• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sprzedawca broni

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Edward Young (ur. 3 lipca 1683 w Upham, zm. 5 kwietnia 1765 w Welwyn) – angielski poeta, prekursor romantyzmu. Był pierwszym twórcą, który zdefiniował znaczenie dramatów Szekspira dla światopoglądu rodzącego się romantyzmu.
  Sir Mick Jagger, właśc. Michael Philip Jagger (ur. 26 lipca 1943, Dartford, Anglia) – brytyjski wokalista i współzałożyciel zespołu rockowego The Rolling Stones. Jagger jest współtwórcą większości repertuaru grupy (wraz z gitarzystą Keithem Richardsem).

  Sprzedawca broni (tytuł oryginału: The Gun Seller) – wydana w 1996 debiutancka powieść sensacyjna, której autorem jest aktor Hugh Laurie. Na język polski książkę przełożył Jacek Konieczny.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Podczas wycieczki do Amsterdamu Thomas Lang dostaje propozycję zabójstwa Amerykanina, której nie przyjmuje. Po wielu przemyśleniach postanawia uprzedzić swoją niedoszłą ofiarę – Woolfa. Ciąg nieprzypadkowych zdarzeń uzależnia go od Woolfa i jego córki – Sary. Ich celem jest uniknięcie amerykańskiego planu ataku terrorystycznego, który miałby zmusić rząd do kupienia nowoczesnych helikopterów (projekt Absolwent). Thomas przez cały czas wmawia sobie, że nic nie czuje do dziewczyny, lecz gotowy jest zrobić dla niej wszystko. W pewnym momencie mężczyźni trafiają w pułapkę, Woolf zostaje zabity. Ranny Lang próbuje odnaleźć Sarę, pomoc w poszukiwaniach oferuje Ronnie – jej koleżanka z pracy. Thomas udaje się do ambasadora USA w Wielkiej Brytanii i uświadamia sobie, jak zawiła i tajemnicza jest to sprawa. W ostateczności zostaje zmuszony to przygotowania tego ataku, inaczej Sara zginie.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Thomas Moore (irl. Tomás Ua Mórdha; ur. 28 maja 1779 w Dublinie, zm. 25 lutego 1852 w Sloperton Cottage) – poeta irlandzki.

  Postacie[ | edytuj kod]

 • Thomas Lang – 36-letni były żołnierz. Jego ojciec zmarł, gdy był nastolatkiem, a matka 4 lata przed rozpoczęciem akcji powieści. Kocha motocykle i whisky. Określa się jako „wolny strzelec”. Jest arogancki i złośliwy. Ma specyficzne, drażniące poczucie humoru. Dobrze zna się na broni. Jego wysoki poziom inteligencji sprawia, że pomysłami i przemyśleniami zaskakuje nie tylko społeczeństwo, ale i siebie samego. Nigdy nic nie planuje, wszystko, co robi, jest spontaniczne. Nie martwi go pusta lodówka czy bałagan w domu. Ma wiele fałszywych nazwisk (Fincham, Balfour, Durrell);
 • Paul „Paulie” Lee – znajomy Langa, prawnik. Niski, pulchny, ma puszyste włosy. To za sprawą jego szefa Lang został wkręcony w Projekt Absolwent;
 • David Solomon – przyjaciel Langa, policjant;
 • Aleksander Woolf – przedsiębiorca, który jako pierwszy odkrył, czemu ma służyć projekt Absolwent;
 • Sara Woolf – córka Woolfa. Podoba się Langowi;
 • Dick O’Neal;
 • Ronnie Crichton;
 • Russel P. Barnes;
 • Naimh Morderstone – główny sponsor prototypu śmigłowca Absolwent i grupy Miecz Sprawiedliwości;
 • Francisco – przywódca terrorystycznej grupy Miecz Sprawiedliwości. Urodzony w Wenezueli jako piąte z ośmiorga rodzeństwa. W dzieciństwie przeszedł podobno chorobę Heinego-Medina;
 • Latifa;
 • Bernhard;
 • Benjamin – terrorysta. On jako pierwszy podejrzewał Langa o zdradę. Nazwał go „Pieprzonym sukinsynem”;
 • Cyrus;
 • Hugo.
 • Budowa[ | edytuj kod]

  Książka podzielona jest na 2 części, pierwsza zawiera 16 a druga 10 rozdziałów - łącznie 26. Każdy z rozdziałów poprzedza cytat z książek, psalmu 146, wypowiedzi itd. Wykorzystano słowa: Patricka Shaw-Stewarta, Marcela Prousta, Johna Owena, Wergiliusza, Johna Seldena, Waltera Scotta, Jamesa Howella, Charlesa Dibdina, Roberta Browninga, Geoffreya Chaucera, Oscara Wilde’a, George’a Bernarda Shaw, Thomasa Moore’a, Neville’a Chamberlaina, Edwarda Younga, Johna McEnroe, Williama Shakespeare’a, Petera Sissonsa, O. Henry’ego, Micka Jaggera, Kennetha Grahame’a, Rudyarda Kiplinga, Henry’ego Kinga, Valerie Singleton, L. Arthura Rose oraz Douglasa Furbera.

  Kenneth Grahame (ur. 8 marca 1859 w Edynburgu, zm. 6 lipca 1932 w Pangbourne, Berkshire) - brytyjski ekonomista i pisarz, pochodzenia szkockiego.John Owen (ur. 1560 w Betws Garmon, zm. 1622 w Londynie), poeta angielsko-łaciński, autor dowcipnych epigramatów „Epigrammata” (1606), popularnych w europejskiej literaturze barokowej, także w Polsce gdzie naśladował go Wespazjan Kochowski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.
  Sir Walter Scott (ur. 15 sierpnia 1771 w Edynburgu, zm. 21 września 1832 w Abbotsford) − szkocki powieściopisarz i poeta.
  Powieść sensacyjna - gatunek literacki wywodzący się m.in. ze średniowiecznych rycerskich romansów, od XIX wieku stanowiący jeden z typowych gatunków literatury rozrywkowej.
  O. Henry, właściwie William Sydney Porter (11 września 1862 – 5 czerwca 1910) – amerykański pisarz, autor humorystycznych opowiadań, zwykle o zaskakującym zakończeniu.
  William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.
  Joseph Rudyard Kipling (ur. 30 grudnia 1865 w Bombaju, zm. 18 stycznia 1936 w Londynie) – brytyjski pisarz i poeta. Laureat literackiej Nagrody Nobla (1907).
  Arthur Neville Chamberlain (ur. 18 marca 1869 w Birmingham, zm. 9 listopada 1940 w Reading, Berkshire) – brytyjski polityk, torysowski premier Wielkiej Brytanii w latach 1937-1940.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.