• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Speedcubing

  Przeczytaj także...
  Kostka Rubika (węg. „bűvös kocka”, magiczna kostka) – popularna zabawka logiczna wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku. W 1976 r. taką samą kostkę skonstruował i opatentował w Japonii inżynier Terutoshi Ishige. Wynalazca kostki Ernő Rubik pierwszy raz układał kostkę przez miesiąc.Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
  3×3×3 Cube, 10,50 s, Erik Akkersdijk
  Kostka 3×3×3, metoda Fridrich

  Speedcubing (znane również jako speedsolving) – dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika i innych łamigłówek logicznych z jej rodziny.

  Historia[]

  Od kiedy to węgierski profesor architektury Ernő Rubik wynalazł w 1976 roku układankę logiczną zwaną Kostką Rubika, zainteresowanie nią stale rosło. Fascynacja produktem, który błyskawicznie podbił rynek zabawek skumulowała się 5 czerwca 1982 roku w Budapeszcie, gdzie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata.

  Przełom nadszedł razem z pojawieniem się internetu, w którym szybko zaczęły pojawiać się fora speedcubingowe, w których układający dzielili się swoim doświadczeniem wzajemnie oraz wiele poradników, zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych.

  Zasady[]

  Wszystkie zasady i regulacje dotyczące organizacji i przebiegu zawodów ustanawia WCA (World Cube Association).

  Mistrzostwa Świata[]

  Kategorie oficjalne i rekordy[]

  Na oficjalnych zawodach mierzone są dwie wartości: pojedyncze ułożenie (single) oraz średnia (average). W drugiej sytuacji dwa skrajne z pięciu pomiarów (najdłuższy i najkrótszy czas) są odrzucane, a średnia wyliczana jest z 3 środkowych odczytów stopera (average 3/5). W przypadku średniej BLD i 3×3×3 WF oraz kostek 6×6×6 i 7×7×7 (patrz poniżej) mierzone są jednak tylko 3 czasy (mean of 3). Nie rozgrywa się konkurencji 4×4×4 BLD i 5×5×5 BLD w średniej.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • WCA Results
 • Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama