Speedcubing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
3×3×3 Cube, 10,50 s, Erik Akkersdijk
Kostka 3×3×3, metoda Fridrich

Speedcubing (znane również jako speedsolving) – dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika i innych łamigłówek logicznych z jej rodziny.

Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Feliks Zemdegs (ur. 20 grudnia 1995 roku w Melbourne) – australijski speedcuber, dwunastokrotny mistrz świata, sześciokrotny rekordzista świata w pojedynczym ułożeniu kostki 3x3.

Historia[ | edytuj kod]

Węgierski profesor architektury Ernő Rubik wynalazł tę układankę logiczną w 1974 roku. Produkt stał się popularny na tyle, że 5 czerwca 1982 roku w Budapeszcie, odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata.

Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu, (PSS) – ogólnopolskie stowarzyszenie sportowe z siedzibą w Gdańsku. Zrzeszające osoby uprawiające Speedcubing. Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

Po uruchomieniu internetu pojawiły się fora speedcubingowe, na których układający dzielili się doświadczeniem, opublikowano też poradniki dla początkujących i dla zaawansowanych.

W Polsce działa Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu, które organizuje zawody w różnych miastach Polski. Polscy zawodnicy zdobywali rekordy świata i brali udział w mistrzostwach świata. W 2011 roku Michał Pleskowicz zdobył mistrzostwo świata na zawodach w Bangkoku wygrywając z rekordzistą świata Feliksem Zemdegsem. Mistrzostwa Europy 2012 odbyły się we Wrocławiu.

Michał Piotr Pleskowicz (ur. 28 czerwca 1995 w Kętrzynie) – mistrz świata z 2011 r. z Bangkoku w układaniu kostki Rubika na czas. Na VI mistrzostwach świata w Tajlandii pokonał 300 konkurentów, osiągając średni czas z pięciu prób 8,65 sekundy.

Zasady[ | edytuj kod]

Wszystkie zasady i regulacje dotyczące organizacji i przebiegu zawodów ustanawia WCA (World Cube Association).

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama