• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Splenektomia

  Przeczytaj także...
  Białaczka (łac. leucaemia) – nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nazwa historycznie wywodzi się od białawego koloru próbki krwi chorego na ostrą białaczkę. Białaczka charakteryzuje się ilościowymi i jakościowymi zmianami leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych (śledzionie, węzłach chłonnych). Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet w proporcji 3:2.Śledziony dodatkowe (ang. accessory spleen) – nieprawidłowość anatomiczna polegająca na obecności jednej lub więcej dodatkowych śledzion. Są one w zasadzie wariantem normy, jako że są bardzo częste i z reguły bezobjawowe. W badaniach autopsyjnych stwierdzano do czterdziestu śledzion dodatkowych u jednej osoby. Lokalizacja śledzion dodatkowych zwykle jest lewostronna, w pobliżu wnęki śledziony, ale także wzdłuż tętnicy śledzionowej, trzustki, w więzadłach śledzionowych, torbie sieciowej, a nawet w mosznie (połączenie śledzionowo-mosznowe), płucach i sercu. Wielkość śledzion dodatkowych wynosi od 1 do 10 cm. Śledziony dodatkowe są często wykrywane przypadkowo przy okazji badań obrazowych: TK, USG, MRI, scyntygrafii. Istotne jest ich odnalezienie podczas wykonywanej z powodu hipersplenizmu splenektomii. Dodatkowa śledziona może ulec zropieniu, może wystąpić krwotok do dodatkowej śledziony lub torbiel.
  Torbiel, cysta (łac. cystis) − patologiczna przestrzeń w obrębie organizmu, składająca się z jednej lub większej liczby komór wypełnionych płynem albo treścią galaretowatą. Wyróżnia się:

  Splenektomia jest to (częściowe lub całkowite) chirurgiczne usunięcie śledziony. Wskazaniami do jej wykonania może być pęknięcie śledziony, torbiel, nowotwór, a także niektóre choroby krwi, jak białaczka czy małopłytkowość.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • Śledziona dodatkowa

 • Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

  Śledziona (łac. lien, gr. σπλήν - splēn) – narząd występujący u kręgowców. U człowieka jest największym narządem limfatycznym.Chirurgia (z grec. cheir − ręka, ergon – czyn, działanie, cheirurgia – ręcznie wykonywana praca) – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym. Jest nauką nadrzędną i zawiera wiele podspecjalności. Sama nazwa chirurgia identyfikowana jest z dziedziną o nazwie chirurgia ogólna. Jest to kliniczna dziedzina medycyny. Oprócz chirurgii zabiegowej istnieje jednak szeroki zakres chirurgii zachowawczej. Praca chirurga jest ciągłym wybieraniem mniejszego ryzyka. Niekiedy okazuje się, że mniejszym ryzykiem jest zaniechanie operacji, np. leczenie operacyjne małej przepukliny u pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową stanowi większe ryzyko niż zaniechanie operacji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.