• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spice - album

  Przeczytaj także...
  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Virgin Records – brytyjska wytwórnia płytowa założona przez Richarda Bransona, Simona Drapera i Nika Powella w 1972 roku. Przesiębiorstwo odniosło światowy sukces, podpisując kontrakty z tak znanymi wykonawcami jak Roy Orbison, Devo, Genesis, Keith Richards, Janet Jackson, Culture Club, Simple Minds, Lenny Kravitz, The Smashing Pumpkins, czy Mike Oldfield.
  Spice Girls – brytyjska żeńska grupa muzyczna założona około 1994 roku, popularna głównie w drugiej połowie lat 90. XX wieku.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Spice – debiutancki album studyjny brytyjskiej żeńskiej grupy muzycznej Spice Girls, wydany we wrześniu 1996 przez Virgin Records. Jest uważany za krążek, który przywrócił popularność teen popu. Na płycie wokalistki skupiły się na idei „girl power” (z ang. „siła dziewcząt”). Uwaga, jaką zespół zwrócił na siebie po wydaniu albumu, została porównana do Beatlemanii.

  David Allan Stewart, znany jako Dave Stewart, (ur. 9 września 1952, Sunderland, Tyne and Wear) – angielski muzyk i producent nagrań, wokalista, gitarzysta i multiinstrumentalista, najbardziej znany jako członek grupy Eurythmics, założyciel grup Spiritual Cowboys, Vegas i Platinum Weird, kompozytor muzyki filmowej."Wannabe" jest debiutanckim singlem grupy Spice Girls. Ukazał się on 8 lipca 1996. Piosenka należy do klasyków lat 90. XX wieku. Wyróżnia się melodyjnym refrenem i hip-hopowym intro, "wykrzyczanym" przed każdym refrenem. Została sprzedana w ponad 7 mln egzemplarzy na całym świecie. Autorami tego utworu są Spice Girls, M. Rowbottom i R.F. Stannard.

  Spice odniósł wielki sukces komercyjny na całym świecie. Album zdobył szczyty list przebojów w ponad 17 krajach oraz pokrył się multiplatyną w 27 krajach, platyną w czternastu i złotem w trzech, w niektórych państwach nawet dziesięciokrotnie. Krążek stał się najchętniej kupowanym albumem w roku 1997, po rozprowadzeniu 19 milionów kopii w ponad rok. Płyta ostatecznie została sprzedana w 23 milionach kopii na całym świecie, stając się najlepiej sprzedawanym albumem w historii girlsbandów oraz jednym z najlepiej sprzedawanych krążków w historii muzyki rozrywkowej.

  VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.

  W Polsce album uzyskał certyfikat podwójnej platynowej płyty.

  Lista utworów[ | edytuj kod]

  1. Wannabe” (Matt Rowe, Spice Girls, Richard Stannard) – 2:52
  2. Say You’ll Be There” (Jon B., Eliot Kennedy, Spice Girls) – 3:56
  3. 2 Become 1” (Rowe, Spice Girls, Stannard) – 4:00
  4. „Love Thing” (Bayliss, Kennedy, Spice Girls) – 3:37
  5. „Last Time Lover” (Spice Girls, Andy Watkins, Kim Wilson) – 4:11
  6. Mama” (Rowe, Spice Girls, Stannard) – 5:03
  7. Who Do You Think You Are” (Rowe, Spice Girls, Stannard) – 3:59
  8. „Something Kinda Funny” (Spice Girls, Watkins, Wilson) – 4:02
  9. „Naked” (Spice Girls, Watkins, Wilson) – 4:25
  10. „If U Can’t Dance” (Jimmy Castor, George Clinton, William „Bootsy” Collins, Walter „Junie” Morrison, Spice Girls, Dave Stewart, Watkins, Wilson & His Combo) – 3:50

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Allmusic: Spice Girls – „Spice”. [dostęp 2018-02-22].
  2. Music Revievs: Spice Girls – „Spice”. Rolling Stone. [dostęp 2018-02-22].
  3. AllMusic: About teen pop. [dostęp 2018-02-22].
  4. Ryan Dawson: „Beatlemania and Girl Power: An Anatomy of Fame”. Bigger Than Jesus: Essays On Popular Music. [dostęp 2018-02-22].
  5. It's a Spice World!. „Billboard”, 8 listopada 1997. ISSN 0006-2510. [dostęp 2018-02-22]. 
  6. Jann Wenner: Spice Girls Bio. Rolling Stone. [dostęp 2018-02-22].
  7. Sarah Anderson: The 50 best-selling albums ever. NME, 12 listopada 2010. [dostęp 2018-02-22].
  8. Spice Girl's biography. Rolling Stone. [dostęp 2018-02-22].
  9. „Behind the Music: Spice Girls”. VH1. 2003. [data dostępu: 2018-02-22
  10. Platynowe płyty CD przyznane w 1997 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-08].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Spice Girls – Spice w Discogs.com (ang.)
 • Mama – czwarty singiel girlsbandu Spice Girls w składzie Victoria Beckham (Posh), Emma Bunton (Baby), Geri Halliwell (Ginger), Melanie Chisholm (Sporty) i Melanie Brown (Scary). Singiel pochodzi z debiutanckiej płyty Spice i został wydany na podwójnej stronie A z utworem "Who Do You Think You Are" 3 marca 1997. Był nagrywany w 1996 roku. W Wielkiej Brytanii singiel został sprzedany w liczbie 600.000 kopii. Słowa do utworu standardowo napisały Spicetki, prócz nich również Matt Rowe i Richard Stannard, którzy zajęli się też produkcją. British Phonography Indostry przyznało singlowi certyfikat platyny. B-sidem obydwóch utworów był "Baby Come Round".Beatlemania - termin używany w latach 60. XX wieku do opisania ogromnej popularności zespołu The Beatles, szczególnie charakteryzującej się histerycznymi reakcjami nastolatek. Miała swój początek w Europie, do USA dotarła jeszcze przed zespołem, a to za sprawą piosenki "I Want to Hold Your Hand". Gdy Beatlesi lądowali w Nowym Jorku 7 lutego 1964, czekała już na nich rozentuzjazmowana młodzież. W późniejszym okresie używano terminu również dla określenia licznych zespołów naśladujących styl The Beatles w swojej muzyce.
  Warto wiedzieć że... beta

  2 Become 1 – trzeci singiel popularnego w latach 90. girlsbandu Spice Girls, pochodzący z płyty Spice. Była to pierwsza ballada popowa zespołu, wydana na singlu. Przez trzy tygodnie utwór utrzymywał się na szczycie brytyjskich list przebojów w 1996 roku. Otrzymał również tytuł "Christmas Number One". British Phonography Industry (BPI) przyznało singlowi platynę, natomiast Recording Industry Association of America (RIAA)- złoty certyfikat. Utwór trwający około cztery minuty został wydany przez wytwórnie Virgin. Tekst piosenki, prócz Spicetek napisał Matt Rowe wraz z Richardem Stannedem, którzy zajęli się również produkcją. Stroną B singla był utwór "One Of These Girls" oraz pierwsza świąteczna piosenka Spice Girls "Sleigh Ride".
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Who Do You Think You Are – czwarty i ostatni podwójny singel brytyjskiej grupy Spice Girls z pierwszej płyty zespołu Spice. Został on wydany na jednym "A-sidzie" wraz z utworem "Mama". Słowa do piosenki napisały Spice Girls współpracując z Paulem Wilsonem i Andym Walkinsem. Utwór został wydany mniej więcej w Dniu Komika i stał się piosenką Comic Relief 1997. B-sidem singla jest "Baby Come Round". Długość utworu wynosi 3:59 minuty, choć tzw. "radio edit" 3:44 minuty. Produkcją zajęła się grupa Absolute.
  William “Bootsy” Collins (ur. 26 października 1951 w Cincinnati) – amerykański muzyk funkowy (gitara basowa, śpiew). Także autor utworów funkowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.76 sek.