• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sprzedaż przedpłacona

  Przeczytaj także...
  Jednostka taryfikacyjna (JT) - czas trwania połączenia telefonicznego danego rodzaju, dla którego ustalono opłatę jednostkową.wRodzinie − marka usług telefonii komórkowej działająca w systemie pre-paid, świadczonych przez Aero2 Sp. z o.o., a wcześniej przez CenterNet S.A.
  Virgin Mobile plc jest operatorem telefonii komórkowej, którego marka wykorzystywana jest przez ośmiu licencjonowanych usługodawców. Usługi Virgin Mobile dostępne są w chwili obecnej w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Chile, Indiach, Stanach Zjednoczonych , Francji i Polsce. W przeszłości były również dostępne w Singapurze i w Katarze.

  Prepaid (ang. pre - przed, paid - opłacony), sprzedaż przedpłacona – sprzedaż określonych towarów lub usług na zasadach przedpłaty.

  Określenie prepaid jest najczęściej używane jako nazwa jednej z ofert sieci telefonii komórkowej, polegającej na zakupieniu przez klienta określonej liczby jednostek taryfikacyjnych. Opłata jest wnoszona z góry, natomiast wykorzystanie nabytych jednostek jest możliwe przez czas określony przez operatora. W zależności od wysokości wniesionej opłaty, czas ten waha się zwykle od dwóch do trzystu sześćdziesięciu pięciu dni. Po tym okresie konieczne jest ponowne uzupełnienie konta. Jednostki są odejmowane z konta użytkownika proporcjonalnie do wykonanych połączeń i wykorzystanych usług dodatkowych. Doładowanie konta i odnowienie limitu jednostek następuje po zakupie specjalnego kuponu. Cechą charakterystyczną oferty prepaid jest brak konieczności zawarcia pisemnej umowy z operatorem (umowa jest zawierana przez dokonanie czynności faktycznych). Rezygnacja jest jeszcze łatwiejsza: wystarczy zaprzestać korzystania.

  Polkomtel sp. z o.o. (dawniej Polkomtel S.A.) – polskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne z siedzibą w Warszawie, operator sieci telefonii komórkowej Plus, właściciel marek Sami Swoi i 36.6 (GSM 900/1800 MHz, UMTS 2100 MHz).Grupa Kapitałowa Orange Polska (dawniej Grupa TP) – grupa kapitałowa powiązana z Telekomunikacją Polską, kontrolowana przez francuski Orange S.A., wykorzystująca globalną markę Orange na podstawie licencji pozyskanej od Orange Brand Services Ltd.

  W polskich sieciach telefonii komórkowej dostępne są m.in. następujące karty typu prepaid:

 • Orange na kartę w sieci Orange,
 • T-Mobile na kartę, Heyah i tuBiedronka (w sieci T-Mobile, infrastruktura Blueconnect),
 • Plus na Kartę w sieci Plus oferowany przez Polkomtel,
 • Play Fresh (w sieci Play) w ofercie P4 Spółka z o.o.,
 • mBank mobile - niezależny wirtualny operator, którego właścicielem jest mBank (infrastruktura Polkomtel),
 • wRodzinie - MVNO Centernet S.A (infrastruktura CenterNet S.A / Polkomtel),
 • Virgin Mobile - wirtualny operator, którego właścicielem jest Virgin Mobile Polska (infrastruktura P4 i Orange).
 • Możliwe jest doładowywanie kont telefonów komórkowych prepaid przez Internet za pośrednictwem wielu serwisów, a także w bankomatach, z pominięciem tradycyjnych kart-zdrapek. Wyspecjalizowane firmy dostarczają też aplikacje umożliwiające tańsze doładowanie konta przy użyciu drugiego telefonu komórkowego.

  Heyah (czytaj: heja) – polska marka usług telefonii komórkowej, działającej w systemie prepaid. Operatorem sieci Heyah jest T-Mobile Polska, do której należy także sieć T-Mobile. Do 2009 roku Heyah oferowała jedynie karty SIM, doładowania i usługi, później uzupełniła ofertę o sprzedaż telefonów komórkowych. Logo Heyah jest stylizowany kształt pięciopalczastej dłoni uzupełniony stylizowaną na uliczne graffiti nazwą.T-Mobile (dawniej Era) – sieć telefonii komórkowej w Polsce. Operatorem sieci jest T-Mobile Polska należąca do Telekom Deutschland.

  W Polsce również w systemie prepaid działa jedna platforma satelitarna n na kartę, oferująca dostęp do podstawowych kanałów za niewielką opłatą. Elektrownie oferują liczniki sprzedające prąd na kartę.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  T-Mobile na kartę (dawniej Tak Tak - T-Mobile na kartę) – polska marka usług typu prepaid należąca do operatora sieci T-Mobile, firmy T-Mobile Polska (dawniej Polska Telefonia Cyfrowa).
  Orange (dawniej Idea) – cyfrowa sieć telefonii komórkowej w Polsce. Operatorem sieci jest PTK Centertel. Posiada 27 mln przydzielonych numerów. Posiada ponad 14,9 mln klientów.
  CenterNet jest operatorem telefonii komórkowej działającym w Polsce od połowy roku 2008. CenterNet to piąty operator infrastrukturalny na polskim rynku, który na rynkach światowych współpracuje między innymi z firmą T-Mobile. Firma planuje utworzyć dwie różne marki telefonii cyfrowej, z których jedną ma być Extreme Mobile - marka skierowana do ludzi młodych. Druga natomiast do środowiska Radia Maryja i Telewizji Trwam.
  tuBiedronka − polska marka usług telefonii komórkowej, świadczonych przez T-Mobile Polska (podobnie jak Heyah), skierowana do klientów sieci sklepów dyskontowych Biedronka, należącej do portugalskiego konsorcjum Jerónimo Martins. tuBiedronka rozpoczęła świadczenie usług klientom w dniu 19 stycznia 2009 r.
  mBank (pełna nazwa: "mBank, Bankowość Detaliczna BRE Banku SA") – polski bank internetowy, część BRE Banku. Powstały w 2000 roku bank jest największym bankiem wirtualnym (bankowość elektroniczna) oraz trzecim pod względem wielkości bankiem detalicznym w Polsce (2011: obsługuje 2,7 mln klientów). Obecnym prezesem BRE Banku jest Cezary Stypułkowski, a dyrektorem mBanku Paweł Kucharski.
  CenterNet jest operatorem telefonii komórkowej działającym w Polsce od połowy roku 2008. CenterNet to piąty operator infrastrukturalny na polskim rynku, który na rynkach światowych współpracuje między innymi z firmą T-Mobile. Firma planuje utworzyć dwie różne marki telefonii cyfrowej, z których jedną ma być Extreme Mobile - marka skierowana do ludzi młodych. Druga natomiast do środowiska Radia Maryja i Telewizji Trwam.
  Telefonia komórkowa - infrastruktura telekomunikacyjna (oraz procesy związane z jej budową i eksploatacją), umożliwiająca abonentom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek (ang. cells), obszarów kontrolowanych przez poszczególne anteny stacji bazowych. Charakterystyczną cechą tego typu telefonii jest zapewnienie użytkownikowi mobilności, może on zestawiać połączenia (oraz połączenia mogą być zostawione do niego) na terenie pokrytym zasięgiem radiowym związanym ze wszystkimi stacjami bazowymi w danej sieci.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.