• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sporothrix schenckii

  Przeczytaj także...
  Sporotrychoza – choroba wywołana przez grzyba Sporothrix schenckii. Najczęściej zajmuje skórę, choć może również zajmować stawy, kości, płuca i mózg. Sporotrychoza jest chorobą przewlekłą. Postępuje wolno, pierwsze objawy mogą wystąpić od 1 do 12 tygodni po zarażeniu. Chorobą tą można zarazić się przez ukłucie kolcem róży.Synonim w taksonomii (skrót syn.) – nierównoważne określenia odnoszące się do tego samego taksonu. Wyróżnia się synonimy nomenklatoryczne (homotypowe) i taksonomiczne (heterotypowe). Taksony opisane synonimami pierwszego rodzaju oparte są na tym samym typie nomenklatorycznym. Zgodnie z międzynarodowymi kodeksami nomenklatorycznymi tylko jedna nazwa może być ważna, tj. zgodna z tymi przepisami. W sytuacji, gdy dwie lub więcej nazw opisują ten sam takson, ustalana jest nazwa ważna (pierwsza prawidłowo opisana), pozostałe stają się synonimami nomenklatorycznymi. Synonimy taksonomiczne powstają, gdy w wyniku rozwoju wiedzy, pewne taksony są dzielone, łączone lub przenoszone. Nazwy określane jako synonimy taksonomiczne odnoszą się do taksonów posiadających różne typy nomenklatoryczne i stają się synonimami w wyniku taksonomicznego osądu.
  Piodermia zgorzelinowa (łac. pyoderma gangrenosum, PG) – rzadkie schorzenie skóry o niejasnej etiologii. Może być objawem innych chorób systemowych, niekiedy występuje jako zespół paranowotworowy. Inna nazwa tej jednostki chorobowej to zgorzelinowe zapalenie skóry.

  Sporothrix schenckii Hektoen & C.F. Perkins – gatunek grzybów z rodziny Ophiostomataceae. Występuje na całym świecie.

  Systematyka i nazewnictwo[]

  Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Sporothrix, Ophiostomataceae, Ophiostomatales, Sordariomycetidae, Sordariomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi.

  Ma ponad 50 synonimów naukowych. Niektóre z nich

  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
 • Rhinocladium schenckii (Hektoen & C.F. Perkins) Verdun
 • Rhinotrichum schenckii (Hektoen & C.F. Perkins) M. Ota
 • Sporotrichum beurmannii var. schenckii (Hektoen & C.F. Perkins) Redaelli & Cif.
 • Morfologia[]

  Formy wolno żyjące występują w glebie. Kolonie grzyba rozrastają się umiarkowanie szybko w temperaturze 25 °C. Są one wilgotne, posiadają drobno pofałdowaną powierzchnię. Ich kolor początkowo jest biały, z czasem staję się kremowy do ciemnego brązu. W temperaturze 37 °C, kolonie są podobne do drożdży i kremowe. Kolor od kremowego do beżu.

  Znaczenie[]

  Infekcje grzybem Sporothrix schenckii są częste w niektórych rejonach geograficznych, np. w Peru. Sporothrix schenckii jest grzybem wywołującym sporotrychozę. Sporotrychoza może być błędnie rozpoznana jako piodermia zgorzelinowa.

  Przypisy

  1. [Hektoen & C.F. Perkins Index Fungorum] (ang.). [dostęp 2013-11-12].
  2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2013-11-12].
  3. Pappas, P. G., I. Tellez, A. E. Deep, D. Nolasco, W. Holgado, and B. Bustamante. 2000. Sporotrichosis in Peru: Description of an area of hyperendemicity. Clin. Infect. Dis. 30: 65–70
  4. Sporothrix spp. Doctor Fungus.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.