Sportowiec mimo woli – czarno-biały polski film fabularny w reżyserii Mieczysława Krawicza z roku 1939. Komedia pomyłek z udziałem gwiazd przedwojennego polskiego kina.
Jedna z ostatnich komedii filmowych II Rzeczypospolitej, zrealizowana i ukończona tuż przed wybuchem II wojny światowej (z premierą dopiero podczas okupacji niemieckiej). Pochodzi z niej szlagier H. Warsa Hip, hip, hura! (Na cześć młodości) ze słowami Ludwika Starskiego.
Józef Orwid właśc. Józef Kotschy (ur. 14 listopada 1891 w Besku koło Sanoka, zm. 13 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski aktor.Kazimierz Opaliński (ur. 22 lutego 1890 w Przemyślu, zm. 6 czerwca 1979 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, kierownik artystyczny i dyrektor teatru.
W 2014 film został poddany digitalizacji z wykorzystaniem trzech źródeł ze zbiorów Filmoteki Narodowej, by uzyskać jak najpełniejszą wersję. Udało się uzupełnić go o prawie 10 minut, jednak nadal nie jest kompletny. Obecnie trwa 77 minut i 52 sekundy.
Tytuł roboczy filmu: „Romans w Zakopanem”
Plenery: Warszawa, Zakopane
Dekoracje: Józef Galewski
Asystent reżysera: Aleksander Suchcicki
Operator kamery: Stanisław Wohl
Dialogi i słowa piosenek: Ludwik Starski
Rozgrywające się w trójkącie zabawne perypetie wynikające z celowej zamiany ról. Warszawski fryzjer Dodek Czwartek (Adolf Dymsza) z konieczności udaje hokeistę, natomiast zakochany w atrakcyjnej pannie Lili (Ina Benita), córce przemysłowca znany hokeista Jerzy Piątek (Aleksander Żabczyński) wchodzi w rolę fryzjera. Lili ma rasową suczkę, natomiast Piątek psa tej samej rasy, dla którego szuka odpowiedniej partnerki. Panowie z trudem radzą sobie w nowych rolach, wywołując wiele śmieszności i nieporozumień, ale wyjaśniona w końcu sytuacja kończy się dla wszystkich happy endem.
Adolf Dymsza, właściwie Adolf Bagiński, w filmie znany jako Dodek (ur. 7 kwietnia 1900 w Warszawie, zm. 20 sierpnia 1975 w Górze Kalwarii) – polski aktor kabaretowy i filmowy.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Adolf Dymsza – fryzjer Dodek Czwartek
Aleksander Żabczyński – Jerzy Piątek, hokeista z Kanady
Ina Benita – panna Lili Madecka
Józef Orwid – jej ojciec Melchior Madecki, prezes Towarzystwa Przemysłowgo „Metal”
Helena Buczyńska – jego żona, matka Lili
Ludwik Sempoliński – baron Drops, fabrykant, właściciel fabryki „Tekstyl”
Halina Doree – Idalia, jego osobista sekretarka
Stanisław Woliński – Jan, kamerdyner Madeckiego
Wojciech Ruszkowski – detektyw hotelowy Dżems
Jerzy Lasocki – fryzjer Adaś, kolega Dodka
Aleksander Bogusiński – dyrektor hotelu Bristol w Zakopanem
Roman Dereń – właściciel salonu fryzjerskiego w Warszawie
Henryk Małkowski – Kulka, sprzedawca w sklepie sportowym
Wojciech Trojanowski – komentator radiowy
Zdzisław Motyka – instruktor sportowy
Kazimierz Opaliński
- ↑ Informacja umieszczona przed czołówką i w napisach końcowych wersji zdigitalizowanej.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Sportowiec mimo woli w bazie filmpolski.pl
Sportowiec mimo woli w bazie IMDb (ang.)
Sportowiec mimo woli w bazie Filmoteki Narodowej „Nitrofilm”
Zdjęcia z filmu Sportowiec mimo woli w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka”
Fragment filmu Sportowiec mimo woli w bazie Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

Ludwik Starski, właściwie Ludwik Kałuszyner (ur. 1 marca 1903 w Łodzi, zm. 29 lutego 1984 w Warszawie) – polski scenarzysta, autor tekstów piosenek, pisarz.Helena Buczyńska (ur. 2 grudnia 1894 w Szczygrach, Rosja, zm. 21 grudnia 1957 na statku wracając z podróży zagranicznej) – aktorka teatralna, kabaretowa, radiowa i filmowa a także reżyser, tancerka, choreograf, autorka sztuk teatralnych.
Warto wiedzieć że... beta
Bożydar Aleksander Żabczyński (ur. 24 lipca 1900 w Warszawie, zm. 31 maja 1958 w Warszawie) – polski aktor teatralny, estradowy, kabaretowy i filmowy. Jeden z najpopularniejszych polskich aktorów dwudziestolecia międzywojennego. Kapitan rezerwy artylerii przeciwlotniczej Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
Zdzisław Motyka (ur. 23 stycznia 1907 r. w Zakopanem, zm. 21 marca 1969 r. w Krakowie) – narciarz, lekkoatleta, olimpijczyk z St. Moritz 1928 i Lake Placid 1932.
Stanisław Wohl (ur. 24 lipca 1912 w Warszawie, zm. 21 maja 1985 w Warszawie) – polski operator filmowy, scenarzysta i reżyser.
Józef Galewski (ur. 16 marca 1882 w Warszawie, zm. 2 października 1966 w Skolimowie) – polski scenograf teatralny i filmowy.
Ludwik Sempoliński, właśc. Bohdan Kierski (ur. 18 sierpnia 1899 w Warszawie, zm. 17 kwietnia 1981 tamże) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, tancerz, pedagog.
Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.