• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spichlerz w Tarnobrzegu

  Przeczytaj także...
  Pałac Tarnowskich, właśc. Zamek Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega), Zamek Dzikowski – XV-wieczny zespół zamkowy głównej linii rodziny magnackiej Tarnowskich.Tarnobrzeg – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim. Siedziba władz powiatu tarnobrzeskiego w latach 1867-1975 oraz od 1999. Siedziba władz województwa tarnobrzeskiego w latach 1975-1998. W latach 1973-1976 miasto było siedzibą gminy wiejskiej Tarnobrzeg. Jeden z większych ośrodków przetwórstwa siarki w Polsce.
  Wymysłów – część Tarnobrzega w północnej części miasta. Granice Wymysłowa nie są jasno zdefiniowane. Współcześnie, na większości map i planów Tarnobrzega Wymysłów utożsamiany jest głównie z ulicą Fabryczną, ograniczony kwadratem ulic: Warszawską, Borów, Dąbrówki, Mieszka I. Graniczy z Borowem, Piastowem, Dzikowem i Lasem Zwierzyńcem. Na tak definiowanym Wymysłowie znajdują się m.in.: Zakład Zadrzewień Zieleni i Rekultywacji w Tarnobrzegu, Zajezdnia autobusowa PKS Tarnobrzeg, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, ogródki działkowe "Wymysłów". Alternatywnie nazwą Wymysłów określa się też teren między współczesnym Osiedlem Dzików a Zakrzowem.
  Widok od południa

  Spichlerz w Tarnobrzegu - klasycystyczny budynek z połowy XIX wieku. Obecnie wykorzystywany jako Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Wcześniej mieściła się w nim główna siedziba Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Budynek znajduje się na Wymysłowie, w niedalekiej odległości od Zamku Dzikowskiego.

  Klasycyzm (z łac. classicus – doskonały, pierwszorzędny, wzorowy, wyuczony) – styl w muzyce, sztuce, literaturze oraz architekturze odwołujący się do kultury starożytnych Rzymian i Greków. Styl ten nawiązywał głównie do antyku. W Europie tzw. "powrót do źródeł" (klasycznych) pojawił się już w renesansie - jako odrodzenie kultury wielkiego Rzymu. Jako styl dominujący epoki wpływał na kształt innych nurtów kulturowych okresu jak manieryzm, barok, rokoko. Trwał do końca wieku XVIII, w niektórych krajach do lat 30. następnego stulecia, a nawet dłużej. Zmodyfikowany klasycyzm przeradzał się czasem w eklektyzm końca XIX wieku. Klasycyzm jako styl panował w epoce oświecenia. Najpełniejszy rozkwit klasycyzmu nastąpił w I poł. XVIII wieku. W dziedzinie literatury swoisty kres klasycyzmu przyniosła walka klasyków z romantykami.Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego - powstały w 2011 roku oddział Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, założonego w 1991 roku staraniem Adama Wójcika i Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega.

  Przypisy

  Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega - utworzone w 1991 r. muzeum regionalne i historyczne. Od 1992 r. jest samorządową jednostką kultury. W latach 1991 - 2011 główną siedzibą Muzeum był dawny spichlerz dworski. Obecnie główna siedziba przeniesiona została do Zamku Dzikowskiego. W spichlerzu urządzono Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama