• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spreewald

  Przeczytaj także...
  Leipe (dolnołuż. Lipje) - dawna wieś dolnołużycka, położona w centrum bagien i sieci kanałów Spreewaldu, obecnie część miasta Lübbenau (Lubnjow).Rezerwat biosfery (ang. biosphere reserve) jest to wyznaczony obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze. Rezerwaty biosfery na świecie powstały w ramach programu UNESCO MAB (ang. Man and the Biosphere, pol. Człowiek i biosfera).
  Język dolnołużycki (dolnoserbska rěc, dolnoserbšćina) – jeden z dwóch języków łużyckich, którym posługują się Dolnołużyczanie na niewielkim obszarze wokół Chociebuża we wschodniej części Niemiec.
  Karte Spreewald.png
  Spreewald kahn 01.jpg
  Spreewald kahn 02.jpg
  SpreewaldLehde.jpg

  Spreewald (dawniej Szprowski Las, niem. Spreewald, dolnołuż. Błota) – kraina geograficzna Łużyc Dolnych obecnie na terenie powiatów Oberspreewald-Lausitz oraz Dahme-Spreewald w Niemczech (Brandenburgia).

  Spreewald leży około 100 km na południowy wschód od Berlina. Region ma powierzchnię 3 127 km² i na jego terenie mieszka duża liczba Łużyczan. Głównym miastem regionu jest Lubin.

  Spreewald to unikatowy przykład nizinnego krajobrazu rzeczno-dolinowego. Jest on efektem ostatniego zlodowacenia, które poszarpało rzekę Szprewę na wiele drobniejszych nurtów i strumieni ciągnących się w sumie przez 970 km. Między licznymi odnogami rzeki znajdują się pola uprawne. Na niektóre z nich można dostać się wyłącznie przy pomocy łodzi.

  Szlak ogórkowy (także Ścieżka ogórkowa, niem. Gurkenradweg lub Gurken-Radweg) - szlak rowerowy w Niemczech, który przebiega prawie w całości przez tereny Spreewaldu (Brandenburgia). Trasa liczy około 260 km.UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.

  W 1991 Spreewald został uznany za rezerwat biosfery UNESCO.

  Do atrakcji turystycznych w tym regionie należą wycieczki po kanałach Spreewaldu, odbywane w czółnach, wprawianych w ruch przy pomocy długich tyczek, którymi posługują się sternicy. Natomiast specjalnością kulinarną tego regionu są przetwory z ogórków, przygotowywane z użyciem octowej zalewy oraz innych dodatków takich jak musztarda, miód czy chilli (tzw. Spreewälder Gurken).

  Zamek w Lübbenau – zamek zlokalizowany w Lübbenau/Spreewald (dolnołuż. Lubnjow), na terenie Brandenburgii (Niemcy).Lehde (dolnołuż. Lědy) - część miasta Lübbenau/Spreewald, dawniej samodzielna wioska dolnołużycka, położona w centrum bagien i sieci kanałów Spreewaldu.

  Zobacz też[]

 • Lehde (Spreewald), Leipe - wsie turystyczne,
 • Szlak ogórkowy - szlak rowerowy śladami ogórków spreewaldzkich,
 • Spreewaldbahn - dawna kolej wąskotorowa,
 • wieża Bismarcka (Burg), Burg (Spreewald) - muzea w Burg,
 • zamek w Lübbenau.
 • Przypisy

  1. Antoni Rehman: Niżowa Polska opisana pod względem fizyczno-geograficznym. Lwów: Drukarnia Ludowa, 1904, s. 352.
  2. Spreewald - Atrakcje - Przewodnik Onet.pl. [dostęp 2010-08-24].

  Linki zewnętrzne[]

 • Spreewald na fotografii satelitarnej w serwisie maps.google.com
 • Sprewa, hist. także Szprewa i Szprowa (niem. Spree, łuż. Sprjewja lub Sprowja) to rzeka we wschodnich Niemczech (kraje związkowe Saksonia i Brandenburgia), lewy dopływ Haweli. Swoje źródła ma na Pogórzu Łużyckim (ok. 430 m n.p.m.). Czeskojęzyczna Wikipedia lokalizuje je w powiecie deczyńskim , natomiast niemieckojęzyczna Wikipedia podaje, że rzeka ma źródła na wzgórzu Kottmar (478 m n.p.m.), w Ebersbach oraz w Neugersdorf. . Przepływa przez Łużyce, w Spreewaldzie dzieli się na szereg odnóg, następnie przepływa przez jeziora Schwielochsee i Müggelsee. Od jeziora Schwielochsee rozpoczyna się odcinek drogi wodnej dostępnej dla jednostek o zanurzeniu do 1,2 metra. W miejscowości Beeskow jaz i śluza. Nastepnie w okolicy miejscowości Neuhaus i jeziora Wergnersee odchodzi od niej Speisekanal – 2,6 km kanał łączący ją z Kanałem Odra-Sprewa. Natomiast Sprewa kieruje się na północny zachód, poprzez zabytkowy jaz kozłowo-iglicowy i śluzę Neubrück po czym wpływa do Kanału Odra-Sprewa (89 km kanału), poniżej śluzy Kersdorf. Przyjmuje na tym odcinku nazwę Fürstenwalder Spree. Kanał opuszcza na jego 69 kilometrze, kierując się na północny zachód, poprzez jaz, przed dawną śluzą Große Tranke i przyjmuje nazwę Müggelspree. Poprzez jezioro Dämeritzsee wpływa do jeziora Müggelsee (nazywanym też Großer Müggelsee) z którego wypływa już jako Sprewa. Jednak większość wód Sprewy skierowanych jest Kanałem Odra-Sprewa do jeziora Seddinsee, następnie Langer See, które w berlińskiej dzielnicy Köpenick łaczy sie ze Sprewą. W centrum Berlina, w okolicy śluzy Mühlendammschleuse rozdwaja się i opływa Wyspę Muzeów. Po przejściu przez śluzę Charlottenburg, 6 kilometów dalej, w dzielnicy Spandau uchodzi do Haweli (29 m n.p.m.). Żeglowna na długości 182 km.Ogórki spreewaldzkie (niem. Spreewälder Gurken) - kiszone lub marynowane ogórki, charakterystyczne dla regionu Spreewaldu w Brandenburgii (Niemcy). Ogórki spreewaldzkie posiadają oznaczenia pochodzenia geograficznego produktów rolnych w Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.
  Powiat Oberspreewald-Lausitz (niem. Landkreis Oberspreewald-Lausitz, dolnołuż. Wokrejs Gorne Błota-Łužyca) - powiat w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia. Stolicą powiatu jest miasto Senftenberg. Najbardziej na południe położony powiat kraju związkowego.
  Lubin (niem. Lübben (Spreewald), dolnołuż. Lubin (Błota), pol. hist. Lubin) — miasto w Niemczech na terenie Spreewaldu (dolnołuż. Błota), w kraju związkowym Brandenburgia, stolica powiatu Dahme-Spreewald.
  Łużyce (grnłuż. Łužica, dlnłuż. Łužyca, niem. Lausitz, cz. Lužice, ros. Лужица; od ług – zbiornik wodny, kałuża) – kraina historyczna leżąca częściowo w Niemczech i częściowo w Polsce, położona między Kwisą i Łabą, zamieszkana przez Niemców, Polaków i Serbołużyczan.
  Łużyczanie (łac. – Lusitzi) – plemię słowiańskie, które zamieszkiwało teren Dolnych Łużyc w dorzeczu Sprewy i Nysy Łużyckiej. Jednym z najstarszych grodów, wokół których skupiały się plemiona Łużyczan było Lubnjow. Łużyczanie należeli do plemion Serbów łużyckich i są oni przodkami dzisiejszych Dolnych Łużyczan (w odróżnieniu od Łużyczan Górnych, których przodkami są Milczanie). Pierwszej wzmianki o Łużyczanach dokonał Geograf Bawarski w połowie IX wieku wyliczając dwadzieścia osad grodowych.
  Burg (Spreewald), także niem. Erlebnisbahnhof Burg – budynek stacji kolejowej w Burg (Spreewald), dolnołuż. Bórkowy (Błota), na Łużycach. Dworzec wybudowano w 1898 wraz z linią kolejową z Lubina, przez Straupitz do Chociebuża, na kilometrze 33,8.
  Brandenburgia (niem. Brandenburg, dolnołuż. Bramborska, górnołuż. Braniborska) – jeden z 16 krajów związkowych Niemiec. Stolicą jest Poczdam. Obecny premier Brandenburgii to Dietmar Woidke (SPD), stojący na czele lokalnej koalicji SPD/Die Linke.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.