Sprawdzian (egzamin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sprawdzian – szerokie pojęcie stosowane na określenie różnego typu działań mających na celu weryfikację wiedzy, stanu rzeczy, itp.

Kartkówka – krótka forma sprawdzianu wiedzy, obowiązująca w szkołach na poziomie: szkoły podstawowej, gimnazjum, technikum i liceum. Nazwa pochodzi od tego, że kartkówki zazwyczaj pisze się na kartkach wyrwanych z zeszytu. Przeważnie trwa od 5 do 20 minut. Porusza zwykle zakres tematyczny z około trzech ostatnich lekcji, choć może być większa (do jednego tematu obejmującego kilka ostatnich lekcji), jak i mniejsza (ostatnia lekcja, praca domowa na dzień bieżący). Zwykle nie jest zapowiedziana, przez co w wielu szkołach oceny z kartkówek są równoważne ocenom z odpowiedzi ustnej.Praca klasowa (potocznie klasówka, zwrot używany częściej niż jej bardziej formalny źródłosłów) – pisemne sprawdzenie bieżącej wiedzy i umiejętności uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, obejmujące pewną partię nauczanego materiału (z jednego przedmiotu) i trwające zwykle co najmniej jedną godzinę lekcyjną. Klasówka sprawdza wiedzę zwykle całej klasy szkolnej a jej uczniowie piszą ją przeważnie w tym samym czasie i miejscu (zwykle w klasie szkolnej, w której mają zajęcia z danego przedmiotu). Nie stosuje się tego terminu dla sprawdzianu ustnego.

Szkoły podstawowe i średnie[ | edytuj kod]

Sprawdzian szkolny jest to zwykle krótsza od klasówki, lecz dłuższa od kartkówki pisemna forma sprawdzenia stanu wiedzy uczniów w tego typu szkołach. Obejmuje przeważnie tylko jedną klasę szkolną i jest pisany przez wszystkich uczniów w tym samym czasie. Sprawdzian różni się od klasówki tym, że jest zwykle znacząco krótszy i jest bardziej nastawiony na sprawdzenie bieżących wiadomości nabytych na ostatnich lekcjach. Forma sprawdzianu może być różna: rozwiązanie zadania, napisanie rozprawki, odpowiedzi na pytania lub uzupełnienie testu. Czasami jednak słowo to może być tożsame ze słowem klasówka.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama