• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spirydion Ostaszewski  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Królestwo Galicji i Lodomerii wraz z Wielkim Księstwem Krakowskim i Księstwami Oświęcimia i Zatoru (niem. Königreich Galizien und Lodomerien mit dem Großherzogtum Krakau und den Herzogtümern Auschwitz und Zator; ukr. Королівство Галичини та Володимирії з великим князівством Краківським і князівствами Освенціма і Затору) – państwo (w praktyce prowincja i kraj koronny) na terytorium Galicji, w latach 1772-1918 wchodzące w skład Monarchii Habsburgów, Cesarstwa Austriackiego i Austro-Węgier. Kraina historyczna na wschodzie Europy Środkowej, obecnie w granicach Polski i Ukrainy.Ostoja (Hostoja, Mościc, Ostojczyk) – polski herb szlachecki, noszący zawołania Hostoja i Ostoja. Używany przez kilkaset rodzin zamieszkałych głównie w ziemi krakowskiej, sandomierskiej, lubelskiej, łęczyckiej, sieradzkiej, poznańskiej, a także na Rusi i w Prusach Królewskich. Mimo, że ród Ostoi nie był reprezentowany w Horodle, herb pojawił się też na Litwie i Białorusi po 1413. Wedle legendy herbowej miał dać początek herbowi Przeginia.
  Spirydon Ostaszewski, Ojciec córkom, t. II, Kijów 1851
  Spirydon Ostaszewski, Piu kopy kazok, Wilno 1850
  Spirydon Ostaszewski, Miłośnik koni, Kijów 1852
  Spirydion Ostaszewski, Sto bajek, Lwów 1888

  Spirydon (Spirydion) Ostaszewski herbu Ostoja (ur. 1797, zm. 1875) – polski hipolog, pisarz, zbieracz podań i legend ludowych, powstaniec listopadowy, prototyp sienkiewiczowskiego Podbipięty z powieści Ogniem i mieczem.

  Lubar (ukr. Любар) - osiedle typu miejskiego na Ukrainie położone w obwodzie żytomierskim, nad rzeką Słuczą, stolica rejonu lubarskiego.Wołyń (ukr. Волинь) – kraina historyczna w dorzeczu górnego Bugu oraz dopływów Dniepru: Prypeci, Styru, Horynia i Słuczy, obecnie część Ukrainy – obwody wołyński i rówieński, zachodnia część żytomierskiego oraz północne części tarnopolskiego i chmielnickiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w szlacheckiej rodzinie Ostaszewskich herbu Ostoja jako syn Michała Ostaszewskiego, chorążego wojsk koronnych i Wiktorii z Czarnowskich herbu Grabie, właścicieli majątku Myszarówka w pow. hajsyńskim na Podolu.. Ukończył szkoły w Winnicy i Liceum Krzemienieckie. Następnie został wybrany sędzią ziemskim hajsyńskim.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Liceum Krzemienieckie (także Liceum Wołyńskie) – polska szkoła w Krzemieńcu na Wołyniu, istniejąca w latach 1805-1831, reaktywowana w latach 1922-1939, zwana także Atenami Wołyńskimi. Odegrała znaczącą rolę w rozwoju poziomu kultury polskiej na Wołyniu.

  Z początkiem 1831 r. przekroczył granicę Królestwa by wziąć udział w powstaniu listopadowym, do którego przystąpił też jego brat Eustachy Ostaszewski. Wybrał ze swego słynnego stada w dobrach swych Myszarówka na Ukrainie 50 koni, uzbroił 50 jeźdźców i na ich czele wyruszył do powstania. Zaciągnął się najpierw do drugiego pułku ułanów, w którym służył wraz z bratem Eustachym jeszcze przed wybuchem powstania, a następnie był w stopniu podporucznika dowódcą plutonu w jednym ze szwadronów jazdy korpusu gen. Dwernickiego, wraz z którym w kwietniu 1831 r. przeszedł na teren Wołynia. Odznaczył się m.in. w bitwach pod Poryckiem (11 IV) i Boremlem (19 IV).

  Awratyn (Avratin, Авратин) wieś na Ukrainie w obwodzie żytomierskim, 7 km. na pd.-wsch. od Lubaru (Любарський район – Житомирська область).Żytomierz (ukr. Житомир, ros. Житомир, jidysz זשיטאָמיר, Żytomir) – miasto liczące ok. 270 tys. mieszkańców, położone nad rzeką Teterew na wyżynie Wołyńsko-Podolskiej na Ukrainie i będące stolicą obwodu żytomierskiego.

  Życiorysy uczestników Powstania Listopadowego zebrane na pamiątkę obchodu jubileuszowego pięćdziesięcioletniej rocznicy tego powstania dają następującą charakterystykę Spirydiona Ostaszewskiego: "tęgi ułan w korpusie Dwernickiego, sławny z nadzwyczajnej siły i waleczności; gdzie się zjawił na swym dzielnym koniu pękały szable, lance, spadały głowy nieprzyjacielskie; ślady swego pochodu okrywał trupami."

  Franciszek Kowalski (ur. 21 marca 1799 w Pawołoczy koło Berdyczowa, zm. 10 października 1862 w Kijowie) – polski poeta, pedagog, pamiętnikarz, tłumacz. Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).

  Po przejściu korpusu Dwernickiego do Galicji zajął się organizacją pomocy dla powstańców z Podola. Przedostał się do Królestwa, wziął udział w obronie Zamościa. Po kapitulacji twierdzy w październiku 1831 r. dostał się do niewoli rosyjskiej, więziony w Żytomierzu i Kamieńcu Podolskim. Zwolniony wrócił do swego majątku Myszarówka, gdzie zajął się gospodarką, działalnością pisarską oraz badaniem folkloru.

  Robert Bielecki (ur. 29 kwietnia 1939 w Warszawie, zm. 6 września 1998 w Warszawie) – polski historyk i dziennikarz, wieloletni korespondent Polskiej Agencji Prasowej. Winnica (ukr. Вінниця) – miasto w środkowej części Ukrainy, na wschodnim Podolu. Stolica obwodu winnickiego. 370 tys. mieszkańców (2011).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Tobolsk (ros. Тобольск) – miasto w Rosji, w obwodzie tiumeńskim, u ujścia rzeki Toboł do Irtysza. Podbite przez Rosję w 1587, stanowiło ważne centrum podboju Syberii i uważane było wtedy za jej stolicę. Siedziba eparchii tobolskiej i tiumeńskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W mieście znajduje się też rzymskokatolicki kościół Trójcy Przenajświętszej wybudowany w latach 1900-1907 ze składek rosyjskich Polaków.
  Gubernia wołyńska (1792—1925, do 1795 Izjasławska) – południowo-zachodnia gubernia Imperium Rosyjskiego, utworzona po II rozbiorze z terytorium województwa wołyńskiego i zachodniego skrawka (z Żytomierzem) województwa kijowskiego Rzeczypospolitej.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Obwód winnicki (ukr. Вінницька область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w środkowej części Ukrainy, przy granicy z Mołdawią. Stolicą obwodu jest Winnica.
  Hipologia (z gr. ἵππος = híppos – koń, i λόγος = lógos – słowo, nauka, myśl, rozumowanie) – nauka traktująca o koniu domowym, jego budowie, fizjologii, filogenezie, hodowli i chowie, obejmująca także historię hodowli.
  Grabie (Chlewiotki, Grabia, Grabic, Graby, Kocina, Rastrum, Szczuki) – polski herb szlachecki, noszący zawołania Grabia, Grabie i Kocina.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.75 sek.