• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sponson

  Przeczytaj także...
  Kaponiera – przykryta budowla fortyfikacyjna o różnej konstrukcji, wykorzystywana do prowadzenia ostrzału skrzydłowego lub skośnego w dwóch różnych kierunkach.Fortyfikacja (z łac. fortificatio – umocnienie) – zespół obiektów wojskowych w postaci odpowiednich budowli i urządzeń, przeznaczonych do prowadzenia działań obronnych.
  Naniwa (jap. 浪速, Naniwa) — pierwszy krążownik pancernopokładowy zbudowany specjalnie dla Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej; dał nazwę klasie dwóch krążowników (drugim był "Takachiho"). Zbudowany przez stocznię Armstrong Whitworth w Wielkiej Brytanii, został nazwany od dawnej prowincji japońskiej, Naniwa, stanowiącej obecnie część Osaki.

  Sponson – element konstrukcyjny w postaci występu, wybrzuszenia, ryzalitu, służący do umieszczania uzbrojenia lub poprawiania stabilności konstrukcji pojazdu.

  Fortyfikacje[ | edytuj kod]

  W fortyfikacji jest to niewielki wykusz z płyt pancernych, trój- lub czworoboczny, ze strzelnicami po obu stronach, służący do zabezpieczenia ogniem ściany budynku np. koszar. W twierdzy Kraków w sponson pancerny, w miejsce kaponiery szyjowej wyposażony był fort „Prokocim”. Sponson ten został zniszczony w 2004.

  Fort 50 Prokocim – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1882-1886. Zadaniem fortu była obrona Traktu Lwowskiego. Jest to typowy fort artyleryjski. Razem z sąsiednimi fortami brał udział w zakończonych zwycięstwem walkach z Rosjanami, w grudniu 1914. W okresie międzywojennym służył jako magazyn wojskowy, a później cywilny. W latach 70. XX wieku został przekazany ówczesnej Akademii Medycznej w Krakowie. Obecnie niezagospodarowany. Fort otaczają ul. K. Kostaneckiego i ul. Medyczna.Ryzalit – występ z lica w elewacji budynku w jego części środkowej, bocznej lub narożnej, prowadzony od fundamentów po dach, stanowiący jego organiczną część.

  Konstrukcja pojazdów[ | edytuj kod]

  W budownictwie okrętowym sponsony to poszerzenia kadłuba, w celu jego stabilizacji lub umieszczenia uzbrojenia. Szczególnie popularne w końcu XIX w. Obecnie sponsony stabilizujące stosuje się rzadko.

  W pierwszych czołgach były to występy w pancerzu, w których montowano uzbrojenie.

  W lotnictwie sponsony to elementy rozszerzające kadłub, stosowane zwłaszcza dla poprawy stabilności np. śmigłowców lądujących na wodzie lub łodzi latających.

  Kazamata – na dawnych okrętach wojennych – zamknięte opancerzone pomieszczenie, w którym znajdowało się działo wraz z obsługą. Kazamaty pojawiły się wkrótce po wprowadzeniu pancerza do konstrukcji okrętów, w latach 60. XIX wieku i umieszczone były na burtach lub w nadbudówkach okrętu. Działa umieszczone w kazamatach miały zwykle niewielki kąt ostrzału w płaszczyźnie poziomej (do kilkudziesięciu stopni), oraz jeszcze mniejszy kąt ostrzału w płaszczyźnie pionowej. Mogły więc one prowadzić ogień tylko w jednym sektorze, w kierunku celów znajdujących się po stronie burty, czasem także w kierunku dziobu albo rufy, zależnie od rozmieszczenia kazamat.Twierdza Kraków (niem. Festung Krakau) – pierwotnie austriackie dzieła obronne wokoło Krakowa, a obecnie bogate lapidarium historii architektury obronnej, gdzie obok prawie kompletnej twierdzy austriackiej istnieją dzieła starsze – kościuszkowskie fortyfikacje z XVIII w., Wawel oraz średniowieczne baszty cechowe.
 • Rzut krążownika "Naniwa" z trzema sponsonami na każdej burcie, służącymi jako platformy dla dział

 • Czołg Mark I z armatą w prawym sponsonie

 • Czołg M3 Grant z głównym działem w sponsonie kadłubowym

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kazamata
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Łukasik: Twierdza Kraków znana i nieznana. Cz. II. Kraków: Przedsięwzięcie Galicja, 2002, s. 92 i 101. ISBN 83-916048-4-5.
  2. TYM. Ślady cięcia na płaszczu. „Dziennik Polski”, 2004-08-18. Polskapresse Sp. z o.o.. 
  3. Sponson. W: Mała Encyklopedia Wojskowa. T. 3. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1967, s. 179.
  Wykusz – forma architektoniczna wzorowana na budownictwie Bliskiego Wschodu (architektura islamu) stanowiąca wystający z lica elewacji fragment budynku poszerzający przylegające wnętrze, nadwieszony powyżej pierwszego piętra na wysokości jednej lub kilku kondygnacji.Łódź latająca – rodzaj wodnosamolotu, samolotu operującego z powierzchni wody, w którym częścią stykającą się bezpośrednio z wodą jest spód kadłuba samolotu. Spód ten jest uszczelniony w celu zapewnienia niezbędnej pływalności i odpowiednio wyprofilowany w celu zapewnienia dobrych charakterystyk ruchu na wodzie i małych oporów aerodynamicznych i hydrodynamicznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Śmigłowiec lub helikopter (gr. héliks, D. hélikos – skręcony; pterón – skrzydło) – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), który wytwarza siłę nośną dzięki ruchowi obrotowemu wirnika lub wirników napędzanych przez silnik, a obecnie coraz częściej przez 2, a czasem nawet 3 silniki. Wirnik zbudowany jest z odpowiednio profilowanych łopat osadzonych w głowicy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.