• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sprawa Alfiego Evansa  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Sztuczne oddychanie — technika pierwszej pomocy polegająca na dostarczaniu powietrza do płuc osoby, która samodzielnie nie oddycha — stosowana przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jeśli nie pojawia się samoistne oddychanie, czynności ratujące należy wykonywać do momentu przekazania pacjenta wykwalifikowanemu personelowi medycznemu lub do wyczerpania własnych możliwości.Drgawki (konwulsje) – mimowolne skurcze mięśni, które występują w niektórych chorobach takich jak: padaczka, tężec czy też cukrzyca. Występują także przy wysokiej gorączce powyżej 40 °C.
  Proces sądowy i kontrowersje[ | edytuj kod]

  Decyzje o leczeniu Alfiego Evansa[ | edytuj kod]

  W sytuacji rozbieżności zdania rodziców i lekarzy sprawę skierowano do Wydziału Rodzinnego Wysokiego Trybunału (Family Division of the High Court), który rozstrzyga w takich sprawach. Rodzice chłopca wyrazili życzenie dalszego leczenia w szpitalu Bambino Gesu w Rzymie (placówce związanej z Watykanem), natomiast zdaniem lekarzy szpitala w Liverpoolu próby dalszego leczenia byłyby daremne i określone zostały nieludzkimi. Szpital Bambino Gesu zaproponował podtrzymywanie chłopca pod aparaturą umożliwiającą oddychanie na czas nieokreślony. Wyrok sądu zapadł 20 lutego 2018. Po zapoznaniu się z historią medyczną oraz opinią pracowników szpitala sędzia Anthony Hayden orzekł o odłączeniu chłopca od respiratora. Zdaniem sędziego szpital cieszył się dużym autorytetem oraz dysponował personelem na poziomie światowym. Odłączenie chłopca od respiratora zaplanowano na 23 lutego 2018. Zaraz po ogłoszeniu wyroku pod szpitalem zebrało się około 30 demonstrantów wspierających stanowisko rodziny.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Nieketonowa hiperglicynemia (ang. nonketotic hyperglycinemia) jest zaburzeniem metabolicznym przemiany aminokwasu glicyny. Jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Powodują ją mutacje w genach GCSP (locus 9p22), GCSH (16q24) i GCST (3p21.2-p21.1).

  Z decyzją sędziego nie zgodzili się rodzice i 6 marca 2018 zwrócili się do Sądu Apelacyjnego, który jednak podtrzymał wyrok. 20 marca państwo Evans skierowali sprawę do Sądu Najwyższego, jednak nie uzyskali zgody na ponowną apelację. Ponieważ wyczerpały się możliwości w Wielkiej Brytanii, prawnicy państwa Evans zwrócili się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trzech sędziów uznało jednak zgłoszenie sprawy za bezzasadne, gdyż nie dopatrzono się żadnego naruszenia praw człowieka.

  Zez (łac. strabismus, gr. Strabismus (z Greki: στραβισμός strabismos, od στραβίζειν strabizein "mrużyć", od στραβός strabos "mrużenie, zmrużone-oko")) – jest wadą oczu objawiającą się osłabieniem mięśni ocznych, co powoduje zmianę kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Efektem zeza jest zaburzenie widzenia stereoskopowego.Prawa człowieka – koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Prawa te mają charakter:

  11 kwietnia 2018 sędzia Hayden wyraził aprobatę dla dalszej opieki paliatywnej, która miałaby mieć miejsce po odłączeniu chłopca od aparatury. Rodzice byli reprezentowani w sądzie przez Christian Legal Centre (CLC). Jest to brytyjska organizacja wspierającą chrześcijan w sprawach, w których – zdaniem samych zainteresowanych – doszło do dyskryminacji ze względu na chrześcijańskie przekonania religijne. 16 kwietnia CLC rozpoczęło starania o zmianie decyzji na zgodną z życzeniem rodziców. Sąd Najwyższy i Sąd Apelacyjny znów odrzuciły wnioski rodziców. 18 kwietnia ojciec Alfiego zwrócił się do papieża Franciszka podczas osobistej wizyty z prośbą o ocalenie syna. Kilka godzin później włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało Alfiemu włoskie obywatelstwo, by umożliwić mu jak najszybszy transport do Włoch. Według sędziego Haydena chłopiec był jednak Brytyjczykiem i podlegał pod brytyjską jurysdykcję. 23 kwietnia o godzinie 21:00 (GMT 0) zaprzestano sztucznego oddychania. Sędziowie podtrzymali decyzję o zakazie zabrania chłopca za granicę. 26 kwietnia ojciec Alfiego ogłosił, że chłopiec oddycha mimo odłączenia aparatury. Alfie Evans zmarł 28 kwietnia o godzinie 2:30 nad ranem. O jego zgonie poinformował ojciec. Pogrzeb Alfiego Evansa odbył się w Liverpoolu 14 maja 2018.

  "Uporczywa terapia jest to stosowanie procedur medycznych w celu podtrzymywania funkcji życiowych nieuleczalnie chorego, które przedłuża jego umieranie, wiążąc się z nadmiernym cierpieniem lub naruszeniem godności pacjenta. Uporczywa terapia nie obejmuje podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, łagodzenia bólu i innych objawów oraz karmienia i nawadniania, o ile służą dobru pacjenta."Medycyna paliatywna (łac. pallium – płaszcz) – dział medycyny, a także specjalność lekarska, która obejmuje leczenie i opiekę nad nieuleczalnie chorymi, którzy znajdują się w okresie terminalnym śmiertelnej choroby. Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Uzyskuje się to przez:

  Odbiór medialny[ | edytuj kod]

  Sprawa Alfiego wywołała kontrowersje i była komentowana w światowych mediach. Rodzice rozpoczęli kampanię Alfie's Army, a ludzie protestowali pod szpitalem. Doprowadziło to do konfliktu z pracownikami, którzy zgłosili na policję sprawę o zastraszanie przez stosujących wobec nich przemoc demonstrantów. Pracownicy szpitala mieli w związku ze sprawą otrzymywać w internecie groźby śmierci i inne obelgi. Pojawiły się także doniesienia o blokowaniu przejazdów karetek, zastraszaniu pacjentów oraz odwiedzających ich osób. W pewnym momencie działania pod szpitalem były na miejscu nadzorowane przez policję. W internetowe działania Alfie's Army zaangażowali się także członkowie ruchu antyszczepionkowego próbując udowodnić związek choroby chłopca ze szczepieniami. W mediach komentowany był zarzucony przez CLC i Toma Evansa rzekomy brak pomocy dla chłopca po odłączeniu aparatury. Miano nie sprawować nad nim opieki i nawodnić go oraz dotlenić dopiero o godzinie 14:00 (GMT 0) następnego dnia po odłączeniu. Proces sądowy i stan zdrowia chłopca relacjonowany był przez rodziców w mediach społecznościowych. 26 kwietnia ojciec Alfiego podziękował za wsparcie, wyszczególniając polskie i włoskie, i poprosił działających w Alfie's Army o powrót do codziennego życia. Ogłosił, że wraz z żoną nie będą już udzielać wywiadów i wypowiadać się publicznie na temat syna. Kilka dni przed śmiercią Alfiego sędzia Hayden oskarżył Pavla Stroilova, młodego studenta prawa z Christian Legal Centre, o namawianie Toma Evansa do oskarżenia prywatnego trzech lekarzy o usiłowanie zabójstwa. Jak przekazał Hayden, sprawę odrzucono. Zeznanie Stroilova jako świadka określił jako przepełnione obelgami i żółcią.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Bóg lub bóstwo – istota nadprzyrodzona, której istnienie postuluje większość religii. Zajmuje się nim teologia i filozofia, gdzie jest ono uważane za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne. Ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną definicję (co dodatkowo utrudniają założenia teologiczne związane z tym zagadnieniem, pochodzące z poszczególnych religii). Jako najbardziej różniące się od siebie, należy wyodrębnić definicje używane przez religie politeistyczne i monoteistyczne, deizm, panteizm oraz panenteizm.

  Reakcje władz[ | edytuj kod]

  19 kwietnia 2018 z ojcem Evansa spotkał się papież Franciszek, który w późniejszych dniach zarówno podczas audiencji generalnej, jak i w wypowiedzi za pośrednictwem Twittera zaapelował o szacunek dla życia chłopca, zwracając uwagę na to, że jego zdaniem jedynym twórcą życia od jego początku do końca, jest Bóg, a ponadto wzywał do umożliwienia podjęcia prób nowych sposobów leczenia dziecka. Po śmierci chłopca papież wyraził swoje głębokie poruszenie jego odejściem. W sprawie Alfiego wypowiedział się również Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który oświadczył, iż chłopiec zasługuje na udzielenie mu nowej szansy leczenia i zasugerował, iż hospitalizacja mogłaby być kontynuowana na terenie Włoch. Swoje zdanie wyraził także prezydent Polski Andrzej Duda, który sprzeciwił się odłączeniu chłopca od aparatury i zaapelował o jego ocalenie. Ojciec Evansa podziękował prezydentowi RP i całej Polsce za udzielone wsparcie.

  Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.The BMJ, początkowo British Medical Journal – brytyjskie naukowe czasopismo medyczne, wydawane od 1840 roku. Wydawane jest przez BMJ Group. Redaktorem BMJ od lutego 2005 roku jest Fiona Godlee.

  Aspekt bioetyczny i prawny[ | edytuj kod]

  Sprawa Alfiego Evansa, podobnie jak równie medialny przypadek Charliego Garda z poprzedniego roku, zwróciła uwagę na aspekt bioetyczny i prawny prowadzenia uporczywych terapii. W Wielkiej Brytanii sprawy związane z niezgodą nad podjęciem takiej decyzji nie są rzadko spotykane. Istnieją istotne bioetyczne przesłanki do rozpatrywania sprawy pod kątem niepotrzebnego cierpienia na skutek obranej przez rodziców terapii, nie zaś pod kątem tego, na ile decyzja będzie zgodna z ich oczekiwaniami. Szpital Bambino Gesu zaproponował możliwość podtrzymywania wentylacji chłopca oraz podawanie pokarmu z zastosowaniem przezskórnej gastrostomii endoskopowej. Zarówno eksperci wytypowani przez szpital, jak i ci wybrani przez rodziców Alfiego byli zgodni w kwestii daremności terapii i to na podstawie ich osądu sędzia Hayden wydał swoją decyzję. Jednym z rozwiązań tego typu konfliktów mogłaby być pomoc etyków klinicznych, którzy mogliby wskazać źródło oraz rozwiązanie konfliktu. W momencie prowadzenia sprawy Alfiego w Wielkiej Brytanii etycy kliniczni byli dostępni jednak tylko dla nielicznych placówek medycznych. Inną możliwością jest zatrudnienie mediatorów, którzy starali by się dojść do konsensusu i dalszego wdrożenia rozwiązania satysfakcjonującego obie strony konfliktu. Długotrwałe spory między pracownikami medycznymi a rodzicami są traumatyczne dla obydwu stron, toteż gdy już zaistnieją, korzyści nie odniesie żadna z nich. Steven Woolfe, poseł do Parlamentu Europejskiego, wezwał do zmiany prawa na pozostawiające większej swobody wyboru dla rodziców dzieci z podobnymi chorobami. Connie Yates, matka Charliego Garda, odniosła się do słów posła zalecając dążenie do kompromisu. Przypadek Alfiego Evansa był dyskutowany na łamach British Medical Journal.

  Eluana Englaro (ur. 25 listopada 1970 w Lecco, zm. 9 lutego 2009 w Udine) – Włoszka, która 18 stycznia 1992 na skutek wypadku samochodowego wpadła w stan wegetatywny i przez 17 lat była podtrzymywana przy życiu przez sztuczne odżywianie. Spór wokół zaprzestania jej leczenia stał się podstawą publicznej debaty na temat eutanazji i granic uporczywego leczenia. Ojciec Eluany, Beppino Englaro wniósł do sądu wniosek o zaprzestanie jej leczenia, który spotkał się ze sprzeciwem zwolenników ochrony życia do naturalnej śmierci. Sąd wydał decyzję o wstrzymaniu odżywiania jego córki. Eluana została w lutym 2009 przeniesiona do prywatnej kliniki, gdzie sztuczne odżywianie 7 lutego 2009 zostało przerwane.Steven Marcus Woolfe (ur. 6 października 1967 w Manchesterze) – brytyjski polityk i prawnik, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andrzej Sebastian Duda (ur. 16 maja 1972 w Krakowie) – polski prawnik, nauczyciel akademicki, były wiceminister sprawiedliwości, były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, były członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Watykan, Państwo Watykańskie (wł. Città del Vaticano, Stato della Città del Vaticano, łac. Status Civitatis Vaticanæ) – miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni.
  Merseyside – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Zatoką Liverpoolską i estuarium rzeki Mersey. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Liverpool, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire i Cheshire.
  Czas uniwersalny (ang. universal time, UT; Greenwich Mean Time, GMT) – astronomiczny czas słoneczny średni na południku zerowym, za który przyjęto południk przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w miejscowości Greenwich, (obecnie jest to dzielnica Londynu w Wielkiej Brytanii). Jest czasem strefowym pierwszej strefy czasowej, od którego liczy się czas pozostałych stref.
  Padaczka (inaczej epilepsja, historycznie kaduk), w klasycznym języku greckim: ἐπιληψία (epilēpsía) – choroba o złożonej, różnej etiologii, cechująca się pojawianiem napadów padaczkowych. Napad padaczkowy zaś jest wyrazem przejściowych zaburzeń czynności mózgu, polegających na nadmiernych i gwałtownych, samorzutnych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Biochemicznymi przyczynami pojawiania się tych wyładowań mogą być:
  Płyn mózgowo-rdzeniowy (łac. liquor cerebrospinalis) – przejrzysta, bezbarwna ciecz, która wypełnia przestrzeń podpajęczynówkową, układ komorowy i kanał rdzenia kręgowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.