• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu

  Przeczytaj także...
  Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.Politechnika Wrocławska – państwowa szkoła wyższa we Wrocławiu, uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 412. pośród wszystkich typów uczelni.
  Szpitalny oddział ratunkowy (w skrócie SOR) – jednostka organizacyjna szpitala i systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, utworzona w celu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

  Specjalistyczny Zespolony Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu - wieloprofilowa specjalistyczna placówka mieszczący się przy ulicy Dr Alfreda Sokołowskiego 4 w dzielnicy Piaskowa Góra oraz ulicy Stefana Batorego w centrum Wałbrzycha. Placówka powstała w 1972, dawniej był to Szpital Górniczy.

  Lądowisko Wałbrzych – lądowisko sanitarne w Wałbrzychu, w województwie dolnośląskim, położone przy ul. Sokołowskiego 4. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy o dopuszczalnej masie startowej do 5700 kg.Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, ISO (ang. International Organization for Standardization, fr. Organisation internationale de normalisation) – organizacja pozarządowa zrzeszająca krajowe organizacje normalizacyjne.

  Jest to jeden z lepszych szpitali w województwie dolnośląskim, posiadający wiele oddziałów stacjonarnych i ambulatoryjnych poradni specjalistycznych. Szpital posiada dobrze wyposażone oddziały oraz zakłady, pracownie z nowoczesnym sprzętem, lądowisko sanitarne z możliwością lądowania nocnego, własne ambulanse, w tym ambulans neonatologiczny, który obejmuje swoim zasięgiem dawne województwo wałbrzyskie.

  Województwo wałbrzyskie – istniejące w latach 1975-1998 województwo, jednostka administracyjna najwyższego szczebla, położone w południowo-zachodniej Polsce o powierzchni 4169 km², składające się z 15 gmin miejskich i 30 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Graniczyło na zachodzie z województwem jeleniogórskim, na północy z legnickim i wrocławskim, na wschodzie z opolskim, a na południu z Czechosłowacją (później Czechami). Siedziba władz wojewódzkich znajdowała się w Wałbrzychu. Z dniem 1 stycznia 1999 r. terytorium województwa weszło w skład nowo powstałego województwa dolnośląskiego.Blok operacyjny, trakt operacyjny to wydzielona część szpitala służąca wykonywaniu operacji w warunkach możliwie największej izolacji od źródeł infekcji, zbliżonych do aseptyki. Zazwyczaj blok operacyjny jest zlokalizowany w sąsiedztwie oddziału chirurgicznego, w sposób umożliwiający łatwe przewiezienie pacjenta wymagającego operacji.

  Kompleks szpitalny jest wyremontowany i ciągle poszerzający swoją ofertę medyczną oraz komfort pacjentów. Szpital pod względem liczby świadczeń jest drugim na Dolnym Śląsku ośrodkiem medycznym, placówka prowadzi kształcenie lekarzy specjalistów w 23 specjalnościach. Szpital prowadzi program naukowy we współpracy z Politechniką Wrocławską oraz ze szpitalem Methodist International w Houston . Placówka posiada certyfikat ISO oraz akredytację Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

  Roman Szełemej (ur. 27 lutego 1960 w Wałbrzychu) – polski lekarz, kardiolog, doktor nauk medycznych, w 2011 pełniący obowiązki prezydenta Wałbrzycha, następnie prezydent tego miasta.Ewa Bożena Kopacz z domu Lis (ur. 3 grudnia 1956 w Skaryszewie) – polska lekarka pediatra, samorządowiec, polityk. Od 2001 posłanka na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, w latach 2007–2011 minister zdrowia w pierwszym rządzie Donalda Tuska, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej. Od 2011 marszałek Sejmu VII kadencji.

  W skład kompleksu szpitalnego wchodzą:

 • Specjalistycznego Szpitala im. Stefana Batorego przy ulicy Batorego
 • Specjalistyczny ZoZ nad Matką i Dzieckiem (dawny Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem ) ul.Batorego
 • Międzynarodowe Centrum Onkologii "Euromedic", które jest partnerem Szpitala Methodist International w Houston w Stanach Zjednoczonych.
 • Historia[]

  Szpital powstał w 1972 roku jako Zespół Opieki Zdrowotnej dla Górników i w jego skład wchodziły:

  Specjalistyczny Szpital im.Stefana Batorego w Wałbrzychu (dawniej szpital Bracki, Szpital Górniczy, Szpital Miejski Nr 2). Wieloprofilowa specjalistyczna placówka mieszczący się przy ulicy Stefana Batorego 4 w dzielnicy Śródmieście. Zabudowa szpitala już w 1908 roku służyła jako placówka szpitalna. Polska placówka powstała w 1945 po zburzeniu szpitala przy ulicy Juliusza Słowackiego na przeciw poczty głównej. Szpital im. Stefana Batorego był pierwszym Polskim szpitalem w Wałbrzychu. Dawniej w administracji niemieckiej był to Szpital Górniczy, który sprawował też opiekę ogólnomiejską. Placówka jest po kompleksowym remoncie, dobrze wyposażona, pawilon pediatryczny jest wyposażony w specjalistyczny ambulans neonatologiczny (N) obsługujący teren dawnego województwa wałbrzyskiego. W szpitalu funkcjonują m.in. oddział wewnętrzny, pawilon pediatryczny z rożnymi oddziałami, okulistyczny, otoloryngologiczny, rehabilitacyjny. Obecnie placówka jest przyłączona do Specjalistycznego Szpitala im.dra Alfreda Sokołowskiego.Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.
 • Obwodowa Przychodnia Górnicza
 • Szpital Górniczy
 • Przychodnia przy Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wałbrzychu
 • Pogotowie Górnicze w Wałbrzychu
 • Szpital powstał ze względu strukturę przemysłu wałbrzyskiego, sprawował również specjalistyczny nadzór wojewódzki w dziedzinie medycyny pracy.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Ambulans (sanitarka, karetka pogotowia) – środek transportu dysponowany na miejsce nagłego zachorowania albo wypadku, przeznaczony do udzielania pomocy, przewozu chorych lub rannych z miejsca zdarzenia do szpitala, a często również służący do transportów medycznych i międzyszpitalnych.
 • Pierwszym dyrektorem szpitala został lekarz Jerzy Sawicki.
 • W grudniu 1992 roku decyzją wojewody wałbrzyskiego Szpital Górniczy został przekształcony w Szpital Wojewódzki im. dra A. Sokołowskiego (nr rej. 28 /0001/92). Na podstawie Zarządzenia Wojewody Wałbrzyskiego Nr 103/98 z dnia 20.07.1998 roku przekształcił się w Samodzielny Publiczny ZOZ Szpital Wojewódzki.
 • Szpital początkowo miał trudności finansowe, borykał się z różnymi problemami. W 2003 roku po objęciu funkcji dyrektora przez Romana Szełemeja szpital w szybki tempie zaczął się rozwijać i zmniejszać swój dług. Roman Szełemej po późniejszym funkcjonowaniu jako dyrektor pełnił też funkcję pełnomocnika ds. konsolidacji szpitali wałbrzyskich, podjął decyzję o połączeniu wałbrzyskich szpitali, co przyczyniło się rozkwitu wałbrzyskich szpitali i ogromnej poprawie w budżecie szpitali oraz funkcjonowaniu.

  Alfred Marcin Sokołowski (ur. 11 listopada 1849, zm. 8 marca 1924) – polski lekarz internista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
 • W listopadzie 2005 roku przyłączono Specjalistyczny Szpital im. Dra Stefana Batorego.
 • W październiku 2008 roku przy szpitalu otwarto Międzynarodowe Centrum Onkologii w oparciu o partnerstwo ze Szpitala Methodist International z Houston
 • 6 listopada 2009 roku otwarto Wałbrzyski Ośrodek Psychiatrii przy ulicy Batorego.
 • 1 marca 2010 roku, w obecności minister zdrowia Ewy Kopacz otwarto Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz przebudowany Oddział Intensywnej Terapii i lądowisko sanitarne przy ulicy Sokołowskiego, a następnie przy ulicy Stefana Batorego otwarto Oddział Neonatologiczny i uruchomiono ambulans neonatologiczny (N).
 • W październiku 2010 roku przy ulicy Sokołowskiego dobudowano piętro i otwarto nowy oddział Chirurgii Onkologicznej.
 • W lipcu 2011 roku oddano do użytku zmodernizowany nowoczesny blok operacyjny przy ulicy Sokołowskiego i wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Pulmonologicznego.
 • 3 grudnia 2013 roku zakończono budowę nowego skrzydła Centrum Pulmonologicznego przy ulicy Sokołowskiego, w budynku są dwa oddziały: pulmonologiczny i stacja dializ oraz centrum dydaktyczno-naukowe.
 • 2014 rok w oddziale neurochirurgi, dokonano pierwszego w Polsce zabiegu embolizacji tętniaka mózgu nowym systemem WEB. Zabieg był wykonany przez doktorów Macieja Miś i Marcina Miś pod nadzorem profesora dr n. med. Joachim Klisch z Helios Hospital Erfut w Niemczech.
 • Przypisy

  1. Markiewicz Marta: Badacze z Houston wspierają Polaków (pol.). pulsmedycyny.pl, 2012-10-15. [dostęp 2014-01-27].
  2. Plato's CAVE (ang.). Houston Methodist. [dostęp 2014-01-27].
  3. Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu (pol.). [dostęp 2014-01-22].
  4. Adresy Szpitali (pol.). 2010-03-01. [dostęp 2014-01-22].
  5. Euromedic Onkoterapia Wałbrzych (pol.). [dostęp 2014-01-22].
  6. Otwarcie oddziałów neonatologii, SOR oraz intensywnej terapii (pol.). 2010-03-01. [dostęp 2014-01-22].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna Strona Szpitala - historia
 • Zabieg embolizacji tętniaka • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.