• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spider-Man  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Spider-Man jest bohaterem wielu filmów. Pełnometrażowe filmy telewizyjne i kinowe o tej postaci powstawały już w latach 80. XX wieku, jednak nie odnosiły wielkiego sukcesu, prawdopodobnie ze względu na mały budżet, niepozwalający w realistyczny sposób oddać sposobu poruszania się bohatera po mieście.Kapitan Ameryka (ang. Captain America, a właściwie Steven „Steve” Rogers) – fikcyjna postać (superbohater) znana z licznych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics, oraz rożnych adaptacji, bazujących na komiksowych publikacjach. Twórcami postaci byli Jack Kirby i Joe Simon. Zadebiutował on w komiksie Captain America vol. #1 z 1941 roku. W założeniu miał być uosobieniem patriotyzmu i potęgi militarnej USA. Postać z początku była wykorzystywana do celów propagandowych (na okładce komiksu, w którym zadebiutował, uderza pięścią w twarz Adolfa Hitlera). Jego towarzyszem jest Bucky (James Barnes), oryginalnie nastoletni pomocnik superbohatera, który później sam stał się superherosem o pseudonimie Winter Soldier.

  Spider-Man (pol. Człowiek-Pająk, pełne imię i nazwisko: Peter Benjamin Parker) – fikcyjna postać (superbohater) znany z komiksów wydawanych przez Marvel Comics. Została stworzona przez scenarzystę Stana Lee, rysownika Steve'a Ditko, a także Jacka Kirby'ego. Postać ta po raz pierwszy pojawiła się w Amazing Fantasy vol. 1 #15 z sierpnia 1962. Inspirowany był m.in. występująca w pulp magazine'ach postacią pogromcy zbrodni o pseudonimie Spider, bohatera z komiksów Archie Comics o pseudonimie Fly, postacią Silver Spidera z lat 50., a także złoczyńcą znanym jako Spider-Man, która pojawił się jednorazowo w komiksie Whiz Comics vol. 1 #89 o przygodach Captain Marvela (wydawanych wówczas przez wydawnictwo Fawcett Comics).

  Fantastyczna Czwórka (ang. Fantastic Four) to zespół komiksowych superbohaterów stworzonych przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego w roku 1961 dla wydawnictwa Marvel.Palec ręki – u człowieka i zwierząt zakończenie ręki zwieńczone pazurami, paznokciami, kopytami itp. Liczba palców ręki może wynosić od jednego (np. u konia) do pięciu (naczelne).

  Spider-Man (pisownia z dywizem jest preferowana przez Stana Lee jako odróżniająca od Supermana z wydawnictwa DC Comics) to, według jego twórców, bohater, z którym czytelnik może się utożsamiać. Mimo posiadania fantastycznych mocy Peter Parker musi się zmagać z codziennością: opiekuje się samotną ciotką, ma nieprzyjemnego szefa, choruje, nie dosypia. Jego postać różniła się znacznie od dotychczasowych komiksowych superbohaterów, albowiem z początku jego alter ego – Peter Parker był w wieku nastoletnim, co tradycyjnie było zarezerwowane dla pomagierów superbohaterów, takich jak Robin (pomocnik Batmana), czy też Bucky (pomocnik Kapitana Ameryki). Walka z przestępczością na ulicach Nowego Jorku nie jest dla niego odpowiedzią na wezwanie czy dumnym przywilejem, ale codziennym obowiązkiem, którego się podjął. Po walkach długo leczy rany i połamane żebra. Jednocześnie musi znosić podejrzenia, że wcale nie jest superbohaterem, a superzłoczyńcą. Tożsamość Spider-Mana przez lata pozostawała tajemnicą dla mieszkańców Uniwersum Marvela, jednak po wydarzeniach w mini serii Wojna Domowa, Spider-Man ujawnił swoją tożsamość w związku z Ustawą Rejestracji. Sekretna tożsamość została mu jednak przywrócona przez Mephisto, w kontrowersyjnej historii One More Day. Ostatecznie poniósł śmierć w historii Ostatnie Życzenie (wydawanej od listopada do grudnia 2012 w ramach historii Amazing Spider-Man vol. 1 #698-700). Powrót Petera Parkera/Spider-Mana zapowiedziano na kwiecień 2014 wraz z numerem Amazing Spider-Man vol. 3 #1. Marvel wprowadził również nowego Spider-Mana mieszanej rasy o nazwisku Miles Morales w niekanonicznej serii Ultimate Spider-Mana. Od swojego debiutu w 1962 roku Spider-Man pojawiał się między innymi w seriach: The Amazing Spider-Man, Marvel Team-Up, The Spectacular Spider-Man, Web of Spider-Man, Peter Parker: Spider-Man, Ultimate Spider-Man i The Superior Spider-Man. Podobnie jak postacie Batmana, czy też Supermana, także postać Spider-Mana stała się ikoną kultury popularnej, rozpoznawaną na całym świecie (przez jakiś czas był elementem logo Marvel Comics).

  Avengers (Mściciele) – fikcyjna grupa superbohaterów ze świata Marvel Comics. Zostali stworzeni przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego i zadebiutowali w The Avengers #1 we wrześniu 1963 roku, jako odpowiedź na trend drużyn superbohaterów, zapoczątkowany przez Justice League, wydawnictwa DC. 20 października 2010, na podstawie komiksu stworzony został serial Avengers: Potęga i moc.Sony Pictures Entertainment Inc. (lub w skrócie SPE) – producent oraz dystrybutor filmów oraz programów telewizyjnych należący do Sony Corporation. Notowania grupy w 2007 roku wyniosły ponad 8,58 miliardów $.

  Przygody Spider-Mana opisywane były także w serialach animowanych lub telewizyjnych i pełnometrażowych filmach kinowych. W emitowanym w latach 1977-1979 serialu telewizyjnym The Amazing Spider-Man i powiązanych z tym serialem filmach telewizyjnych Człowiek pająk podejmuje walkę (Spider-Man Strikes Back) z 1978 roku i Spider-Man: The Dragon's Challenge z 1979 roku, w rolę tytułową wcielił się aktor Nicholas Hammond. W wyprodukowanym przez japońskie studio Toei Company serialu Spider-Man (jap. スパイダーマン Supaidāman), w role Takuya Yamashiro/Spider-Mana wcielił się japoński aktor Shinji Todō. W wyreżyserowanej przez Sama Raimiego trylogii z lat 2002-2007, zapoczątkowanej filmem Spider-Man w tytułową rolę zagrał Tobey Maguire. W 2012 roku powstał reboot serii, w ramach, którego zostały stworzone filmy: Niesamowity Spider-Man i Niesamowity Spider-Man 2 (oba w reżyserii Marca Webba), w rolę Petera Parkera/Spider-Mana wcielił się aktor Andrew Garfield. W 2015 ogłoszono włączenie postaci Spider-Mana do filmowej franczyzy Marvel Cinematic Universe, a jego odtwórcą został Tom Holland, który zadebiutuje w oczekującym na swoja premierę w filmie Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów.

  Sieroctwo – fakt nieposiadania przez kogoś obojga rodziców (sierota zupełna) lub jednego rodzica (półsierota), braku innych opiekunów (odpowiedzialnych za wychowanie) bądź w ogóle jakichkolwiek krewnych. Sierota to osoba niemająca wymienionych członków rodziny. Brak tych osób może być dosłowny (śmierć, porzucenie, trwały pobyt z dala od siebie) bądź dorozumiany (brak zainteresowania, odebranie praw do opieki, wychowywanie przez inne osoby).New York Daily News - piąta pod względem rozpowszechnienia gazeta codzienna w Stanach Zjednoczonych, z dziennym nakładem 632.595 egzemplarzy. Powstała w 1919 roku i była pierwszą amerykańską gazetą drukowaną w formie tabloidu. Jej właścicielem jest Mortimer Zuckerman. Daily News zdobyła dziesięć nagród Pulitzera.

  W zestawieniu 50 najlepszych postaci komiksowych magazynu filmowego Empire Spider-Man zajął piąte miejsce. Natomiast w zestawieniu 100 największych komiksowych bohaterów serwisu internetowego IGN, zajął on trzecie miejsce.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Wyposażenie
 • 3 Wrogowie
 • 4 Drużyny wrogów
 • 4.1 Sinister Six
 • 4.2 Sinister Syndicate
 • 4.3 Frightful four
 • 5 Drużyny sprzymierzeńców
 • 6 Adaptacje
 • 6.1 Filmy
 • 6.2 Seriale animowane
 • 6.3 Seriale telewizyjne
 • 7 Komiksy wydane w Polsce w wydaniu zbiorczym
 • 8 Przypisy
 • 9 Zobacz też
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  W komiksie Amazing Fantasy vol. 1 #15 pierwszy raz ukazano genezę superbohatera. Peter Parker był sierotą, którym opiekowało się kochające stryjostwo May i Bena Parkerów. Nieśmiałość Petera i jego zainteresowanie nauką uczyniły z niego samotnika. Podczas pokazu naukowego, na którym przebywał Peter, przypadkowy pająk został poddany ogromnej dawce promieniowania. Następnie ukąsił Petera w rękę i zginął. Po jakimś czasie chłopak odkrył, że wyniku tego zdarzenia nabył pajęcze zdolności m.in. chodzenie po ścianach, nadludzką siłę i zręczność, zmysł przewidywania zagrożenia. Własnoręcznie uszył kostium zawierający motywy pająka, a także skonstruował urządzenie do wystrzeliwania sztucznej pajęczyny (web-shooters). Początkowo używał swoich nowo nabytych zdolności dla zarabiania pieniędzy, walcząc w zawodach wrestlingu, lub udzielając wywiadów dla telewizji w przebraniu pod pseudonimem „The Amazing Spider-Man” („Niesamowity Człowiek-Pająk”). Po jednym ze spotkań z prasą, zmęczony chciał wrócić do domu. Kiedy udawał się do windy, pozwolił uciec rabusiowi, tłumacząc ścigającemu go strażnikowi, że to nie jego sprawa. Kilka dni później, kiedy wrócił do domu odkrył, że ten sam przestępca zamordował jego wujka Bena podczas próby napadu rabunkowego. Rozwścieczony zaczął ścigać mordercę swojego wujka, aż w końcu go dopadł. Wtedy zrozumiał, że wielka moc niesie ze sobą wielką odpowiedzialność i przysiągł sobie od tej pory walczyć w obronie sprawiedliwości.

  Jason Philip Macendale (Hobgoblin) to postać z komiksów Marvela, która stała się jedną z kultowych postaci w serii Spider-Man. Macendale staje się drugim Hobgoblinem, który używając technologii Zielonego Goblina sieje postrach w Nowym Jorku. Pierwszym Hobgoblinem był Roderick Kingsley.Spider-Man – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2002 roku w reżyserii Sama Raimiego, jego kontynuacja Spider-Man 2 pojawiła się 2 lata później, trzecia część Spider-Man 3 – 5 lat później, a reboot Niesamowity Spider-Man 10 lat później.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Venom – fikcyjna postać występująca w serii komiksów Marvela. Jest jednym z największych i najgroźniejszych przeciwników Spider-Mana.
  Laboratorium – pomieszczenie przeznaczone do przeprowadzania badań naukowych lub analiz lekarskich. Wyposażone w odpowiedni do tego celu sprzęt. Laboratorium postrzegane nie jako pomieszenie, lecz jako jednostka organizacyjna jest zespołem złożonym z ludzi, pomieszczenia i sprzętu.
  Eksperyment (łac. experimentum - doświadczenie, badanie) – w naukach przyrodniczych i społecznych zbiór działań wzbudzających w obiektach materialnych określone reakcje i zjawiska w warunkach pozwalających kontrolować wszelkie istotne czynniki, które poddaje się dokładnej obserwacji.
  Web of Spider-Man to trzecia poboczna seria komiksów Marvela o przygodach Spider-Mana wydana pomiędzy rokiem 1985 a 1995. Seria miała wypełnić lukę po Marvel Team-Up. Akcja komiksu rozpoczyna się zaraz po tym jak Peter powraca na Ziemię wraz z czarnym symbiotem. Seria liczy 129 zeszytów.
  Relacja rodzinna (także relacja lub stosunek genealogiczny; pot. nazwa lub rodzaj pokrewieństwa i powinowactwa, nazewnictwo, nazwy członków rodziny) – w genealogii, socjologii lub prawie nazwa i rodzaj stosunku zachodzącego między dwiema osobami należącymi do tej samej rodziny a wynikającego z faktu filiacji i koicji (w genealogii) lub szerzej z pokrewieństwa i powinowactwa (w pozostałych naukach). Na relację taką mają również wpływ stopień pokrewieństwa i powinowactwa (pierwszy, drugi, trzeci itd.), różnica pokoleń oraz linia pokrewieństwa i powinowactwa (prosta i boczna, wstępna i zstępna). Relacje rodzinne oblicza się od jednej osoby, którą w genealogii można nazywać probantem, do innego członka jej rodziny.
  Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.
  Roderick Kingsley – Hobgoblin, postać z komiksów Marvela stworzona przez Davida Michelinie i Johna Romitę, Jr.. Kingsley to pierwszy Hobgoblin, który staje na drodze Spider-Mana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.108 sek.