• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sprawy Narodowościowe

  Przeczytaj także...
  Stanisław Jerzy Paprocki (ur. 1895, zm. 1976) - polski sowietolog. W 1922 współtwórca w Instytutu Badań Spraw Narodowościowych (sekretarz generalny od 1927). Redaktor pism: "Les Questions Minoritaires" (1928-1937), Sprawy Narodowościowe (1927-1939) wydawanych przez Instytut Badań Spraw Narodowościowych. Po wojnie na emigracji. Współpracownik Instytutu Wschodniego "Reduta" i Instytutu Badania Zagadnień Krajowych. W latach 1949-1951 redaktor pisma "Wschód Polski" (1949-1955) wydawanego przez Instytut Wschodni "Reduta".Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Instytut Badań Spraw Narodowościowych - stowarzyszenie powstałe w 1921 r. w II Rzeczypospolitej do badania sytuacji mniejszości narodowych. Działał do września 1939 r. Instytut koncentrował się na problemach narodów, grup etnicznych i mniejszości narodowych zarówno w przeszłości, jak i w teraźniejszości ujmowanych w sposób obiektywny z uwzględnieniem takich czynników, jak historyczne, socjologiczne i etnologiczne, kulturowe i językowe, demograficzne, polityczne, gospodarcze, medialne i inne.

  Sprawy Narodowościowe – dwumiesięcznik/kwartalnik wydawany w latach 1927-1939 w Warszawie jako organ Instytutu Badań Spraw Narodowościowych, pod redakcją Stanisława J. Paprockiego.

  Od 1992 r. reaktywowany został jako półrocznik pod tytułem Sprawy Narodowościowe - seria nowa pod redakcją Krzysztofa Kwaśniewskiego i Jerzego Wisłockiego,w Zakładzie Badań Narodowościowych PAN w Poznaniu a od 1998 r. nadal pod redakcją Wojciecha Józefa Burszty.

  Czasopismo zawiera główne działy: artykuły, artykuły przeglądowe, kronika i informacje, recenzje i omówienia, polemiki oraz bibliografia; w dziale Specific Nationalisms drukowane są artykuły w języku angielskim. Pismo podejmuje zagadnienia narodowościowe z punktu widzenia różnych dyscyplin naukowych i zamieszcza oryginalne opracowania autorów z całego świata (także w przekładach na język polski). Publikacje koncentrują się na problemach narodów, grup etnicznych i mniejszości narodowych zarówno w przeszłości, jak i w teraźniejszości ujmowanych w sposób obiektywny z uwzględnieniem takich czynników, jak historyczne, socjologiczne i etnologiczne, kulturowe i językowe, demograficzne, polityczne, gospodarcze, medialne i inne.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Literatura[]

 • Encyklopedia ukrainoznawstwa
 • Linki zewnętrzne[]

 • Sprawy Narodowościowe w katalogu Biblioteki Narodowej • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.