• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sprint Corporation

  Przeczytaj także...
  SMR (Specialized Mobile Radio) - amerykańska usługa komunikacyjna używana przez policję, karetki pogotowia, taksówki i inne pojazdy służb publicznych. W USA oferuje tę usługę ok. 3 tys. niezależnych operatorów, którzy zapewniają zawsze czynną komunikację podobną do walkie-talkie, ale na znacznie większym obszarze. Najwięcej operatorów SMR jest zgrupowanych w ramach Nextel Communications, który oferuje system na skalę ogólnokrajową.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Reston – miejscowość spisowa (obszar niemunicypalny) w Stanach Zjednoczonych, w stanie Wirginia, w hrabstwie Fairfax.

  Sprint Nextelamerykańska firma telekomunikacyjna specjalizująca się w komunikacji bezprzewodowej, powstała w 2005 roku z połączenia dwóch operatorów telefonii komórkowej – Sprinta i Nextela.

  Sprint[ | edytuj kod]

  Historia firmy zaczęła się w 1899 roku od założenia przez Cleysona Leroya Browna „Brown Telephone Company” w Abilene, niewielkiej miejscowości w Kansas. Spółka była niewielkim operatorem telefonii stacjonarnej konkurującym z Bell System.

  W 1938 roku, po wyjściu z bankructwa, spółka zmieniła nazwę na United Utilities. Rozwijała się prędko dzięki akwizycjom, by w 1972 roku przyjąć nazwę United Telecommunication. W 1991 przyjęła nazwę Sprint, a w 1995 weszła na rynek telefonii komórkowej.

  Roaming to mechanizm w bezprzewodowych sieciach telekomunikacyjnych (np. komórkowych lub Wi-Fi), umożliwiającym korzystanie z usług obcych sieci, bądź punktów dostępowych, w momencie gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora lub dostawcy internetu, z którym podpisał umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Nextel[ | edytuj kod]

  Firma powstała w 1987 r. jako Fleet Call, z siedzibą w miejscowości Reston w stanie Wirginia, oferując początkowo dwukierunkową usługę radiową. W latach 80. i 90. firma nabyła znaczną liczbę operatorów SMR (Specialized Mobile Radio), tworząc z nich system ogólnokrajowy. W 1996 wprowadziła technikę Motorola iDEN i połączyła przekaz radiowy, komórkowy, wiadomości tekstowe i przesyłanie danych w system Direct Connect – zawsze czynny system połączeń podobny do walkie-talkie. Już jako Nextel Communications firma była jednym z pierwszych operatorów komórkowych, który wprowadził ogólnokrajowy mechanizm opłat bez roamingu. W grudniu 2004 r. ogłoszono plan połączenia konkurentów: Nextela i Sprinta. Spółki sfinalizowały połączenie w sierpniu 2005, tworząc Sprint Nextel.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Połączona spółka notowana jest na New York Stock Exchange (tzw. Wall Street).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna Sprint Nextel
 • Notowania spółki na NYSE • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Telefonia komórkowa - infrastruktura telekomunikacyjna (oraz procesy związane z jej budową i eksploatacją), umożliwiająca abonentom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek (ang. cells), obszarów kontrolowanych przez poszczególne anteny stacji bazowych. Charakterystyczną cechą tego typu telefonii jest zapewnienie użytkownikowi mobilności, może on zestawiać połączenia (oraz połączenia mogą być zostawione do niego) na terenie pokrytym zasięgiem radiowym związanym ze wszystkimi stacjami bazowymi w danej sieci.
  New York Stock Exchange, NYSE (dosł. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – druga co do wielkości obrotów giełda świata, zdetronizowana w 1996 r. przez giełdę NASDAQ. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.
  Walkie-talkie – rodzaj radiotelefonu o małej mocy, zwykle w postaci terminalu ręcznego. Pierwsze tego typu urządzenia znalazły zastosowanie w czasie II wojny światowej.
  Direct Connect – aplikacja/protokół umożliwiająca współdzielenie zasobów plikowych, wykorzystująca technikę połączeń peer-to-peer. W tym celu wykorzystuje koncentratory, które zawierają podstawowe informacje do nawiązania połączenia z użytkownikiem. Twórcą tej techniki jest Jonathan Hess, założyciel firmy NeoModus.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.