• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spiritualized

  Przeczytaj także...
  Space rock – styl w muzyce rockowej, przez niektórych uznawany wręcz za samodzielny gatunek rocka, charakteryzujący się hipnotycznym nastrojem i intensywną fakturą. Zwykle długie i powolne utwory odznaczają się gęstą przestrzenią dźwiękową budowaną przez szmery, zwielokratniane dźwięki gitar, delikatnie dudniący bas oraz minimalistycznie grającą, nisko strojoną perkusję. Śpiew odgrywa drugorzędną rolę i jest zwykle stonowany z muzyką. Teksty często dotyczą astronomii, science fiction, fantasy lub podróży kosmicznych.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.

  Spiritualizedangielski zespół rockowy, zaliczany do nurtu space rocka, założony w 1990 w Rugby przez Jasona Pierce’a (znanego też jako „J. Spaceman”), członka zespołu alternatywnego Spacemen 3. Skład grupy często ulega zmianie, oprócz Jasona Pierce’a – autora muzyki, tekstów i wokalisty, który jako jedyny był stałym członkiem od początku istnienia zespołu.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Historia[ | edytuj kod]

  W wyniku popsucia się stosunków między współliderami Spacemen 3 Petera Kembera i Jasona Pierce’a ten ostatni namówił innych członków grupy (basistę Willa Carruthersa, perkusistę Jonny’ego Mattocka i gitarzystę Marka Refoya) do dołączenia do nowego zespołu u boku jego kolegi, Steve’a Evansa. Nazwa zespołu – „Spiritualized” (pol. Uduchowieni) – miała wziąć się z przetworzenia napisu na etykiecie butelki napoju Pernod (fr. spiritueux anise – pol. anyżówka). Pierwszy singel zespołu – cover utworu Anyway That You Want Me autorstwa zespołu The Troggs – został wydany w 1990.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Album Ladies and Gentlemen We Are Floating in Space został wybrany albumem roku przez „New Musical Express”.

  Wśród późniejszych muzyków znaleźli się m.in. Kate Radley, John Coxon, Damon Reece i Thighpaulsandra.

  Zespół występował na wielu festiwalach, m.in. Roskilde Festival, Glastonbury, Pitchfork Music Festival, Off Festival i Primavera Sound. W 2009 i 2010 grupa grała na koncertach promowanych przez All Tomorrow’s Parties.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • Lazer Guided Melodies (marzec 1992)
 • Pure Phase (marzec 1995)
 • Ladies and Gentlemen We Are Floating in Space (czerwiec 1997)
 • Let It Come Down (wrzesień 2001)
 • Amazing Grace (wrzesień 2003)
 • Songs in A&E (maj 2008)
 • Sweet Heart Sweet Light (kwiecień 2012)
 • And Nothing Hurt (2018)
 • Albumy koncertowe[ | edytuj kod]

 • Fucked Up Inside (czerwiec 1993)
 • Royal Albert Hall October 10 1997 (październik 1998)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Erik Morse, Spacemen 3 And The Birth Of Spiritualized, Omnibus Press, 15 grudnia 2009, ISBN 978-0-85712-104-2 [dostęp 2018-02-07] (ang.).
  2. 1997 - NME - Albums Of The Year, „NME”, 10 października 2016 [dostęp 2018-02-07] (ang.).
  3. Tufty, Spiritualized® Live: Roskilde Festival Denmark - June 29th 1998, Spiritualized® Live, 29 czerwca 1998 [dostęp 2018-02-07].
  4. Glastonbury 2015 - Spiritualized, BBC Music Events [dostęp 2018-02-07] (ang.).
  5. Spiritualized Setlist at Pitchfork Music Festival 2015, setlist.fm [dostęp 2018-02-07].
  6. OFF Festival 2009: koncert Spiritualized, „Onet Muzyka”, 8 sierpnia 2009 [dostęp 2018-02-07] (pol.).
  7. Spiritualized i The National gwiazdami OFF FESTIVAL 2009!, myslowice.net, 18 kwietnia 2009 [dostęp 2018-02-07] (pol.).
  8. Spiritualized Setlist at Primavera Sound 2015, setlist.fm [dostęp 2018-02-07].
  9. Spiritualized - All Tomorrow's Parties, All Tomorrow's Parties [dostęp 2018-02-07] (ang.).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  OFF Festival – festiwal muzyczny, o charakterze cyklicznym, obejmujący szeroko rozumianą muzykę alternatywną. Pierwsza edycja odbyła się w dniach 18-20 sierpnia 2006 na terenie kąpieliska "Słupna" w Mysłowicach. Od roku 2010 festiwal odbywa się w Katowicach. Dyrektorem festiwalu jest były wokalista zespołu Myslovitz – Artur Rojek.
  Glastonbury – niewielkie miasto w Wielkiej Brytanii, położone w angielskim hrabstwie Somerset, znajdujące się w suchej niecce regionu zwanego Somerset Levels u podnóża wzgórz Mendip, 50 kilometrów na południowy zachód od Bristolu. Według danych z roku 2002 miasto zamieszkiwało 8800 mieszkańców.
  Rugby – miasto w środkowej Anglii we wschodniej części hrabstwa Warwickshire, położone nad rzeką Avon, 21 km na wschód od Coventry, niedaleko granicy z hrabstwami Northamptonshire (od wschodu) i Leicestershire (od północnego wschodu).
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Spacemen 3 - brytyjski zespół rocka alternatywnego, istniejący w latach 1982-1991. Jedynymi stałymi członkami byli Peter Kember i Jason Pierce.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.61 sek.