• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spiker Izby Reprezentantów USA  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gabinet Stanów Zjednoczonych (ang. Cabinet of the United States) – amerykański odpowiednik „rady ministrów”, który jest organem gromadzącym, pod przewodnictwem prezydenta, szefów poszczególnych departamentów (czyli odpowiedników ministerstw) oraz osoby w randze członka gabinetu, ale bez „resortu” (odpowiednik ministra bez teki). Nie jest wymieniany co prawda w konstytucji i ukształtował się niejako naturalnie, ale i tak stanowi bardzo istotny organ, odpowiadający „rządom” w innych krajach.Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.

  Spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych (ang. Speaker of the United States House of Representatives) - przewodniczący Izby Reprezentantów (izby niższej amerykańskiego Kongresu). Ponieważ przewodniczącym Senatu jest z urzędu wiceprezydent, spiker jest najwyżej postawionym członkiem Kongresu.

  Spiker jest jedną z najwyżej postawionych i najbardziej wpływowych amerykańskich polityków. Uznawany jest za trzecią osobę w państwie (po prezydencie i wiceprezydencie), albowiem uplasowany jest na drugim miejscu w linii sukcesji prezydenckiej (zaraz za wiceprezydentem), aczkolwiek nigdy żaden spiker nie przejął na jej mocy urzędu prezydenta, a tylko jeden spiker w historii, były, został na to stanowisko wybrany (James Knox Polk).

  Biały Dom (z ang. White House) – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA położona w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbia. Nazwa ta została nadana budynkowi 14 września 1901 r. przez prezydenta Roosevelta. Wcześniej nazywany był Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych.Tip O’Neill, właśc. Thomas Phillip O’Neill Jr. (ur. 9 grudnia 1912 – zm. 5 stycznia 1994) – amerykański polityk, wieloletni członek Izby Reprezentantów USA i działacz Partii Demokratycznej. W izbie niższej amerykańskiego kongresu zasiadał przez 34 lata i reprezentował pozycję liberalną (w USA: lewicową).

  Obecnym Spikerem (od 29 października 2015) jest Paul Ryan.

  Spis treści

 • 1 Obsadzenie stanowiska
 • 2 Władza i znaczenie spikera
 • 3 Sukcesja prezydencka
 • 4 Lista spikerów
 • 5 Zobacz też
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nancy Patricia D’Alesandro Pelosi (ur. 26 marca 1940) – polityk amerykańska pochodzenia włoskiego, Spiker Izby Reprezentantów USA w latach 2007-2011. Pelosi była pierwszą kobietą, która została przywódcą frakcji parlamentarnej jednej z dwóch głównych partii i pierwszą kobietą, która objęła funkcję Spikera Izby Reprezentantów.
  Henry Thomas Rainey (ur. 20 sierpnia 1860 w Carrollton, zm. 19 sierpnia 1934 w Saint Louis) – amerykański polityk ze stanu Illinois, działacz Partii Demokratycznej, prawnik.
  Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centrolewicowe. W wyborach prezydenckich jej kandydatów popierają małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.
  Lista spikerów Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych obejmuje wszystkie osoby, które zajmowały stanowisko spikera Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w kolejności chronologicznej. Obok nazwiska podane są lata pełnienia funkcji oraz przynależność partyjna.
  Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki (ang. Constitution of the United States of America), najwyższe prawo obowiązujące w Stanach Zjednoczonych, podstawa systemu prawnego i ustroju politycznego.
  Linia sukcesji prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych – zasada kolejności przejmowania władzy prezydenta w chwili, gdy urzędujący prezydent traci zdolność do jej sprawowania na skutek choroby, śmierci, rezygnacji lub impeachmentu.
  Termin Przewodniczącego Senatu Stanów Zjednoczonych (ang. Presiding Officer of the United States Senate, lub President of the United States Senate) odnosi się do osoby, która przewodniczy obradom izby wyższej Kongresu Stanów Zjednoczonych.

  Reklama