Spice Girls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spice Girlsbrytyjska żeńska grupa wokalna, wykonująca muzykę pop, powstała w 1994 roku pod nazwą Touch. Zespół tworzyły Melanie Brown („Scary Spice”), Melanie Chisholm („Sporty Spice”), Emma Bunton („Baby Spice”), Geri Halliwell („Ginger Spice”) i Victoria Adams („Posh Spice”). W 1996 grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Virgin Records i wydała debiutancki singel „Wannabe”, który zdobył pierwsze miejsce list przebojów w 37 krajach i uczynił formację światowym fenomenem. Pierwszy album, „Spice”, został sprzedany w ponad 31 milionach kopii na całym świecie, stając się najchętniej kupowanym albumem wykonywanym przez żeński zespół w historii. Jego następca, „Spiceworld”, został rozprowadzony w ponad 20 milionach kopii. Spice Girls sprzedały 85 milionów nagrań na świecie, co czyni je najlepiej sprzedającą się żeńską grupą wszech czasów, jedną z najlepiej sprzedających się grup muzyki pop w historii oraz największym fenomenem brytyjskiej muzyki rozrywkowej od czasu The Beatles. Spośród najpopularniejszych ikon popkultury lat 90., magazyn Time okrzyknął je „bezsprzecznie najlepiej rozpoznawaną twarzą” młodzieżowego ruchu Cool Britannia.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Mel B lub Melanie B, właśc. Melanie Brown (ur. 29 maja 1975 w Leeds) – brytyjska piosenkarka, aktorka i prezenterka telewizyjna, była wokalistka Spice Girls (pod pseudonimem Scary Spice).

Do ich sukcesu przyczyniły się m.in. międzynarodowe rekordy sprzedaży albumów i singli, trasa koncertowa w latach 2007–2008, obsesja ze strony fanów (zwłaszcza młodszego pokolenia), liczne reklamy oraz produkcja towarów rozpowszechniających nazwę i wizerunek zespołu, kultowe symbole popularyzowane przez członkinie (m.in. słynna sukienka Union Jack należąca do Halliwell) oraz drugi najchętniej oglądany film roku 1997, Spice World. Grupa stała się jedną z największych „maszyn” marketingu, zarabiając nawet 75 milionów dolarów rocznie. Pod kierownictwem mentora i menedżera Simona Fullera, Spice Girls chętnie reklamowały swoją twórczość i często gościły w mediach, stając się jednym z ważniejszych tematów w brytyjskiej i światowej prasie. W 1996, magazyn Top of the Pops nadał każdej z członkiń pseudonimy, które stały się niemal podstawą w rozpoznawaniu wokalistek. Według dziennikarza Rolling Stone i biografisty Davida Sinclaira, „Scary, Baby, Ginger, Posh and Sporty były najbardziej rozpoznawalną grupą osobowości od czasu Johna, Paula, George’a i Ringo”. Ze względu na feministyczny slogan „Girl Power” zespół stał się ikoną popkultury lat 90. XX wieku. Przez niektórych krytyków Spice Girls są rozpoznawalne jako „druga fala” muzycznej brytyjskiej inwazji.

Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników. Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa.

Historia grupy[ | edytuj kod]

W 1994 roku w wyniku castingu prowadzonego przez magazyn The Stage wyłoniono pięć dziewcząt w wieku od 18 do 21 lat, które miały tworzyć zespół wokalny pod nazwą Touch. Były to Melanie Brown, Melanie Chisholm, Victoria Adams, Geri Halliwell i Michelle Stephenson. Ta ostatnia już na początku działalności opuściła grupę ze względu na problemy osobiste. Po odejściu Michelle, do grupy dołączyła osiemnastoletnia absolwentka Barnet Technical College, Emma Bunton, która stała się tym samym najmłodszą członkinią Touch.

Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Geri Halliwell, właśc. Geraldine Estelle Halliwell (ur. 6 sierpnia 1972 w Watford) - angielska wokalistka. Jej matka jest Hiszpanką, a ojciec pochodzi ze Szwecji. Ma 2 braci i 2 siostry. Studiowała Literaturę Angielską i Finanse. Ma córkę Bluebell Madonnę.

W marcu 1995 dotychczasowi menedżerowie zespołu zrezygnowali z jego dalszego prowadzenia. Wokalistki jednak nie poddały się, decydując się na kontynuowanie działalności, tym razem pod nazwą Spice. Okazało się jednak, że ta nazwa jest już zajęta przez inny zespół, więc ostatecznie zmieniono nazwę na Spice Girls.

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).

Nowym menedżerem zespołu został Simon Fuller, który w lipcu 1995 pomógł im zakończyć poprzednią współpracę ugodą prawniczą i podpisać kontrakt z wytwórnią Virgin Records.

Tym samym dziewczyny przystąpiły do nagrywania pierwszego krążka. Wytwórnia nalegała, aby pierwszym singlem grupy został utwór „Love Thing”, jednak członkinie chciały, aby był nim utwór „Wannabe”. Ostatecznie w 1996 w opuszczonym Grand Hotelu przy londyńskiej stacji metra St. Pancras, nakręcono teledysk do wybranej przez zespół piosenki. Singel pojawił się w sklepach 8 lipca 1996. Stał on się hitem numer jeden w 37 krajach i rozpoczął tzw. Spicemanię.

PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.Virgin Records – brytyjska wytwórnia płytowa założona przez Richarda Bransona, Simona Drapera i Nika Powella w 1972 roku. Przesiębiorstwo odniosło światowy sukces, podpisując kontrakty z tak znanymi wykonawcami jak Roy Orbison, Devo, Genesis, Keith Richards, Janet Jackson, Culture Club, Simple Minds, Lenny Kravitz, The Smashing Pumpkins, czy Mike Oldfield.

Debiutancki album grupy, Spice, pojawił się w październiku 1996. Miesiąc później wydano drugi singel – „Say You’ll Be There”, a w grudniu w stacjach radiowych zaczęto promować świąteczny singel „2 Become 1”. Obie piosenki dotarły na pierwsze miejsce list przebojów w ponad 30 krajach.

W 1997 członkinie Spice Girls podpisały szereg kontraktów reklamowych – pojawiały się m.in. w kampaniach reklamowych czekoladek, sygnowanych własnymi nazwiskami polaroidów, dezodorantu „Impulse Spice”, skuterów, lizaków Chupa Chups, chipsów, gumy do żucia, własnej gry Playstation i napoju Pepsi. W międzyczasie ukazał się podwójny singel „Mama”/„Who Do You Think You Are”, wydany z okazji udziału dziewczyn w akcji charytatywnej Comic Relief.

Victoria Caroline Beckham z domu Adams (ur. 17 kwietnia 1974 w Hertfordshire w Anglii) – brytyjska piosenkarka, autorka tekstów, aktorka i tancerka, w późniejszym czasie projektantka mody i perfum. Na świecie znana głównie jako celebrytka.Pepsi – popularny gazowany napój bezalkoholowy, napój cola produkowany przez koncern PepsiCo, sprzedawany w wielu krajach świata, w tym w Polsce i w USA, gdzie ma największą popularność. Głównym rywalem Pepsi na rynku jest Coca-Cola.

Zaraz po premierze płyty Spiceworld w połowie tego roku, promowanej singlem „Spice Up Your Life”, wokalistki zwolniły menedżera Simona Fullera.

W grudniu 1997 premierę miał film Spice World, będący drugim najczęściej oglądanym filmem po Titanicu. Razem z filmem na rynku muzycznym pojawił się singel świąteczny „Too Much”.

31 maja 1998 roku Geri Halliwell odeszła z zespołu. Pozostałe cztery wokalistki postanowiły kontynuować karierę bez niej, mimo że, podobnie jak fani, były niezadowolone z decyzji Ginger Spice. W tamtym okresie zespół był w trakcie światowej trasy koncertowej. W lipcu ukazał się ostatni singel z udziałem Halliwell – „Viva Forever”, napisany głównie przez nią.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

We wrześniu 1998 zespół zakończył tournée, a Victoria Adams i Melanie Brown zaszły w ciążę. Ponadto ta druga wyszła za mąż i wydała swój pierwszy solowy singel, który trafił na pierwsze miejsce listy przebojów. Na listach przebojów konkurowała z nią wówczas Geri Halliwell, która rozpoczęła karierę solową z singlem „Look At Me”. Piosenki Halliwell i „I Want You Back” Mel B przez kilka tygodni na zmianę zajmowały pozycję numer jeden, między innymi na listach w Wielkiej Brytanii.

Simon Fuller (ur. 17 maja 1960) – brytyjski menedżer muzyczny, producent telewizyjny oraz twórca programu Pop Idol, którego powstało ponad 100 różnych wersji włączając American Idol, Australian Idol, Deutschland sucht den Superstar oraz polską wersję Idol. Fuller jest także współproducentem oraz producentem wykonawczym programu So You Think You Can Dance oraz wielu różnych amerykańskich i europejskich programów. Jest także producentem wykonawczym programu dla HBO i BBC Little Britain USA.Spice Up Your Life to piąty z kolei singel popularnej w latach 90. żeńskiej popgrupy Spice Girls i pierwszy z ich drugiej płyty Spiceworld. Napisany w rytmach latynoskiego popu przez Spicetki, które współpracowały z Richardem Stannardem i Mattem Rowem, producentami singla oraz wytwórną Virgin Records. Wydany w październiku 1997 roku stał się jednym z największych przebojów Spicetek w Europie i szybko zyskał uznanie i sławę. B-sidem singla jest specyficzny utwór "Spice Invaders".

W grudniu Spice Girls wydały singel „Goodbye”, napisany dla Halliwell przez Bunton, Brown i Adams. Melanie C początkowo nie chciała nagrać piosenki, gdyż nie darzyła już sympatią Geri, jednak po namowach przyjaciółek zgodziła się na to.

W czerwcu Geri wydała swoją pierwszą solową płytę, a 18 września to samo zrobiła Melanie B. W listopadzie pierwszy singel bez Spice Girls wydała Emma. W lipcu Victoria wzięła ślub z Davidem Beckhamem, a w grudniu 1999 cztery Spice Girls wystąpiły na wielkim koncercie na Earl’s Court, na którym zaprezentowały zarówno znane, jak i nowe piosenki.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Spiceworld - drugi w kolejności wydania album muzyczny popularnego w latach 90. żeńskiego zespołu Spice Girls, w składzie Emma Bunton (Baby Spice), Melanie Chisholm "Mel C"(Sporty Spice), Melanie Brown "Mel B" (Scary Spice), Victoria Beckham (Posh Spice) i Geri Halliwell (Ginger Spice). Jest to ostatnia płyta z udziałem Ginger, po jej opublikowaniu Geri Halliwell opuściła zespół w 1998. Album zawiera 10 utworów.

Każda z dziewczyn miała swój własny projekt, jednak jednocześnie opracowywały wspólnie kolejną płytę. W listopadzie 2000 roku w sklepach pojawił się ostatni album Spice Girls zatytułowany Forever, poprzedzony podwójnym singlem „Holler”/„Let Love Lead The Way”. Płyta nie powtórzyła sukcesu komercyjnego poprzednich albumów, sprzedając się ostatecznie w liczbie 4 mln kopii na całym świecie i docierając do drugiego miejsca na liście sprzedaży albumów muzycznych w Wielkiej Brytanii.

King’s Cross St. Pancras – jedna z największych stacji metra w Londynie, położona w dzielnicy Camden i służąca jako punkt przesiadkowy między sześcioma liniami: Circle Line, Metropolitan Line, Hammersmith & City Line, Northern Line, Piccadilly line i Victoria Line. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch wielkich stacji kolejowych: King’s Cross Station oraz St Pancras Station. Posiada osiem peronów.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Spice Girls, 2008

W 2007 zespół postanowił odnowić działalność i wydać płytę podsumowującą dotychczasowe dokonania („Greatest Hits”). Piosenkarki podpisały także kontrakt na światową trasę koncertową. Składanka największych hitów oprócz 13 znanych przebojów zawierała dwa zupełnie nowe utwory – „Headlines (Friendship Never Ends)” oraz „Voodoo”.

Chupa Chups – to hiszpański producent lizaków stworzonych w 1958 roku przez Enrica Bernata. Początkowo nosiły nazwę "Gol", jednak konsumentom bardziej przypadła do gustu nazwa "Chupa Chups". Logo zaprojektował Salvador Dali w 1969 roku. Forma przypominająca stokrotkę została entuzjastycznie przyjęta i używana do dziś w praktycznie niezmienionej wersji."Wannabe" jest debiutanckim singlem grupy Spice Girls. Ukazał się on 8 lipca 1996. Piosenka należy do klasyków lat 90. XX wieku. Wyróżnia się melodyjnym refrenem i hip-hopowym intro, "wykrzyczanym" przed każdym refrenem. Została sprzedana w ponad 7 mln egzemplarzy na całym świecie. Autorami tego utworu są Spice Girls, M. Rowbottom i R.F. Stannard.

Światowa trasa koncertowa pod nazwą „The Return of the Spice Girls” rozpoczęła się 2 grudnia 2007 w Vancouver. W mediach mówiono o sumie 20 mln dolarów, które wokalistki miały zarobić podczas całej trasy. Niespodziewanie, z nieznanych do tej pory powodów, trasa koncertowa została przerwana. 26 lutego miał miejsce ostatni koncert w Toronto (Kanada).

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Viva Forever – singel brytyjskiego girlsbandu Spice Girls, pochodzący z ich drugiego albumu Spiceworld i wydany w 1998 roku. Jest to ostatni utwór, w którym słychać głos Geri Halliwell, czyli Ginger Spice, która 31 maja 1998 roku opuściła zespół. Ona sama jest główną autorką tekstu, a jej wokal jest ledwie słyszalny. Swoje solo w piosence mają wszystkie Spicetki oprócz niej. Przed jej odejściem singel był wydawany wraz z "Never Give Up On The Good Times", ale później wersja ta została usunięta z dystrybucji. Utwór odniósł ogólnoświatowy sukces i został nazwany jednym z najlepszych utworów Spice Girls - zaraz obok "Wannabe", "Spice Up Your Life" i "Too Much". Zebrał pochwały od wielu krytyków i pism jak Rolling Stone czy Sputnikmusik

W styczniu 2012 roku pojawiły się plotki o rzekomym występie Spice Girls na Jubileuszu Królowej Elżbiety II po tym, gdy paparazzi uchwycili Melanie Chisholm z Geri Halliwell, Victorią Beckham i Emmą Bunton. Do występu jednak nie doszło.

26 czerwca 2012 piosenkarki spotkały się oficjalnie z fanami na promocji zainspirowanego ich karierą musicalu Viva Forever. Były także widywane na próbach wokalnych na kilka dni przed zakończeniem Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Spice Girls zaśpiewały wspólnie podczas ceremonii zamknięcia igrzysk 12 sierpnia 2012. Wykonały remix piosenek „Wannabe” i „Spice Up Your Life”.

Spice – album muzyczny z 1996 roku, brytyjskiej dziewczęcej grupy wokalnej Spice Girls. Jest to pierwsza płyta z zespołu, którą reprezentowało 5 hitowych singli, zajmujących wówczas pierwsze miejsca list przebojów.Casting (czyt. kasting) – spotkanie, na którym dokonuje się wyboru modelki, modela, aktorki, aktora, prezentera, itp. do reklamy, roli w filmie, wystąpienia w pokazie mody itd.

W listopadzie 2018 Brown, Chisholm, Halliwell i Bunton ogłosiły, że wyruszają w minitrasę koncertową po Wielkiej Brytanii.

Z okazji 25. rocznicy premiery utworu „Wannabe” zespół zaplanował wydanie minialbumu, na którym znajdzie się ta piosenka, jej wersja demo, oraz remiks utworu w wykonaniu Juniora Vasqueza. Album trafi na platformy streamingowe 9 lipca, w sprzedaży zaś będzie dostępny 23 lipca.

Spice World (ang. Spice World) – brytyjska komedia muzyczna opowiadająca o pracowitym tygodniu z życia słynnego wówczas zespołu Spice Girls. Film ukazuje dni prób, występów, sesji zdjęciowych, wywiadów i konferencji, a wszystko to dzieje się przed pierwszym koncertem dziewcząt na żywo w prestiżowej sali Londynu: Royal Albert Hall.Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Headlines (Friendship Never Ends)- pierwszy singiel grupy muzycznej Spice Girls po reaktywacji zespołu w 2007 roku. Headlines jest częścią albumu Greatest Hits.
BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
Polaroid – jest to rodzaj aparatu fotograficznego umożliwiającego niemal natychmiastowe wywołanie zdjęcia. Nazwa Polaroid jest znakiem towarowym firmy Polaroid Corporation.
Emma Lee Bunton (ur. 21 stycznia 1976 w Barnet, Hertfordshire) – brytyjska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka. Znana głównie jako członkini zespołu muzycznego Spice Girls, gdzie była znana pod pseudonimem Baby Spice. W 2006 roku brała udział w IV edycji brytyjskiego Tańca z gwiazdami gdzie zajęła 3 miejsce. Jej partnerem był Darren Bennett. Emma jest również kibicem piłki nożnej - dopinguje londyński zespół Tottenham Hotspur.
Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

Reklama