• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spider-Man 2

  Przeczytaj także...
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Spider-Man 2 – amerykański film fabularny w reżyserii Sama Raimiego, wyprodukowany w 2004 roku, jest to druga część serii filmowej przedstawiającej losy Spider-Mana, jego reboot Niesamowity Spider-Man 2 pojawił się 10 lat później.

  Dylan Baker (ur. 7 października 1959 r. w Syracuse, w stanie Nowego Jorku, USA) – amerykański aktor filmowy i teatralny.Rosemary Ann Harris (ur. 19 września 1927 w Ashby) − brytyjska aktorka, nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Tom i Viv. W Polsce znana przede wszystkim z roli Cioci May w filmach o Spider-Manie.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Film ten jest kontynuacją przygód człowieka pająka. W 2 lata po śmierci Normana Osborna/Green Goblina Peter Parker, który zdecydował się przyjąć na siebie obowiązki Spider-Mana, przechodzi osobisty kryzys. Prowadzenie podwójnego życia ma niszczący wpływ na jego życie osobiste. Traci pracę dostawcy pizzy, prawie zawsze się gdzieś spóźnia, a jego przyjaciółka Mary Jane postanawia wyjść za mąż za syna redaktora naczelnego gazety Daily Bugle – J.J. Jamesona, który chorobliwie nienawidzi Spider-Mana. W dodatku zaczyna tracić swoje moce. W końcu Peter porzuca maskę superbohatera. Miastu jednak ponownie grozi niebezpieczeństwo. Tym razem jest to wybitny naukowiec dr Otto Octavius, który w wyniku nieudanego eksperymentu przemienia się w demonicznego doktora Octopusa, który za wszelką cenę dąży do reaktywacji swojego eksperymentu. Peter musi ponownie założyć maskę, by móc uratować nie tylko miasto, ale i swoją ukochaną Mary Jane Watson, która zostaje porwana przez Octopusa.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Tobias Vincent Maguire (ur. 27 czerwca 1975 w Santa Monica) – amerykański aktor i producent filmowy; najbardziej znany z roli Petera Parkera w serii filmów o Spider-Manie.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Tobey MaguirePeter Parker / Spider-Man
 • Kirsten Dunst – Mary Jane Watson
 • James FrancoHarry Osborn
 • Willem DafoeNorman Osborn/Zielony Goblin
 • Rosemary Harris – May Parker
 • Cliff Robertson – Ben Parker
 • Alfred MolinaDr Otto Octavius / Dr Octopus
 • Donna Murphy – Rosalie Octavius
 • J.K. Simmons – J. Jonah Jameson
 • Daniel Gillies – John Jameson
 • Dylan BakerDr Curt Connors
 • Ścieżka dźwiękowa[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Spider-Man 2 w bazie IMDb (ang.)
 • Spider-Man 2 w bazie Filmweb
 • Clifford Parker Robertson III (ur. 9 września 1923 w La Jolla, zm. 10 września 2011 w Stony Brook) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Doktor Octopus (inaczej Doc Ock) to fikcyjna postać z komiksów Marvela, jeden z najgroźniejszych przeciwników Spider-Mana.
  Reboot – termin głównie z dziedziny teorii filmowej określający film podejmujący tematykę wcześniejszego bądź wcześniejszych filmów z serii, niebędący jednak ich bezpośrednią kontynuacją ani prequelem. Jest to film rozpoczynający nową serię opowiadającą o konkretnej postaci lub wprowadzającą znany wątek.
  Niesamowity Spider-Man 2 (ang.: The Amazing Spider-Man 2) – amerykański film science fiction z 2014 roku w reżyserii Marca Webba. Kontynuacja przygód Petera Parkera przedstawionych w filmie z 2012 pt.: Niesamowity Spider-Man.
  Jonathan Kimble (J.K.) Simmons (ur. 9 stycznia 1955 w Detroit) – amerykański aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Zdobywca Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie Whiplash.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  James Edward Franco (ur. 19 kwietnia 1978 w Palo Alto w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny oraz reżyser, scenarzysta i producent. Hobbystycznie zajmuje się malowaniem obrazów.
  Kirsten Caroline Dunst (ur. 30 kwietnia 1982 w Point Pleasant w stanie New Jersey) – aktorka amerykańska. Laureatka Złotej Palmy dla najlepszej aktorki podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2011 za rolę w filmie Larsa von Triera Melancholia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.