• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Speed metal

  Przeczytaj także...
  Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.
  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

  Speed metal – gatunek muzyki metalowej, krystalizujący się na początku lat 80. XX wieku.

  Gatunek charakteryzuje się szybkim tempem, technicznymi zagrywkami z wplecionymi melodyjnymi solówkami oraz rockową kompozycją utworów. Wokal zwykle jest wysoki z chropowatym brzmieniem. Tematyka tekstów jest bardzo szeroka, podobnie jak w thrash metalu, porusza różne zagadnienia, od fantastyki po sprawy polityczne. Ten rodzaj muzyki metalowej czerpał wpływy z twórczości wczesnych zespołów heavy metalowych, dodając do nich elementy ówczesnego punka. Nagrania speed metalowe mają surowe, szorstkie brzmienie, dlatego często są uznawane za muzykę metalowego podziemia.

  Exumer - niemiecki zespół thrash metalowy. Powstał w 1985, działalność zakończył w 1990 roku. Zespół zagrał koncert w 2001 podczas Wacken Open Air. W roku 2008 zespół reaktywowano, a w roku 2012 zespół wydał kolejny album zatytułowany Fire & Damnation. Na ich muzykę wpływały takie zespoły jak Slayer, Exodus i Venom.Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.

  Speed Metal dał początek muzyce thrash metalowej, która mając w sobie nieco więcej elementów punk rockowych, dała szersze pole do popisów dla artystów rozwijających ten gatunek w odmienne strony. We wczesnych latach osiemdziesiątych termin speed metal często odnosił się także do wczesnej muzyki thrash metalowej.

  Judas Priest – brytyjska grupa muzyczna założona w 1969 roku w Birmingham (hrabstwo West Midlands) w Anglii , znana głównie z dwóch gitar prowadzących i mającego dużą skalę głosu wokalisty śpiewającego w sposób operowy. Zespół sprzedał ponad 50 milionów albumów na całym świecie.Liege Lord – amerykański zespół speed metalowy założony w 1982 roku przez Matta Vinci, Anthony’ego Truglio i Franka Cortese. Największą sławę osiągnął z wokalistą Joe Comeau i albumem Master Control.

  Za pierwszy utwór noszący znamiona speed metalu uznaje się "Highway Star" zespołu Deep Purple. Za zespoły mające największy wpływ na scenę speed metalową uznaje się Judas Priest oraz Motörhead.

  Przykładowe zespoły speed metalowe: Exciter, Helstar, Agent Steel, Liege Lord, Exumer, Cranium. Za speed metalowe uznaje się także wczesne albumy takich zespołów jak Slayer, Metallica, Helloween oraz Anthrax.

  Przypisy[]

  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.