• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Srokowo - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Wilczyny (niem. Wolfshagen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.
  Obwód kaliningradzki (ros. Калининградская область, Kaliningradskaja obłast’) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, rosyjska eksklawa w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim.

  Srokowogmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.

  Siedziba gminy to Srokowo.

  Według Narodowego Spisu Powszechnego 31 marca 2011 gminę zamieszkiwało 4118 mieszkańców.

  Wólka Jankowska (do 1945 r. niem. Marienwalde)– wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. Obecnie 7 stałych mieszkańców. W miejscowości znajduje się zabytkowy przedwojenny dworek pruski.Chojnica (dawniej: niem. Knipprode) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, sołectwo Solanka.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Srokowo ma obszar 194,63 km², w tym:

 • użytki rolne: 62%
 • użytki leśne: 23%
 • Gmina stanowi 16,05% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gmina Kętrzyn – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.Wyskok (niem. Friedenshof ) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Srokowo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Srokowo.png

  Przyroda[]

  Gmina położona jest na terenach nieskażonej przyrody (tzw. zielone płuca Polski), z wieloma występującymi tu rezerwatami przyrody: Kałeckie Błota (186 ha), Bajory (216 ha) oraz graniczący z gminą rezerwat Jezioro Siedmiu Wyspjezioro Oświn. Przez teren gminy przebiega Kanał Mazurski. Na północny wschód od Srokowa w kierunku Węgorzewa położona jest wzgórze Diabla Góra (157 m n.p.m.)

  Oświn (Jezioro Siedmiu Wysp) – jezioro znajduje się w północno-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, na północny zachód od Węgorzewa w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.Nowa Różanka – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, w sołectwie Siniec.

  Na terenie gminy są trzy jeziora i dwa rezerwaty przyrody. Przebiega przez nią również Warmińsko-Mazurski Szlak Bociani. Na terenie gminy znajdują się 2 rezerwaty przyrody:

 • Kałeckie Błota,
 • Bajory.
 • Sołectwa[]

  Bajory Wielkie, Jankowice, Kosakowo, Leśniewo, Leśny Rów, Łęknica, Silec, Siniec, Solanka, Srokowo, Wilczyny, Wyskok.

  Pozostałe miejscowości[]

  Bajorki, Bajorski Gaj, Bajory Małe, Brzeźnica, Chojnica, Dolny Siniec, Goszczewo, Jegławki, Jegławki (osada), Kaczory, Kałki, Kąty, Kolkiejmy, Księży Dwór, Lesieniec, Lipowo, Łęsk, Marszałki, Mazurkowo, Mintowo, Młynowo, Niedziały, Nowa Różanka, Osikowo, Pieczarki, Podlasie, Pyszki, Różanka-Leśniczówka, Rybakowo, Rypławki, Siemkowo, Silecki Folwark, Siniec-Cegielnia, Sińczyk-Leśniczówka, Skandławki, Sówka, Srokowski Dwór, Stare Jegławki, Suchodoły, Szczeciniak, Wikrowo, Wilcza Wólka, Wilcze, Wólka Jankowska, Wysoka Góra, Złote Pole.

  Łęknica (niem. Löcknick) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.Lesieniec – przysiółek w Polsce położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

  Sąsiednie gminy[]

  Barciany, Kętrzyn, gmina Węgorzewo. Gmina sąsiaduje z Rosją (obwód kaliningradzki).

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Gmina Srokowo
 • Starostwo Kętrzyn
 • Województwo olsztyńskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998 ze stolicą w Olsztynie. Największe województwo w Polsce.Rezerwat przyrody Bajory położony jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. Nadleśnictwo Srokowo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Leśny Rów (niem. Waldenthal) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.
  Siemkowo (niem. Terra) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, sołectwo Silec.
  Bajory Małe (niem. Klein Bajohren) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, sołectwo Bajory Wielkie.
  Rypławki (niem. Riplauken) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.
  Księży Dwór (niem. Fŭrstenhof) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo.
  Goszczewo (Adolfowo) (niem. Adolfshof) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, w sołectwie Bajory Wielkie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.
  Mintowo – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, w sołectwie Wilczyny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.108 sek.