• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SsangYong  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Jeep - marka samochodów terenowych, produkowanych przez przedsiębiorstwo Willys dla armii amerykańskiej od 1941, później również dla zastosowań cywilnych. Obecnie samochody tej marki produkowane są przez koncern Chrysler.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  SsangYong Korando (1996)
  SsangYong Family
  SsangYong Callista
  SsangYong Musso (1997)
  SsangYong Chairman
  SsangYong Rodius
  SsangYong Actyon
  SsangYong Musso (2018)
  SsangYong Korando (2019)

  SsangYong Motorpołudniowokoreański producent SUV-ów, samochodów terenowych, vanów i limuzyn z siedzibą w Pyeongtaek działający od 1954 roku. Marka należy do indyjskiego koncernu Mahindra & Mahindra Limited.

  SsangYong Musso – samochód osobowy typu SUV klasy średniej produkowany pod południowokoreańską marką SsangYong w latach 1993 – 2005. GM Daewoo Auto & Technology (GM Daewoo or GMDAT; hangul: 대우, hancha: 大宇, transkrypcja poprawiona: Daeu czyt. Deu) - południowokoreańskie przedsiębiorstwo działające w wielu gałęziach przemysłu, m.in. stoczniowej, elektronicznej, elektromaszynowej, założone w 1967 roku przez Kim Woo-junga. Daewoo to też marka sprzętu elektronicznego i marka samochodów produkowanych przez koncern Daewoo.

  Historia[ | edytuj kod]

  Firma została założona 4 marca 1954 roku jako Hadonghwan Motor Company i początkowo zajmowała się produkcją aut terenowych (m.in. od 1964 roku budową Jeep'ów na zlecenie amerykańskiej armii, samochodów ciężarowych oraz autobusów, a także pojazdów specjalnych (np. wozów strażackich). W 1977 roku połączono się z przedsiębiorstwem Dong-A Motors przejmując jego nazwę.

  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. SsangYong Istana – to van produkowany przez firmę SsangYong w latach 1995–2003. Dostępny był w wersji van oraz w wersji dostawczej. Do napędu użyto wysokoprężnego silnika o pojemności 2,9 l i mocy 95 KM. Pojazd opierał się technicznie na modelu Mercedes-Benz MB100. Samochód występował także pod nazwą Daewoo Istana.

  W 1986 rodzimy koncern Ssangyong Business Group przejął przedsiębiorstwo, dwa lata później ujednolicając nazewnictwo, dokonując przemianowania na SsangYong Motor. Oryginalna nazwa przedsiębiorstwa, 쌍용자동차, oznacza w języku koreańskim bliźniacze smoki. W 1997 roku przedsiębiorstwo przejęło bankrutującego brytyjskiego producenta samochodów sportowych i luksusowych - Panther Westwinds.

  Ssangyong Rodius - samochód typu Van produkowany przez Ssangyong Motor Company od 2004 roku . Od 2013 roku jest produkowana druga generacja tego modelu.GM Daewoo, GM KOREA (한국지엠) – marka samochodów produkowanych przez przedsiębiorstwo o tej samej nazwie. Produkowane początkowo wyłącznie w Korei Południowej.

  Partnerstwo z Mercedesem[ | edytuj kod]

  W 1991 roku SsangYong nawiązał strategiczne partnerstwo z niemieckim koncernem Daimler-Benz, który w 1993 roku zakupił 5% akcji spółki. Skutkiem współpracy była m.in. wymiana technologiczna, w wyniku której skonstruowane w latach 90. pojazdy SsangYonga posiadają niemieckie podzespoły (np. modele Korando i Musso) lub bazują na pojazdach Mercedes-Benz (pierwsza generacja limuzyny Chairman i dostawcza Istana).

  SsangYong Rexton I - jest średniej wielkości SUV-em. Model jest oparty na Mercedesie klasy M oraz posiada płytę podłogową SsangYonga Musso. Jest produkowany przez SsangYonga od 2001 roku. Mieści pięć osób, ale można zamontować w nim dodatkowe dwa miejsca. Rexton ma przestrzeń bagażowa o pojemności 935 l. Wyposażono go w napęd 4x4 oraz sztywną oś. SsangYong Rexton pokonuje strome zjazdy o nachyleniu do 45 stopni. W 2006 roku model przeszedł face-lifting m.in. zmieniono wygląd kratki chłodnicy, wielkość świateł przeciwmgielnych i kilka innych detali w wyglądzie zewnętrznym. Do wyboru w Azji były trzy silniki:Crossover — rodzaj samochodu łączącego w sobie cechy wielu segmentów nadwoziowych, który wyodrębnił się z segmentu samochodów typu SUV. Nadwozie typu crossover stało się szczególnie popularne od przełomu I i II dziesięciolecia XXI wieku na fali popularności takich samochodów, jak Nissan Juke.

  W ramach partnerstwa z Mercedesem, pod niemiecką marką sprzedawano też epizodycznie model Musso jako Mercedes-Benz Musso na rynkach Azja Wschodnia pod koniec lat 90. XX wieku.

  Podległość Daewoo i SAIC[ | edytuj kod]

  W grudniu 1997 roku na fali ekspansywnej polityki Daewoo Group, południowokoreański gigant wykupił popadłego w zadłużenie SsangYonga i zdecydował się przemianować wszystkie oferowane wówczas modele na własną markę Daewoo. Z powodu bankructwa i stopniowej wyprzedaży masy upadłościowej Daewoo, SsangYong przestał należeć do dawnego czebolu w 2000 roku i powrócił do oferowania swoich pojazdów pod macierzystą nazwą.

  Panther Westwinds – dawny brytyjski producent samochodów sportowych i luksusowych, z siedzibą w Weybridge, w hrabstwie Surrey w Anglii.Czebol, Chaebŏl (kor. 재벌 tɕɛːbʌl związek finansowy) – południowokoreańska forma konglomeratów, koncernów.

  Pod koniec 2004 roku 51% udziałów wykupił chiński koncern SAIC, który rok wcześniej podpisał umowę na montaż samochodów Ssang Yong w systemie CKD. W styczniu 2009 roku, notując stratę operacyjną w wysokości 75,42 mln dolarów firma znalazła się na skraju upadłości, w związku z czym 9 stycznia wniesiona została prośba do sądu o ochronę przed wierzycielami, a 13 stycznia przerwano produkcję pojazdów z powodu wstrzymania dostaw podzespołów. Przestój trwał kolejne 77 dni, a w międzyczasie narósł konflikt między południowokoreańskim przedsiębiorstwem, a koncernem SAIC. SsangYong zarzucił chińskiemu koncernowi kradzież patentów na rozwój systemu hybrydowego, a także brak wywiązania się z obietnic związanych z zapewnieniem finansowania na rozwój.

  Daimler-Benz AG – niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów oraz silników założone w 1926 roku, istniejące do 1998 roku.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Przejęcie przez Mahindrę[ | edytuj kod]

  W sierpniu 2010 roku przedsiębiorstwo SsangYong zostało wykupione przez indyjski koncern Mahindra & Mahindra Limited, z kolei transakcja została sfinalizowana w lutym 2011 roku na kwotę 463,3 miliona dolarów. Na okres przynależności do Mahindry przypadła obszerna modernizacja oferty, która rozpoczęła się od prezentacji w grudniu 2014 roku miejskiego crossovera Tivoli. W 2015 roku SsangYong odnotował z kolei pierwszy zysk od 9 lat.

  Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków, ciągnięcia naczepy, przyczep (nie będący ciągnikiem rolniczym) lub do przewozu ludzi (a niebędący autobusem), o masie dopuszczalnej całkowitej powyżej 3500 kg.SsangYong Chairman – samochód osobowy klasy luksusowej produkowany pod południowokoreańską marką SsangYong w latach 1997 – 2017.

  W 2017 roku zaprezentowano z kolei drugi zbudowany od podstaw za przynależności do Mahindry model, pierwszą od 16 lat zupełnie nową odsłonę flagowego SUV-a Rexton. W tym samym roku SsangYong i Mahindra zacieśniły współpracę na polu rozwoju silników, układów napędowych i technologii elektrycznej. Zapowiedź pierwszego samochodu elektrycznego ogłoszono w lipcu 2020 roku w postaci crossovera Korando EV.

  United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.Samochód sportowo-użytkowy (ang. Sport Utility Vehicle, SUV) – rodzaj samochodu, który łączy cechy luksusowego samochodu osobowego i terenowego. SUV od samochodu terenowego różni się tym, że może, ale nie musi, radzić sobie w terenie i zawsze zapewnia wysoki komfort podróżowania, w przeciwieństwie do spartańsko wyposażonych i czasem twardo zawieszonych aut terenowych, jak np. Land Rover Defender.

  Kryzys w 2020 roku[ | edytuj kod]

  W kwietniu 2020 roku, w związku z wpływem Pandemii COVID-19 na światową gospodarkę, indyjska Mahindra & Mahindra Limited była zmuszona wstrzymać dalsze inwestowanie w SsangYong Motors. Południowokoreańskie przedsiębiorstwo ponownie znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, a jego obecny właściciel ogłosił poszukiwania nowego inwestora, deklarując, że jeżeli taki się znajdzie - indyjski koncern będzie gotowy całkowicie odsprzedać mu SsangYonga.

  Segment B – klasa małolitrażowych samochodów osobowych, która grupuje samochody ultrakompaktowe – nieco większe od najmniejszych aut segmentu A, ale niespełniające kryteriów zaliczenia ich do typowych aut kompaktowych (autosegment C). Często nazywane są autami subkompaktowymi.SsangYong Actyon - kompaktowy crossover marki SsangYong produkowany od 2005 roku. Jego wygląd to połączenie samochodu sportowego i SUV-a. Actyon zastąpił dwa stare modele SsangYonga Korando i SsangYonga Musso. Od 2006 roku dostępny też jako pick-up.

  Na przełomie sierpnia i września 2020 roku polskie przedstawicielstwo SsangYonga zmuszone było zawiesić działalność w Polsce w związku z nagłym, natychmiastowym wypowiedzeniem umowy polskiemu importerowi, British Automotive Holding, przez centralę w Korei Południowej.

  Język koreański – izolowany język używany na Półwyspie koreańskim. Według niektórych teorii łączony z językami ałtajskimi lub ajnoskim. Używany jest głównie w Korei Południowej oraz Północnej, a także w sąsiadującej z Koreą Północną chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbian. Na świecie językiem tym posługuje się ok. 78 milionów ludzi, włączając w to duże skupiska w republikach dawnego Związku Radzieckiego, USA, Kanadzie, Brazylii i Japonii.SsangYong Tivoli - osobowy crossover segmentu B produkowany przez południowokoreański koncern motoryzacyjny SsangYong Motor Company od 2015 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mercedes-Benz – marka samochodów produkowanych przez koncern Daimler AG (uprzednio DaimlerChrysler AG), zaś wcześniej przez koncern Daimler-Benz, popularnie nazywana Mercedes. Pod marką tą produkowane są samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy. W kategorii samochodów osobowych, Mercedes-Benz uważany jest za jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie.
  SsangYong Kyron – duży SUV, chociaż niezbyt nadaje się do jazdy w terenie. Jak większość aut firmy SsangYong jest powiązany z koncernem Mercedesa. Na pierwszy rzut oka widać przednie reflektory mające podobny design lub są nawet takie same jak u Mercedesa S W221. Samochód przeszedł face-lifting w 2007 roku. Kyron był dostępny z trzema różnymi silnikami:
  Systemy montażu aut – systemy montowania samochodów z podzespołów i części, wyróżniające się stopniem zaawansowania montażu. Wyróżnia się trzy podstawowe systemy, uszeregowane odpowiednio wraz ze wzrastającym stopniem skomplikowania (zaawansowania technologicznego) procesu montażu: SKD, MKD i CKD.
  Produkcja SsangYonga Korando I rozpoczęła się w 1983 roku. Samochód był produkowany na licencji Jeepa CJ-7. Eksport do Japonii rozpoczęto w roku 1986, a dwa lata później był dostępny też na terenie Europy. Na rynku dostępna była też odmiana 9-miejscowa o nazwie Korando K9. Samochód był dostępny także jako kabriolet.
  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
  SsangYong XLV - osobowy samochód sportowo-użytkowy segmentu C produkowany przez południowokoreański koncern motoryzacyjny SsangYong Motor Company od czerwca 2016 roku.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.