• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spokój

  Przeczytaj także...
  Porozumienia sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienia zakończyły wydarzenia sierpnia 1980.Jerzy Trela (ur. 14 marca 1942 w Leńczach) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, członek Narodowej Rady Kultury i Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa PRL (1986–1989), poseł na Sejm PRL IX kadencji (1985–1989).
  Półkownik – film, którego rozpowszechnianie zostało uniemożliwione przez cenzurę prewencyjną w Polsce okresu komunizmu – PRL-u. Nazwa pochodzi od przechowywania takich filmów (w metalowych futerałach, zawierających taśmę zwiniętą w szpule) na półkach magazynowych.

  Spokój – polski film telewizyjny z 1976 r. w reżyserii i ze scenariuszem Krzysztofa Kieślowskiego, z Jerzym Stuhrem w roli głównej.

  O filmie[]

  Film realistycznie ukazuje życie prostej klasy społecznej w jej codzienności obarczonej na dodatek balastem ustroju wspomagającego powstawanie chorych zachowań. Film kręcony w 1976 roku trafił na półkę na cztery lata. Premiera odbyła się 19 września 1980 roku, w niespełna trzy tygodnie po podpisaniu "porozumień sierpniowych". Film uhonorowano Nagrodą Jury na Festiwalu w Gdańsku w 1981 roku.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Cement – to hydrauliczne spoiwo mineralne, otrzymywane z surowców mineralnych (margiel lub wapień i glina) wypalonych na klinkier w piecu cementowym a następnie zmielenie otrzymanego spieku z gipsem, spełniającym rolę regulatora czasu wiązania. Stosowany jest do przygotowywania zapraw cementowych, cementowo-wapiennych i betonów. Wykorzystywany jest do łączenia materiałów budowlanych. W zależności od składu klinkieru, sposobu produkcji, cementy dzielą się na:

  Fabuła[]

  Historia Antka, prostego młodego mężczyzny, który właśnie opuścił zakład karny i próbuje ułożyć sobie nowe życie w realiach Polski lat 70. XX wieku. Antek odtrącony przez rodzinę, zatrudnia się na budowie i wiedzie życie, z którego jest zadowolony. Po pewnym czasie na terenie budowy giną cement i cegły. Podejrzenie pada na byłego więźnia.

  Jerzy Oskar Stuhr (ur. 18 kwietnia 1947 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, profesor sztuki oraz reżyser, z wykształcenia także polonista.Izabella Olszewska (ur. 3 stycznia 1930 we wsi Wola Rzędzińska) – polska aktorka teatralna i filmowa, pedagog. Swą najsłynniejszą filmową kreację stworzyła w Weselu (1972) Andrzeja Wajdy, gdzie zagrała Gospodynię. Niezapomniana jako Janina Chomińska w Z biegiem lat, z biegiem dni...

  Obsada[]

 • Jerzy Stuhr – Antoni Gralak
 • Jerzy Trela – Zenek, kierownik budowy
 • Izabella Olszewska – Jedynakowa, właścicielka mieszkania wynajmowanego przez Gralaka
 • Michał Sulkiewicz – Mietek
 • Danuta Ruksza – Bożena, żona Gralaka
 • Elżbieta Karkoszka – Kryśka Stańczak, była dziewczyna Gralaka
 • Jerzy Fedorowicz – mężczyzna wychodzący z więzienia razem z Gralakiem
 • Lech Sołuba – mężczyzna z menażką na budowie
 • Edward Dobrzański
 • Linki zewnętrzne[]

 • Spokój w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Spokój w bazie filmweb.pl
 • Spokój w bazie filmpolski.pl
 • Spokój w bazie stopklatka.pl
 • Film Spokój do obejrzenia w całości na portalu tvp.pl

 • IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jerzy Feliks Fedorowicz (ur. 29 października 1947 w Polanicy-Zdroju) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, poeta, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  19 września jest 262. (w latach przestępnych 263.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 103 dni.
  Michał Sulkiewicz (ur. 19 października 1938 w Warszawie) – polski scenograf filmowy i dekorator wnętrz. Laureat Nagrody za scenografię do filmu Cudowne dziecko na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1987.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Zakład karny – miejsce, w którym osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu odbywają karę pozbawienia wolności. W Polsce do 1970 roku terminem więzienie określano nie miejsce, lecz samą karę pozbawienia wolności.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.