• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sprężykowate

  Przeczytaj także...
  Larwa (łac. larva – maska, widmo, lm larvae) – postać i stadium rozwoju postembrionalnego (młodocianego) zwierzęcia, charakteryzujące się możliwością wzrostu, często różniące się anatomicznie, fizjologicznie i ekologicznie od postaci dojrzałej osobników tego samego gatunku. Występuje powszechnie w rozwoju bezkręgowców, ryb i płazów.Chrząszcze (Coleoptera) tworzą najliczniejszy rząd owadów. Dotychczas opisano ok. 450 tysięcy współcześnie żyjących gatunków. W tej liczbie zawiera się około 6200 występujących w Polsce.
  Systematyka chrząszczy – artykuł ten zawiera krótką historię systematyki rzędu Coleoptera (chrząszcze) oraz obecny, wciąż chwiejny, stan wiedzy na ten temat.

  Sprężykowate, sprężyki (Elateridae) – rodzina owadów z rzędu chrząszczy.

  Dość liczna rodzina roślinożernych chrząszczy, której przedstawiciele występują na całym świecie. Jednak zdecydowanie najwięcej w obszarach tropikalnych i subtropikalnych.

  Czułki (łac. antennae, l.poj. antenna) – nitkowate lub palczaste narządy zmysłowe różnej budowy i pochodzenia, osadzone zwykle na głowie lub płacie głowowym wielu grup bezkręgowych organizmów zwierzęcych. Są bogato unerwione i ruchome. Czasami pełnią dodatkowe funkcje. U stawonogów nazywane są antenami. U owadów są to parzyste przysadki osadzone poza czołem, na policzku w okolicy oka lub po stronie brzusznej.Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera) – jeden z najliczniejszych rzędów owadów (Insecta). Obejmuje 400–450 tys. znanych nauce gatunków. W Polsce stwierdzono około 6200 gatunków. Szacuje się, że liczba nieopisanych gatunków może sięgać kilku milionów. Chrząszcze to zwierzęta kosmopolityczne, zamieszkujące najrozmaitsze środowiska i strefy klimatyczne. Mogą być roślinożerne, drapieżne, padlinożerne, wszystkożerne, mogą zamieszkiwać zarówno ląd jak i wody słodkie.

  Charakterystyka[]

  Nazwa sprężykowate pochodzi od ich właściwości podskakiwania do góry, dzięki specjalnym połączeniom stawowym między przednim a średnim odcinkiem piersiowym. Na brzegu wycięcia przedpiersia jest długi igłowaty wyrostek. Kiedy chrząszcz leży na grzbiecie igłowaty wyrostek podnosi się w wyżłobieniu na mocnej przedniej ściance i ześlizguje. Siła ta wyrzuca chrząszcza wysoko w górę. Jest to przystosowanie ochronne kiedy w razie niebezpieczeństwa podkurcza nogi i spada w dół z rośliny spadając na grzbiet może się szybko podnieść.

  Osiewnik rolowiec (Agriotes lineatus) − gatunek chrząszcza z rodziny sprężykowatych (Elateridae). Występuje w Eurazji, Afryce Północnej i Ameryce Południowej.Owady, insekty (Insecta) – gromada stawonogów. Najliczniejsza grupa zwierząt. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich owady zarówno pożyteczne, jak i szkodniki, komensale i pasożyty. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.

  Zewnętrznie są stosunkowo podobne do siebie, mają wydłużone, lekko wypukłe ciała. Tylny brzeg przedplecza wyraźnie odcina się z dwoma mniej lub bardziej ostrymi wypustkami. Czułki są nitkowate, krótko piłkowane lub długo ząbkowane.

  Larwy nazywane są drutowcami z powodu długiego sztywnego o prawie jednolitym przekroju ciała. Żyją w glebie i odżywiają się korzeniami roślin. Większość z nich są szkodnikami roślin, np.osiewnik rolowiec

  Przypisy

  1. Encyklopedia Popularna PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1993, ISBN 83-01-10416-3, s.801

  Bibliografia[]

 • Mały atlas chrząszczy, PWRiL, 1972, Warszawa
 • Zobacz też[]

 • chrząszcze Polski
 • systematyka chrząszczy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.