• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sportowcy

  Przeczytaj także...
  Ironia – sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, najczęściej przeciwieństwie, dwóch poziomów wypowiedzi: dosłownego i ukrytego, np. w zdaniu Jaka piękna pogoda wypowiedzianym w trakcie ulewy. W klasycznej retoryce ironia stanowi jeden z tropów, jest zaliczana także do podstawowych kategorii w estetyce.Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Koksownik (pot. koksiak) – prowizoryczne palenisko w postaci kosza wykonanego z zespawanych prętów stalowych, często na metalowych nogach, służące do spalania koksu, używane głównie do ogrzania się na wolnym powietrzu.

  Sportowcy – cykl obrazów olejnych polskiego artysty współczesnego Edwarda Dwurnika, powstałych w latach 1972-1992. Ze względu na kilka pomyłek autora obrazy noszą numery od 1 do 277, chociaż w rzeczywistości Dwurnik namalował ich 274. Seria ta przedstawia karykaturalny obraz Polski Ludowej.

  Według zamierzeń artysty każdy tytuł obrazu (umieszczony w rogu płótna) ma, dzięki zestawieniu z tym, co przedstawia, wydźwięk ironiczny. W efekcie niewiele z obrazów cyklu rzeczywiście przedstawia sportowców, są to raczej ludzie różnych warstw społecznych i zawodów, czasami noszą tylko koszulki sportowe lub przyczepione numery zawodników sportowych. Pierwszy obraz nosi tytuł Po treningu (1972) i przedstawia mężczyzn myjących się w łaźni, jednak tytułowy trening odnosi się – według Dwurnika – do pracy w ówczesnych zakładach produkcyjnych. Inny obraz – Olimpiada rolnicza (1973) przedstawia mężczyzn z koszulkami sportowców, stojących przy traktorze i palących papierosy. Jedynym obrazem, który przedstawia sportowców, jest Meta (1976) – są to ustawieni na linii startu biegacze, którzy paląc papierosy czekają na początek wyścigu.

  Inne obrazy w cyklu to np. Rzymskie ognie z 1982 (żołnierze ogrzewają się przy koksowniku), Prawiczki z 1974 (czekające na klientów prostytutki) czy Romantycy z 1972 (grupa robotników, z których jeden cierpi z powodu bolącego zęba).

  Większość z obrazów cyklu znajduje się w prywatnych kolekcjach i muzeach. W 2011 roku ukazał się album Sportowcy, wydany przez niemieckiego kolekcjonera polskiej sztuki Osmana Djajadisastrę. W publikacji tej wszystkie obrazy zostały dokładnie skatalogowane i opisane w językach polskim i angielskim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Edward Dwurnik, cykl "Sportowcy". Culture.pl. [dostęp 2014-01-14].
  2. Karol Sienkiewicz: Edward Dwurnik, cykl "Sportowcy". Culture.pl. [dostęp 2014-01-14].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.