• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sport samochodowy

  Przeczytaj także...
  Tor wyścigowy – zamknięty obiekt, na którym odbywają się m.in. wyścigi samochodowe czy wyścigi motocyklowe. Tor ma zazwyczaj kilka lub więcej zakrętów, jest asfaltowy lub betonowy, a w jego pobliżu umieszczone są trybuny dla kibiców. Niemal każdy tor ma tzw. prostą startową, na której ustawiają się zawodnicy przed startem. Wzdłuż niej znajdują się aleje serwisowe, oddzielone od prostej startowej ścianą, znajdują się tam garaże, a obok nich odbywają się pit-stopy, czyli postoje, podczas których dokonywane jest, np. tankowanie paliwa czy zmiana opon podczas wyścigu.Grand Prix Japonii – wyścig Formuły 1 po raz pierwszy zorganizowany w 1976 r. na torze Fuji International Speedway. Od 1987 roku gości na torze Suzuka International Racing Course, z wyjątkiem sezonów 2007-2008, kiedy tor Fuji powrócił do kalendarza jako miejsce organizacji wyścigu.
  Rajd terenowy (ang. Rally Raid) – rozróżnia się 3 rodzaje rajdów terenowych w zależności od długości trwania rajdu i długości trasy:

  Sport samochodowy (także automobilizm) – dyscyplina sportu motorowego rozgrywana przy użyciu samochodów. Najważniejszym organem zarządzającym sportem samochodowym jest Fédération Internationale de l’Automobile (FIA).

  Formy sportu samochodowego[ | edytuj kod]

  Sport samochodowy dzieli się na dwie podstawowe formy rywalizacji: wyścigi samochodowe i rajdy samochodowe.

  Dojazdówka – fragment trasy rajdu samochodowego poprowadzony po otwartych dla ruchu drogach publicznych, gdzie załoga zobowiązana jest do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.Samochody Formuły 1 (potocznie nazywane bolidami) – jednomiejscowe samochody wyścigowe o otwartym nadwoziu i kołach wystających poza profil kokpitu, budowane ściśle według regulacji Formuły 1 FIA – w związku z czym ich budowa jest zbliżona. Ich specyfikacje zmieniały się na przestrzeni lat.

  Wyścigi samochodowe[ | edytuj kod]

  Samochody wyścigowe Formuły 1 podczas Grand Prix Japonii w 2009 roku
   Osobny artykuł: Wyścig samochodowy.

  Wyścigi samochodowe obejmują zawody rozgrywane wyłącznie na zamkniętych torach, placach i drogach. W wyścigach rywalizują wyłącznie kierowcy, a wykorzystywane samochody nie muszą spełniać warunków dopuszczenia do ruchu drogowego. Ze względu na miejsce i sposób rywalizacji, wyścigi samochodowe dzieli się na trzy kategorie.

  Drag racing w Polsce pod nazwą wyścigi równoległe, odmiana wyścigów samochodowych, w których dwa pojazdy (najczęściej samochody lub motocykle) w jak najkrótszym czasie przy starcie od zera pokonać mają prosty odcinek drogi lub toru. Drag racing wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i wciąż jest tam bardzo popularny. Wyścig najczęściej odbywa się na odcinku ¼ mili (402,336 m / 1320 ft.), chociaż jest również rozgrywany na odcinku 1/8 mili (201 m / 660 ft.).Odcinek specjalny (OS, oes, ang. SS - special stage) – fragment trasy rajdu samochodowego poprowadzony najczęściej po zamkniętych dla ruchu drogach publicznych, na którym załoga nie podlegając przepisom ruchu drogowego walczy o uzyskanie jak najszybszego czasu przejazdu. Czas uzyskany na trasie odcinka specjalnego jest jedynym (obok nałożonych kar czasowych) czasem wliczanym do klasyfikacji załóg rywalizujących w rajdzie. Czas na odcinku specjalnym liczony jest z dokładnością do 0,1 sekundy.

  Wyścigi torowe[ | edytuj kod]

  Wyścigi torowe odbywają się na zamkniętych torach pomiędzy co najmniej dwoma samochodami, które rywalizują jednocześnie na tej samej trasie. O klasyfikacji decyduje kolejność przekroczenia linii mety lub pokonanie w wyznaczonym czasie jak największej liczby okrążeń toru.

  Fédération Internationale de l’Automobile, FIA (pl. Międzynarodowa Federacja Samochodowa) – najwyższa organizacja powołana 20 czerwca 1904 roku (wtedy jako Association Internationale des Automobile Clubs ReconnusAIACR) zajmująca się zarządzaniem sportem samochodowym. Jej siedziba mieści się przy Place de la Concorde 8 w Paryżu. Federacja zrzesza 157 krajowych organizacji z 118 krajów na całym świecie. Prezydentem FIA jest Jean Todt.Wyścig samochodowy – określony, z góry ustalonymi przepisami wyścig, w którym biorą udział zawodnicy, ścigający się samochodami wyścigowymi określonego w przepisach typu, po torze wyścigowym.

  Wyścigi równoległe[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Drag Racing.

  Wyścigi równoległe (ang. Drag Racing) odbywają się na dwóch równoległych prostych odcinkach dróg, zlokalizowanych najczęściej na placach, lotniskach lub torach wyścigowych, o długości 1/4 mili (402,336 m) lub rzadziej 1/8 mili (201,168 m). W rywalizacji bierze udział jednocześnie dwóch zawodników, a o zwycięstwie decyduje kolejność przekroczenia linii mety lub czas przejazdu.

  Rajdy samochodowe – forma sportu samochodowego, w której rywalizacja odbywa się na drogach publicznych, całkowicie lub częściowo otwartych dla ruchu drogowego. Trasa rajdu składa się z zamkniętych dla ruchu odcinków specjalnych oraz otwartych dla ruchu odcinków drogowych, łączących kolejne odcinki specjalne. Celem zawodów jest jak najszybsze pokonanie odcinków specjalnych oraz przejechanie całej trasy rajdu w czasie określonym przez organizatora. Podstawą kwalifikacji jest suma czasów uzyskanych na odcinkach specjalnych, powiększona o kary czasowe nałożone przez sędziów.Sport motorowy – dziedzina sportu, obejmująca współzawodnictwo na pojazdach lądowych napędzanych silnikami, najczęściej spalinowymi, odrzutowymi, turbinowymi lub rakietowymi. Zadania polskiego związku sportowego w dziedzinie sportu motorowego realizuje Polski Związek Motorowy.

  Wyścigi górskie[ | edytuj kod]

  Wyścigi górskie odbywają się na zamkniętych dla ruchu, najczęściej krętych i stromych, górskich drogach publicznych. Linia startu znajduje się na niższej wysokości n.p.m. niż linia mety. Do wyścigu samochody startują indywidualnie, a podstawą klasyfikacji jest porównanie czasów przejazdów, mierzonych z dokładnością do 1/100 s.

  Pilot rajdowy – członek załogi startującej w rajdzie samochodowym – drugi zawodnik w samochodzie, zajmujący w nim pozycję pasażera. Podstawowym zadaniem pilota jest dyktowanie kierowcy, opisu trasy odcinka specjalnego (w tym m.in. kierunku i trudności zakrętów oraz możliwych przeszkód) z przygotowanych na rekonesansie notatek. Poza podstawowymi informacjami pilot dyktuje które zakręty ciąć, gdzie wypuścić itp. Pilot to też zazwyczaj psycholog, który potrafi umiejętnie motywować drugiego zawodnika i stale kontrolować "tempo" z jakim podróżuje auto rajdowe.Samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków, ciągnięcia naczepy, przyczep (nie będący ciągnikiem rolniczym) lub do przewozu ludzi (a niebędący autobusem), o masie dopuszczalnej całkowitej powyżej 3500 kg.

  Rajdy samochodowe[ | edytuj kod]

  Samochód rajdowy WRC podczas Rajdu Argentyny w 2008 roku
   Osobny artykuł: Rajdy samochodowe.

  Rajdy samochodowe odbywają się na drogach publicznych, całkowicie lub częściowo otwartych dla ruchu drogowego. Trasa rajdu składa się z zamkniętych dla ruchu odcinków specjalnych, które należy przejechać w najkrótszym czasie oraz otwartych dla ruchu odcinków drogowych, które należy przejechać dokładnie w czasie wyznaczonym przez organizatora. W rajdach rywalizują dwuosobowe załogi, składające się z kierowcy i pilota, a wykorzystywane samochody muszą być dopuszczone do ruchu drogowego. Do rywalizacji załogi startują indywidualnie, w krótkich (najczęściej jednominutowych) odstępach czasu. O klasyfikacji decydujące suma czasów uzyskana na odcinkach specjalnych oraz kar czasowych nałożonych przez sędziów.

  Mila angielska (mila anglosaska, land mile, statute mile) – pozaukładowa jednostka odległości stosowana w krajach anglosaskich.Rajd Argentyny (oficjalnie Rallye Argentina) – rajd samochodowy organizowany w Argentynie w prowincji Córdoba. Bazą rajdu jest Villa Carloz Paz. Trasa ma około 1450 km podzielonych na 20 odcinków specjalnych i łączące je odcinki dojazdowe. Cechą szczególną tej imprezy są szutrowe odcinki położone dość wysoko nad poziomem morza u podnóża And z dużą ilością przejazdów przez wodę.

  Rajdy terenowe[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Rajdy terenowe.

  Szczególną formą rajdów samochodowych są rajdy terenowe, na których odcinki specjalne przebiegają przez ciężkie bezdroża – m.in. pustynie, stepy, poligony i leśne dukty. W rajdach terenowych startują załogi, które składają się maksymalnie z 3 osób lub (w przypadku samochodów ciężarowych) 2–4 osób.

  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dz.U. z 2001 r. nr 8, poz. 67
  2. FIA: About FIA (ang.). [dostęp 2010-02-12].
  3. Jan Litwin: Współczesny sport samochodowy. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1976, s. 11.
  4. FIA: Międzynarodowy Kodeks Sportowy 2010 (pol.). PZM, 2010-01-15. [dostęp 2010-02-12].
  5. Jan Litwin: Współczesny sport samochodowy. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1976, s. 12.
  6. Dodatkowo, nie więcej niż 10% długości trasy rajdu może odbywać się na zamkniętym torze.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.