku 1986, a dwa lata później był dostępny też na terenie Europy. Na rynku dostępna była też odmiana 9-miejscowa o nazwie Korando K9. Samochód był dostępny także jako kabriolet.
  Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.
  ESP (ang. Electronic Stability Program - elektroniczny program stabilizacji) – układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu, przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. System ten uaktywnia się samoczynnie, przyhamowując jedno lub kilka kół, z chwilą, gdy odpowiedni czujnik wykryje tendencję do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu. Niektórzy producenci nazywają go inaczej, np. VSC, STC itp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.