• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spotkania z Filmem Górskim  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Krzysztof Jerzy Wielicki (ur. 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej, gm. Ostrzeszów) – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.Piotr Pustelnik (ur. 12 lipca 1951 w Łodzi) – polski inżynier chemik, alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum.

  Spotkania z Filmem Górskim – festiwal filmów górskich, odbywający się w Zakopanem.

  Spotkania to przede wszystkim Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, w którym stawką jest Grand Prix Spotkań z Filmem Górskim (wcześniej Nagroda Publiczności). Konkursowi towarzyszą projekcje filmów pozakonkursowych, w tym filmów archiwalnych z całego świata, pokazy slajdów, spotkania z ludźmi gór, promocje książek, wystawy fotografii, koncerty i zawody wspinaczkowe. Główną sceną Spotkań jest zakopiańskie Kino Sokół, ale imprezy towarzyszące odbywają się także w innych miejscach Zakopanego, m.in. w hotelu górskim Kalatówki, Miejskiej Galerii Sztuki, Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wśród innych festiwali górskich Spotkania wyróżniają się kameralną atmosferą, wysokim poziomem prezentowanych filmów oraz oryginalnym designem. Logo zaprojektował Krzysztof Kokoryn, a autorem statuetki jest Marcin Rząsa. Od 2006 roku Spotkania współpracują z Trento Film Festival – najstarszym oraz jednym z największych na świecie festiwali filmów górskich i podróżniczych.

  Maciej Duczyński (ur. 2 listopada 1975 w Katowicach) – polski fotograf i podróżnik. Zdobywca kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w 20 krajach, m.in. w Wielkim Konkursie National Geographic, Pilsner Urquell International Photography Awards, Wandelust Travel Photo of The Year 2009, Emirates Photography Exhibition 2009, Digital Camera Photographer of the Year 2009 i wielu innych. Autor artykułów na temat fotografii pejzażowej dla magazynów fotograficznych w Europie. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.Trento Film Festival – najstarszy i jeden z najważniejszych na świecie festiwali filmów górskich i podróżniczych, odbywający się w Trydencie. Po raz pierwszy zorganizowany został w 1952 roku przez władze Trydentu i Włoski Klub Alpinistyczny. Impreza odbywa się na przełomie kwietnia i maja, a jej główną częścią jest międzynarodowy konkurs filmów górskich i podróżniczych. Towarzyszą mu m.in. retrospektywy filmowe, międzynarodowy przegląd wydawnictw górskich oraz wystawy i spotkania z "ludźmi gór". Festiwal jest zrzeszony w International Alliance for Mountain Film. Najlepsze filmy z Trydentu oglądać można co roku podczas Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Laureaci Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego
 • 3 Laureaci Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej „Przestrzeń życia”
 • 4 Zwycięzcy zawodów Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego
 • 5 Zobacz też
 • 6 Linki zewnętrzne
 • Lądek-Zdrój (niem. Landeck, od 1935 r. Bad Landeck, czes. Landek) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lądek-Zdrój. Położone w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej.Piotr Morawski (ur. 27 grudnia 1976 w Warszawie, zm. 8 kwietnia 2009 w Nepalu) – polski himalaista, zdobywca 6 ośmiotysięczników, doktor nauk chemicznych i adiunkt na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu. Jako pierwszy człowiek zdobył w 2005 r. zimą Sziszapangmę, 14. szczyt świata.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Anna Czerwińska (ur. 10 lipca 1949 r. w Warszawie) – polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi.
  Hotel górski PTTK Kalatówki – hotel znajdujący się na polanie Kalatówki w Zakopanem. Położony jest na wysokości 1198 m n.p.m. na morenie u podnóża Krokwi. Do hotelu prowadzi brukowana granitowymi kamieniami (tzw. „kocie łby”) Droga Brata Alberta z Kuźnic, zamknięta jednak dla pojazdów samochodowych (z wyjątkiem posiadających specjalne zezwolenia). W sezonie turystycznym wędrują nią w Tatry tłumy turystów.
  Pavol Barabáš (ur. 13 września 1959 r. w Trenczynie) – słowacki filmowiec, autor filmów górskich i podróżniczych, właściciel studia filmowego K2 Studio. Uczestniczył z kamerą w wielu wyprawach do najdalszych zakątków świata – m.in. poszukiwał nietkniętych przez cywilizację plemion w Nowej Gwinei (film Pururambo), eksplorował jedną z największych jaskiń świata w Wenezueli (Tepuy) i brał udział w pierwszym przejściu Gór Ellswortha na Antarktydzie (przygotowywany film Neznáma Antarktída). W jego twórczości ważne miejsce zajmują także filmy poświęcone górom Słowacji.
  Jerzy Surdel (ur. 10 sierpnia 1935 r. w Krakowie) – reżyser telewizyjny i filmowy, scenarzysta, operator (absolwent PWSTiF w Łodzi), taternik, himalaista, podróżnik. W Tatrach wspinał się od 1951 roku, przechodząc nowe drogi letnie i zimowe.
  Tatrzański Park Narodowy (TPN) – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony z dniem 1 stycznia 1955 przez rozporządzenie Rady Ministrów z 30 października 1954 r. Jego odpowiednikiem po stronie słowackiej jest TANAP.
  Dariusz Załuski (ur. 1959) – polski taternik, alpinista, himalaista, przewodnik SKPB Warszawa, absolwent Politechniki Warszawskiej, Autor zdjęć, scenarzysta i reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest. Członek Klubu Wysokogórskiego w Warszawie.
  Tomasz Oleksy (ur. 14 września 1976 w Tarnowie) – zawodnik Tarnovii Tarnów, jeden z najlepszych zawodników na świecie we wspinaczce sportowej. Wzrost 180 cm, waga 64 kg, trenuje od 1991 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.135 sek.