• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sport motorowodny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Tadeusz Haręza (ur. 14 czerwca 1951) - polski motorowodniak reprezentujący barwy klubu MKS "Team Haręza" Żnin. Startował z numerem 78.Narciarstwo wodne (ang. water skiing) – dyscyplina sportowa i czynny wypoczynek polegające na jeździe na 1 lub 2 nartach po wodzie za holującą motorówką lub elektrycznym wyciągiem narciarskim (linowe wyciągi nart wodnych) (zobacz zdjęcie obok).
  Zawody motorowodne, mistrzostwa Europy w Żninie

  Sport motorowodnydyscyplina sportowa, będąca sportem wodnym, obejmująca wyścigi na łodziach klas otwartych (wyścigowych), sportowych, turystykę motorowodną i narciarstwo wodne.

  Klasyfikacja[ | edytuj kod]

  Rozróżnia się jachting motorowy śródlądowy i morski na łodziach i jachtach z silnikami przyczepnymi i wbudowanymi; klasę sportową i wyścigową łodzi określają: pojemność silnika i wymiary łodzi. Do najpopularniejszych kategorii wyścigów motorowodnych w których startuje wielu polskich zawodników należą:

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Adam Łabędzki (ur. 22 września 1972 w Kościanie) – były polski żużlowiec, obecnie motorowodniak reprezentujący Austrię.

  GT15 - Jakub Rochnowski (WKS Zegrze), Gabriela Lempert (WKS Zegrze), Marta Bonder (WKS Zegrze), Karol Trzebniak (KS51 Toruń);

  GT30 - Agata Sołtan (WKS Zegrze), Maria Lech (KS51 Toruń), Tomasz Sujkowski (KS51 Toruń), Mateusz Popończyk (KW "Wisła" Warszawa), Leszek Glogier (PKM LOK Poznań);

  Formuła 4 - Marcin Szymczyk (KS51 Toruń)

  Jezioro Żnińskie Małe - jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, na terenie miasta Żnin, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego.Michał Gembiak - ps. Prezes (ur. 11 sierpnia 1985) - polski motorowodniak, reprezentujący barwy klubu KS Posnania Poznań.

  OSY400 - Cezary Strumnik (KS Przygoda Chodzież), Grzegorz Stępniak (TKKF Wodnik), Aleksander Goliński (WKS Zegrze), Jakub Rochowiak (WKS Zegrze), Michał Poźniak (KSM Trzcianka)

  F125 - Henryk Synoracki, Sebastian Kęciński, Michał Kausa

  F700 - Marcin Zieliński, Tadeusz Haręza

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze regaty łodzi motorowych rozegrano 1900 w Paryżu na Sekwanie. Za początek sportu motorowodnego przyjmuje się rok powołania Międzynarodowej Federacji Sportu Motorowodnego - 1922 (początkowo jako Union Internationale du Yachting Automobil UIduYA, od 1946 obecna nazwa - Union Internationale Motonautique); od 1938 są rozgrywane mistrzostwa świata.

  Żnin (łac. Znena, niem. Znin, 1941-1945 Dietfurt) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Żnin. Położone nad Jeziorem Żnińskim Dużym i Jeziorem Żnińskim Małym. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.Dyscyplina sportu – rodzaj uprawianego sportu, który jest określony przez przepisy i normy. Przykładowymi dyscyplinami są m.in.: piłka nożna, lekkoatletyka, szermierka, narciarstwo szybkie.

  W programie igrzysk olimpijskich tylko w roku 1908 - rozegrano 3 konkurencje sportów motorowodnych (w klasie A zwyciężył Francuz - E. Thurbon, w klasie B i C - zespoły Wielkiej Brytanii).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bernard Waldemar Marszałek (ur. 1976, zm. 30 kwietnia 2007 w Warszawie) – polski motorowodniak, zawodnik klubu KS Polonia Warszawa.
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Formuła 1 Powerboat Racing – odbywający się corocznie od 1981 roku (z wyjątkiem sezonów 1987, 1988 i 1989, gdy zawody się nie odbyły) cykl mistrzostw świata składający się z kilku rund, zwanych Grand Prix. Dyscyplina ta wzorowana jest na Formule 1. Trasa wyścigu wyznaczana jest zwykle na jeziorach, zatokach lub w portach.
  Henryk Synoracki (ur. 1948 w Buku) – polski motorowodniak reprezentujący barwy Poznańskiego Klubu Morskiego LOK, wcześniej motocyklista Unii Poznań.
  Francuzi – naród romański zamieszkujący głównie Francję (ok. 64 mln), Wielką Brytanię (ok. 100 tys.), Katalonię (ok. 4 tys.) oraz nieliczni w Belgii, Andorze, Luksemburgu, Monako i Szwajcarii. Poza tym Francuzi żyją głównie w swoich byłych koloniach w Afryce oraz w własnych terytoriach zamorskich w Oceanii i na innych kontynentach. Około 10 milionów osób francuskiego pochodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 5 milionów w Kanadzie. Ich ojczystym językiem jest francuski. Większość Francuzów to katolicy (chrystianizacja w II – IV wieku). Dzisiaj wielu potomków byłych imigrantów uważa się za część narodu francuskiego, są to przeważnie osoby pochodzenia afrykańskiego i arabskiego. Pozostają oni obywatelami państwa francuskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.