• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Srokowo - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Wilczyny (niem. Wolfshagen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.
  Obwód kaliningradzki (ros. Калининградская область, Kaliningradskaja obłast’) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, rosyjska eksklawa w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim.

  Srokowogmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.

  Siedziba gminy to Srokowo.

  Według Narodowego Spisu Powszechnego 31 marca 2011 gminę zamieszkiwało 4118 mieszkańców. Natomiast według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 3754 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Srokowo ma obszar 194,63 km², w tym:

  Wólka Jankowska (do 1945 r. niem. Marienwalde)– wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. Obecnie 7 stałych mieszkańców. W miejscowości znajduje się zabytkowy przedwojenny dworek pruski.Chojnica (dawniej: niem. Knipprode) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, sołectwo Solanka.
 • użytki rolne: 62%
 • użytki leśne: 23%
 • Gmina stanowi 16,05% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Srokowo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Srokowo.png

  Przyroda[ | edytuj kod]

  Gmina położona jest na terenach nieskażonej przyrody (tzw. Zielone Płuca Polski). W jej granicach znajdują się rezerwaty przyrody: „Kałeckie Błota” (173,82 ha), „Bajory” (215,05 ha) oraz część rezerwatu „Jezioro Siedmiu Wysp” obejmującego jezioro Oświn. Przez teren gminy przebiega Kanał Mazurski. Przebiega przez nią również Warmińsko-Mazurski Szlak Bociani. Na północny wschód od Srokowa w kierunku Węgorzewa położone jest wzgórze Diabla Góra (157 m n.p.m.).

  Gmina Kętrzyn – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.Wyskok (niem. Friedenshof ) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.

  Na terenie gminy znajdują się trzy większe jeziora, największe z nich to Silec.

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Bajory Wielkie, Jankowice, Kosakowo, Leśniewo, Leśny Rów, Łęknica, Silec, Siniec, Solanka, Srokowo, Wilczyny, Wyskok.

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Bajorki, Bajorski Gaj, Bajory Małe, Brzeźnica, Chojnica, Dolny Siniec, Goszczewo, Jegławki, Jegławki (osada), Kaczory, Kałki, Kąty, Kolkiejmy, Księży Dwór, Lesieniec, Lipowo, Łęsk, Marszałki, Mazurkowo, Mintowo, Młynowo, Niedziały, Nowa Różanka, Osikowo, Pieczarki, Podlasie, Pyszki, Różanka-Leśniczówka, Rybakowo, Rypławki, Siemkowo, Silecki Folwark, Siniec-Cegielnia, Sińczyk-Leśniczówka, Skandławki, Sówka, Srokowski Dwór, Stare Jegławki, Suchodoły, Szczeciniak, Wikrowo, Wilcza Wólka, Wilcze, Wólka Jankowska, Wysoka Góra, Złote Pole.

  Nowa Różanka – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, w sołectwie Siniec.Łęknica (niem. Löcknick) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Barciany, Kętrzyn, Węgorzewo. Gmina sąsiaduje z Rosją (obwód kaliningradzki).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Srokowo, w oparciu o dane GUS.
  2. Ludność w gminach. Stan w dniu 31 marca 2011 r. - NSP 2011; Powiat kętrzyński (pol.). GUS. [dostęp 2016-01-09].
  3. l, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2019), 31 grudnia 2019.
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Gmina Srokowo
 • Folder informacyjny „Gmina Srokowo i okolice”. 2012. [dostęp 2019-05-29].
 • Jezioro Silec – jezioro polodowcowe położone na północny zachód od wsi Silec, na terenie gminy Srokowo, powiat kętrzyński, województwo warmińsko-mazurskie. Dorzecze Liwny.Lesieniec – przysiółek w Polsce położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo olsztyńskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998 ze stolicą w Olsztynie. Największe województwo w Polsce.
  Leśny Rów (niem. Waldenthal) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.
  Siemkowo (niem. Terra) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, sołectwo Silec.
  Bajory Małe (niem. Klein Bajohren) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, sołectwo Bajory Wielkie.
  Rypławki (niem. Riplauken) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.
  Księży Dwór (niem. Fŭrstenhof) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.
  Goszczewo (Adolfowo) (niem. Adolfshof) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, w sołectwie Bajory Wielkie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.