• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spyczyna

  Przeczytaj także...
  Stare Drawsko (do 1945 r. niem. Alt Draheim) − wieś sołecka w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 124 mieszkańców.Wzniesienie – wypukła forma ukształtowania terenu, wyróżniająca się względem terenów przyległych. Jest to termin ogólny, stosowany potocznie szczególnie do form o wysokościach względnych do kilkuset metrów.
  Gmina Czaplinek to gmina miejsko-wiejska w województwie zachodniopomorskim, położona we wschodniej części powiatu drawskiego. Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa koszalińskiego. Siedzibą gminy jest miasto Czaplinek. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 8., ludność 32. Gmina stanowi 20,7% powierzchni powiatu.

  Spyczynawzniesienie o wysokości 203 m n.p.m. na Pojezierzu Drawskim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek.

  Na południowym wierzchołku Spyczynej znajdowała się platforma widokowa, z której można było podziwiać rozległą panoramę:

 • na północ wysoczyzna morenowo-kemowa Prosina i nieckę jeziora Prosino;
 • na wschodzie widać zachodni kraniec rynny jeziora Komorze i wieś Sikory;
 • na południe, na dalekim horyzoncie, widoczna jest zabudowa Czaplinka;
 • na południowym zachodzie widać lustro jeziora Drawsko, a dalej najwyższą zabudowę miasta Złocieniec (15 km);
 • na zachodzie rozciągają się wzniesienia morenowe Szwajcarii Połczyńskiej. Widać także wieżę radiowo-telewizyjną w Toporzyku oraz wieżę obserwacyjno-widokową na Wolej Górze.
 • Wieży widokowej już nie ma, obecnie jest w tym miejscu przeciwpożarowa wieża obserwacyjna. Atrakcyjna widokowo pozostała natomiast droga wiodąca na wzniesienie ze wsi Żerdno.

  Pojezierze Drawskie (314.45, niem. Dramburger Seenplatte) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym-zachodzie a środkowym biegiem Radwi na północnym-wschodzie.Powiat drawski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Drawsko Pomorskie.

  Wzgórze znajduje się w Drawskim Parku Krajobrazowym oraz obszarze specjalnej ochrony ptaków "Ostoja Drawska".

  Nazwę Spyczyna wprowadzono urzędowo w 1950 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Spitzer-Berg.

  W l. 70. XX wieku przez wzniesienie przebiegał czerwony szlak turystyczny Stare Drawsko – Żerdno – Prosinko – Kluczewo, przy czym na północ od Spyczynej Góry przebiegał częściowo bezdrożami.

  Ścieżka przyrodnicza „Spyczyna-Prosino”[ | edytuj kod]

  Ścieżka przyrodnicza rozpoczynająca się przy ruinach zamku Drahim. Prowadzi malowniczymi okolicami jezior Prosino i Żerdno. Przeznaczona dla turystyki pieszej lub rowerowej. Długość: 16,5 km. Czas przejścia: 6,5 h.

  Drawski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy w województwie zachodniopomorskim, obejmujący najcenniejszy fragment Pojezierza Drawskiego zajmujący tereny sześciu gmin.Sikory (niem. Zicker) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 321 mieszkańców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zbigniew Głąbiński (red.): Tajemnice krajobrazów Pomorza Zachodniego: przewodnik dla dociekliwych. Szczecin: Forum Turystyki Regionów, 2009, s. 67. ISBN 978-83-61289-12-8.
  2. Google Maps, Google Maps [dostęp 2020-06-04].
  3. Dariusz Jędrzejewski: 15 rowerowych krain na aktywny urlop w Polsce. Gruner Jahr Polska, 2013. ISBN 978-83-7596-441-7.
  4. Arkusz 13/19. Ostoja Drawska (PLB320019) mapa w skali 1:50 000. Ministerstwo Środowiska/Techmex, 2007-01-17
  5. Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 4 kwietnia 1950 r. (M.P. z 1950 r. nr 52, poz. 588, s. 424)
  6. Włodzimierz Łęcki: Pojezierze Drawskie. Przewodnik. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1977, s. 102.
  7. Wrota Czaplinka – Ścieżka przyrodnicza „Spyczyna Góra-Jezioro Prosino”
  8. Spyczna Góra – wieża widokowa – Weekendowe wycieczki – Zobaczcie jaki świat jest piękny oczami Iwmali, iwmali.bloog.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  9. Pojezierze Drawskie » Szlaki turystyczne » Ścieżki przyrodnicze » Czaplinek-Spyczyna Góra, www.pojezierze-drawskie.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  Wola Góra – wzgórze o wysokości 219,2 m n.p.m. na Pojezierzu Drawskim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie świdwińskim, w gminie Połczyn-Zdrój. Jest jednym z najwyższych wzniesień woj. zachodniopomorskiego.Złocieniec (niem. Falkenburg) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Złocieniec. Położone na Pojezierzu Drawskim, nad rzekami Drawą i Wąsawą.
  Warto wiedzieć że... beta

  Żerdno (niem. Schneidemühl) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 66 mieszkańców.
  Toporzyk (niem. Bramstädt) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie świdwińskim, w gminie Połczyn-Zdrój.
  Prosino (niem. Prössin) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W roku 2007 wieś liczyła 50 mieszkańców.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Komorze - jezioro na Pojezierzu Drawskim w powiecie szczecineckim (województwo zachodniopomorskie). Od zachodu graniczy z powiatem drawskim.
  Rezerwat przyrody "Jezioro Prosino" - faunistyczny, o powierzchni 86,00 ha, utworzony 17 listopada 1988, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek, 0,2 km na wschód od drogi wojewódzkiej nr 163 Czaplinek-Połczyn Zdrój, 0,7 km na południowy wschód od Kluczewa, 3,0 km na północny zachód od Spyczynej Góry (202 m n.p.m.), 4,2 km na północ od Starego Drawska. Rezerwat na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego i obszaru specjalnej ochrony ptaków (OSO) Natura 2000 "Ostoja Drawska" (PLB 320019).
  Czaplinek (dawniej Tempelbork, niem. Tempelburg) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czaplinek. Położone między jeziorami Drawsko a Czaplino.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.617 sek.