• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sport - aparat fotograficzny

  Przeczytaj także...
  Tessar (tryplet czterosoczewkowy) - obiektyw fotograficzny składający się z czterech soczewek umieszczonych w trzech grupach zaprojektowany w zakładach Carl Zeiss przez Paula Rudolpha w 1902. Nazwa Tessar pochodzi z greckiego tessares (cztery) i oznacza cztery soczewki użyte w konstrukcji obiektywu. Tessar powstał jako rozwinięcie wcześniejszych konstrukcji Rudolpha i wbrew spotykanym opiniom nie jest on rozwinięciem trypletu Cooka.Aparat małoobrazkowy - aparat fotograficzny, w którym materiałem światłoczułym jest perforowany na brzegach film o szerokości 35 mm - taki jak w przemyśle filmowym. Najbardziej typowym i obecnie właściwie jedynym formatem klatki aparatu małoobrazkowego jest 24×36 mm. Na filmie o standardowej długości mieści się do 28 lub 40 takich klatek numerowanych kolejno X, 00, 0, 1-36(37). Istniały również aparaty małoobrazkowe o formacie klatki 18×24 mm - takie klatki były naświetlane na filmie pionowo i mieściło się ich 2 razy więcej.
  Ihagee to niemiecka fabryka aparatów fotograficznych, znana głównie z jednoobiektywowych lustrzanek małoobrazkowych Exakta. Była pierwszą fabryką, która wyprodukowała lustrzankę małoobrazkową i pierwszą, która wyprodukowała lustrzankę z wymiennym celownikiem.
  Aparat fotograficzny Sport

  Sport (Спорт) - aparat fotograficzny produkowany w ZSRR, jedna z pierwszych małoobrazkowych lustrzanek jednoobiektywowych.

  Lustrzanka jednoobiektywowa (ang. SLR, Single Lens Reflex Camera) – aparat fotograficzny wyposażony w jeden obiektyw (1) i wbudowane w korpus lustro (2), które kieruje światło padające przez obiektyw na matówkę (6, gdzie tworzy się obraz fotografowanego obiektu) i dalej, przez pryzmat pentagonalny (7), do wizjera (8). Są również modele, zwłaszcza starszych aparatów średnioformatowych, w których obraz na matówce obserwuje się bezpośrednio z góry, bez pryzmatu i wizjera.

  Historia[]

  Pierwsze informacje o konstrukcji lustrzanki jednoobiektywowej "Gelveta" (Гельвета) ukazały się w numerze 7 z 1934 roku czasopisma "Sovietskoje Foto" (Советское фото), o dwa lata wcześniej niż początek produkcji aparatu Kine-Exakta przez zakłady Ihagee. Dopiero w 1936 to samo czasopismo podało, że seryjną produkcję aparatu pod nazwą "Sport" podejmą zakłady zakłady GOMZ (Kine-Exacta weszła do seryjnej produkcji wcześniej). Aparat Sport produkowano do roku 1941, przez cały okres produkcji łącznie wyprodukowano około 19000 sztuk.

  Parametry[]

 • Format zdjęcia: 24 x 36 mm na kinematograficznej błonie 35 mm. W metalowej kasecie mieściła się błona na 50 zdjęć.
 • Obiektyw Industar-10 (kopia Tessara), f/3,5 50 mm.
 • Migawka szczelinowa, metalowa, czasy od 1/25 do 1/500 sek.
 • Nastawianie ostrości na matówce za pomocą wbudowanej lupy lub według skali na obiektywie.
 • Celownik - możliwe użycie matówki oraz drugi celownik teleskopowy.
 • Przesuw filmu sprzężony z naciągiem migawki.
 • Bibliografia[]

  1. W.W. Puśkow (red.), Poradnik Fotograficzny, PWT, Warszawa 1956.
  2. PHOTOHISTORY - Г.Абрамов, "Этапы развития отечественного фотоаппаратостроения". [dostęp 2010-11-14].
  3. 35mm-Exakta-Kameras aus Dresden. [dostęp 2010-11-14].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama