• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SsangYong Actyon

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Facelifting, lifting (ang.: podniesienie twarzy, retusz twarzy) – modernizacja modelu samochodu polegająca jedynie na kosmetycznych zmianach w wyglądzie nadwozia i wnętrza.
  SsangYong Motor – południowokoreański producent SUV-ów, samochodów terenowych, vanów i limuzyn z siedzibą w Pyeongtaek działający od 1954 roku. Marka należy do indyjskiego koncernu Mahindra & Mahindra Limited.

  SsangYong Actyonsamochód osobowy typu SUV Coupe klasy kompaktowej produkowany pod południowokoreańską marką SsangYong w latach 2005 – 2017.

  Historia i opis modelu[ | edytuj kod]

  SsangYong Actyon - tył
  azjatycki SsangYong Actyon po liftingu
  azjatycki SsangYong Actyon - tył po liftingu

  SsangYong Actyon pojawił się w ofercie producenta w listopadzie 2005 roku jako następca przestarzałego modelu Korando i zarazem element ofensywy modelowej po przejęciu przez chiński koncern SAIC, który zapewnił finansowanie na modernizację oferty. Pod kątem technicznym Actyon był identyczny względem debiutującego równolegle, większego modelu Kyron.

  Autosegment C – niższa, średnia klasa samochodów osobowych, które cechuje zwarta, kompaktowa budowa zapewniająca jednak względny komfort jazdy dla 4 dorosłych osób i umiarkowanie dużą przestrzeń na bagaż. Stąd także inna nazwa segmentu - segment aut kompaktowych.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Actyon utrzymano w kompaktowych wymiarach, wyróżniając się awangardową stylistyką nadwozia. Pas przedni wyróżniał wlot powietrza w kształcie litery U i trójkątne, ostro zarysowane reflektory, z kolei tylna część nadwozia uzyskała nietypową, łagodnie opadającą linię dachu w stylu coupe, będąc prekursorem tego typu propocji wśród samochodów typu SUV.

  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.

  Lifting[ | edytuj kod]

  W listopadzie 2013 roku Actyon przeszedł obszerny facelifting. Odświeżony SsangYong Actyon otrzymał identyczny wobec zmodernizowanej rok wcześniej odmiany Actyon Sports przeprojektowany pas przedni, nowe listwy progowe i relingi dachowe.

  Ponadto, poawiły się też zmienione nadkola oraz nową paletę felg aluminiowych. We wnętrzu pojawiły się nowe materiały wykończeniowe, a także zaktualizowane wyposażenie.

  Pick-up (ang. tu: zabrać, podwieźć) - typ nadwozia dostawczego lub terenowego, dostawczego samochodu osobowego, charakteryzujący się posiadaniem skrzyni ładunkowej, znajdującej się zaraz za kabiną pasażerską.Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.

  Jako że w Europie Actyona zastąpiła trzecia genreacja przedstawionego w 2010 roku modelu Korando, restylizacja objęła tylko rynki azjatyckie. Dodatkowo, w Kazachstanie samochód zmienił nazwę na SsangYong Nomad.

  Silniki[ | edytuj kod]

 • L4 2.3l 150 KM
 • L4 2.0l 141 KM Diesel

 • SsangYong Actyon Sports[ | edytuj kod]

  SsangYong Actyon Sports - tył
  SsangYong Actyon Sports po liftingu
  SsangYong Actyon Sports - tył po liftingu

  SsangYong Actyon Sports został zaprezentowany po raz pierwszy w 2006 roku.

  Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.SsangYong Kyron – duży SUV, chociaż niezbyt nadaje się do jazdy w terenie. Jak większość aut firmy SsangYong jest powiązany z koncernem Mercedesa. Na pierwszy rzut oka widać przednie reflektory mające podobny design lub są nawet takie same jak u Mercedesa S W221. Samochód przeszedł face-lifting w 2007 roku. Kyron był dostępny z trzema różnymi silnikami:

  Rok po debiucie Actyona, SsangYong przedstawił skonstruowaną na jego bazie odmianę pickup, która w dotychczasowej ofercie producenta zastąpiła model Musso Sports.

  Samochód przyjął postać czterodrzwiową, odróżniając się od podstawowego Actyona innym zagospodarowaniem nadwozia za drugim rzędem siedzeń. Dłuższe nadwozie składało się z przedziału transportowego, który zapewnia ładowność 777-828 kg.

  Lifting[ | edytuj kod]

  SsangYong Actyon Sports przeszedł gruntowną modernizację nadwozia w 2012 roku, zyskując bardziej konwencjonalną stylistykę. Pojawiły się wyżej osadzone reflektory, a także podłużna, trapezoidalna atrapa chłodnicy. Zmienił się kształt tylnych lamp, który zyskały zygzakowate krawędzie.

  Produkcja SsangYonga Korando I rozpoczęła się w 1983 roku. Samochód był produkowany na licencji Jeepa CJ-7. Eksport do Japonii rozpoczęto w roku 1986, a dwa lata później był dostępny też na terenie Europy. Na rynku dostępna była też odmiana 9-miejscowa o nazwie Korando K9. Samochód był dostępny także jako kabriolet.Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.

  Samochód po restylizacji zmienił nazwę na rynku południowokoreańskim i brytyjskim, gdzie nazywał się odpowiednio jako SsangYong Korando Sports oraz SsangYong Musso.

  Silniki[ | edytuj kod]

 • L4 2.3l 150 KM
 • L4 2.0l 141 KM Diesel

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. SsangYong Actyon (ang.). [dostęp 2020-10-17].
  2. Ssangyong Actyon - Zbędne kilogramy (pol.). [dostęp 2020-10-17].
  3. COMPACTE SSANGYONG SUV: ACTYON (niderl.). [dostęp 2020-10-17].
  4. SsangYong Actyon - Jak żaden inny (pol.). [dostęp 2020-10-17].
  5. Report - Sales of the updated Ssangyong Actyon begin (ang.). [dostęp 2020-10-17].
  6. Ssang Yong Actyon Facelifting (pol.). autocentrum.pl. [dostęp 13.08.2013].
  7. Russia - Made-in-Kazakhstan Ssangyong Nomad (Actyon) to launch soon (ang.). [dostęp 2020-10-17].
  8. SsangYong Actyon Sports: Neuer Pick-up kommt 2007 (niem.). [dostęp 2020-10-17].
  9. Ssangyong Actyon SUT: Pick-up z Korei (pol.). [dostęp 2020-10-17].
  10. SsangYong Actyon Sports - "Koreańczyk", który mało dźwiga (pol.). [dostęp 2020-10-17].
  11. SsangYong Actyon Sports (pol.). [dostęp 2020-10-17].
  12. SsangYong Korando Sports - pickup dla mas? (pol.). [dostęp 2020-10-17].
  13. SsangYong Musso EX auto (2016) review (ang.). [dostęp 2020-10-17].
  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.SsangYong Musso – samochód sportowo-użytkowy produkowany przez południowokoreańską firmę SsangYong w latach 1993-2005.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.