• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • SriLankan Airlines  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (ang.: Suvanabhumi Airport, lub (New) Bangkok International Airport, kod IATA: BKK, kod ICAO: VTBS) - międzynarodowe lotnisko położone 25 km na wschód od Bangkoku. Jest największym portem lotniczym Tajlandii i jednym z największych na świecie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 28 września 2006, kiedy przejął rolę lotniska międzynarodowego i desygnację BKK od portu lotniczego Bangkok-Don Muang (obecnie desygnowanego kodem DMK).Airbus A320 – pasażerski samolot średniego zasięgu produkowany przez firmę Airbus. Jest pierwszym samolotem pasażerskim wyposażonym w cyfrowy układ sterowania lotem fly-by-wire. Samolot ten został oblatany 22 lutego 1987, a rok później 28 marca 1988 odbył swój pierwszy lot komercyjny w barwach Air France. Airbus A320 jest bazowym modelem samolotów A318, A319 i A321. Obecnie wyprodukowano ponad 5400 sztuk samolotów z rodziny A320. Samolot ten jest bezpośrednią odpowiedzią europejskiego producenta na amerykańskiego Boeinga 737.

  SriLankan Airlines (wcześniej znane jako Air Lanka) – lankijskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Kolombo. Ma połączenia z Azją, Bliskim Wschodem i Europą. Głównym hubem jest Port lotniczy Kolombo. W grudniu 2010 linie uruchomiły swoją nową, odświeżoną stronę internetową.

  Boeing 747 – samolot pasażerski szerokokadłubowy dalekiego zasięgu, produkowany przez Boeing Company, potocznie nazywany Jumbo Jet – ustępując Airbusowi A380 i An-225 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, mogącym zabrać na pokład, w zależności od wersji i konfiguracji, od 366 do 568 pasażerów. Istnieją także wersje towarowe (ang.: cargo), nie zabierające pasażerów, oraz wersje pół-pasażerskie zabierające duży ładunek i 220 pasażerów. Jest to samolot czterosilnikowy (certyfikowany do lotu - w razie awarii - na tylko trzech silnikach), a jego cechą charakterystyczną jest "garb", w którym mieści się górny pokład samolotu.Galle - miasto w południowo-zachodniej części Sri Lanki, nad Oceanem Indyjskim, ośrodek administracyjny Prowincji Południowej. Około 99,5 tys. mieszkańców (2001).

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Kierunki lotów
 • 2.1 Azja
 • 2.2 Europa
 • 3 Połączenia codeshare
 • 4 Flota
 • 4.1 Wycofane samoloty
 • 5 Wypadki lotnicze
 • 6 Spółki zależne
 • 7 Przypisy
 • Historia[]

  Linie lotnicze Air Lanka (dawna nazwa Srilankan Airlines) powstały w lipcu 1979 z inicjatywy rządu Sri Lanki, po upadku linii lotniczych Air Ceylon. Początkowo nowy przewoźnik obsługiwał połączenia za pomocą dwóch samolotów Boeing 707 wydzierżawionych od linii Singapore Airlines. W 1980 linie lotnicze poszerzyły swoją flotę oraz siatkę połączeń dodając kolejne porty docelowe. Do 1990 Linie lotnicze Air Lanka oferowały 26 różnych połączeń. W grudniu 1992 linie Air Lanka kupiły pierwszego Airbusa A320.

  Port lotniczy Koggala – międzynarodowy port lotniczy położony w mieście Galle, w Sri Lance. Jest używany do celów wojskowych i cywilnych. Obsługiwany przez Sri Lanka Air Force. Jest to trzeci co do wielkości port lotniczy Sri Lanki.Bentota - jest miastem w południowo-zachodniej części Sri Lanki, nad Oceanem Indyjskim przy ujściu rzeki Bentota Ganga. Położone jest w dystrykcie Galle w Prowincji Południowej.
  Boeing 747 dawnych lankijskich linii lotniczych Air Lanka

  Na początku lat 90. rząd Sri Lanki podjął decyzję o częściowej prywatyzacji przewoźnika przez grupę "Dubai Emirates Group", ponieważ rządy państw: Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Sri Lanki podpisały dziesięcioletnią umowę partnerstwa strategicznego. Arabowie kupili 40% udziałów w Air Lanka o wartości 70 mln USD. Po kupnie udziałów grupa arabska starała się o modernizację floty oraz polepszenie usług oferowanych pasażerom przez przewoźnika. Mimo, iż rząd Sri Lanki zachował większość udziałów w liniach lotniczych to dał pełną kontrolę na wszystkie inwestycje i decyzje liniom Emirates. W 1998 została zmieniona nazwa z Air Lanka na Srilankan Airlines.

  Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  W tym okresie przewoźnik nabył sześć samolotów Airbus A330-200 w celu odnowienia i uzupełnienia swojej floty, w której były modele Airbusa A320-200 oraz A340-300. Samoloty te dotarły do przewoźnika na przełomie 1999 i 2000. W tym czasie przybył również czwarty samolot Airbus A340-300, w nowych barwach linii lotniczych. Nastąpiły również przebudowania i remonty wnętrz samolotów, zapewniając większy komfort podróży zarówno w klasie biznes jak i w ekonomicznej.

  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Kuwejt, Państwo Kuwejt (Daulat al Kuwajt دولة الكويت) – państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej. Graniczy z Irakiem (242 km) i Arabią Saudyjską (222 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 464 km, ponadto 499 km wybrzeża morskiego.

  W następnych latach linie lotnicze Srilankan borykały się z wieloma problemami. M. in. epidemia SARS, trzęsienie ziemi i fala tsunami w 2004 czy wojna domowa w Sri Lance lub atak terrorystyczny na lotnisku w Colombo, który zniszczył 4 samoloty, a pozostałe dwa uszkodził. W tym okresie przewoźnik otworzył kilka połączeń do Indii oraz na Bliski wschód i krajów arabskich.

  Port lotniczy Kuala Lumpur (IATA: KUL, ICAO: WMKK) – międzynarodowy port lotniczy położony 44 km na południe od Kuala Lumpur, w Malezji. W 2006 obsłużył 24 142 134 pasażerów.Emirates Airline (Emirates) – linia lotnicza mająca siedzibę w Dubaju, ZEA. Jej głównym węzłem jest lotnisko w Dubaju.

  W ramach swoich planów i rozwoju strategicznego linie Srilankan zaczęły również dowozić turystów z Londynu, Paryża i Tokio na lotnisko Malé, Malediwy, wykorzystując potencjał czarterowy.

  W 2008 rząd Sri Lanki nie odnowił umowy na dalsze kontrolowanie linii Srilankan Airlines przez Emirates, która wygasła w dniu 31 marca 2008.

  W lutym 2010 odsłonięto nowe ubrania dla stewardess pracujących na pokładach samolotów Srilankan Airlines. W tym czasie zakończono również drobne odświeżenie wnętrza, bowiem linie lotnicze starają się utrzymać wysoki poziom usług dla swoich klientów.

  Oman (arab. عُمان Uman), Sułtanat Omanu (arab. سلطنة عُمان Saltanat Uman) – państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem. Stolica mieści się w mieście Maskat. Oman należy do Ligi Państw Arabskich.Chatrapati Shivaji International Airport (dawniej Sahar International Airport) – międzynarodowy port lotniczy w Mumbaju, największy w Indiach. Terminale lotniska leżą na przedmieściach aglomeracji – Santacruz i Sahar, ok. 35 km od centrum miasta. Obecna nazwa nadana została na cześć XVI-wiecznego króla stanu Maharastra Chhatrapati Shivaji.

  Emirates sprzedała swoje udziały w liniach lotniczych (43,63%) rządowi Sri Lanki. Odtąd linia nie należy do żadnego z przewoźników oraz nie jest w żadnym sojuszu lotniczym.

  Lockheed L-1011 Tristar linii Air Lanka
  Airbus A340 linii lotniczych Srilankan Airlines
  Airbus A340-300 w barwach SriLankan Airlines
  Samoloty SriLankan Airlines na lotnisku w Colombo
  Airbus A340-300 linii Srilankan lądujący na londyńskim lotnisku Heathrow


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Airbus A330 to samolot pasażerski używany w lotach komercyjnych na średnich i długich dystansach o dużej ładowności produkowany przez koncern Airbus. Został zaprojektowany równocześnie z czterosilnikowym A340. Lot dziewiczy odbył w 1992 r.
  Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.
  Boeing 707 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing, w służbie od 1958 roku. Dzięki dużej prędkości, zasięgowi i liczbie miejsc odznaczał się dużą ekonomicznością w eksploatacji. Był pierwszym pasażerskim odrzutowcem, który odniósł sukces komercyjny. Ponadto, rodzina samolotów typu 707 położyła solidne podstawy pod długoletnią dominację firmy Boeing na rynku producentów samolotów pasażerskich. Został wyparty przez model 747.
  Port lotniczy Abu Zabi (IATA: AUH, ICAO: OMAA) – międzynarodowy port lotniczy położony 26 km na wschód od Abu Zabi. Jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest głównym portem przesiadkowym linii Etihad Airways. Lotnisko jest jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych na świecie pod względem pasażerów (+34% w Q1: 2008), nowych linii lotniczych i rozwoju infrastruktury. Lotnisko przechodzi teraz znaczący rozwój, całkowita kwota przeznaczona na projekty wynosi 6,8 mld USD.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Port lotniczy Kolombo – międzynarodowy port lotniczy położony w Katunayake, 35 km na północ od centrum Kolombo. Jest największym portem lotniczym na Sri Lance i głównym hubem linii lotniczych SriLankan Airlines. W 2006 obsłużył 4 892 025 pasażerów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.