Species Plantarum
Taksonomia roślin – dział systematyki roślin obejmujący teorię i praktykę klasyfikowania organizmów roślinnych, zajmujący się techniką wyróżniania i opisywania taksonów roślinnych, a więc ich klasyfikacją, nazewnictwem i hierarchizacją. Rozdzielenie systematyki biologicznej na roślinną i zwierzęcą jest zaszłością historyczną pochodzącą jeszcze od Linneusza, ale ze względu na konserwatyzm środowiska naukowego wciąż jeszcze ma wpływ na stan aktualny. Taksonomia roślin (także glonów i grzybów) regulowana jest zasadami określonymi w Międzynarodowym Kodeksie Nomenklatury Botanicznej.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Carl Ludwig (von) Willdenow (ur. 22 sierpnia 1765 roku w Berlinie, zm. 10 lipca 1812) – niemiecki botanik, lekarz i aptekarz.
Species Plantarum – dzieło Karola Linneusza opublikowane w 1753, zawierające wykład jego systemu klasyfikacyjnego roślin. Opisy w nim zawarte uznano w taksonomii roślin za pierwsze prawidłowo opublikowane naukowe definicje gatunków.
Drugie wydanie opublikował Linneusz w 1763 r. Następnie było parokrotnie wznawiane i uzupełniane, m.in. przez Carla Ludwiga von Willdenowa (w latach 1797-1830) (pod tym samym tytułem) i Alberta Gottfrieda Dietricha (1831-1833).
Ogólnie przyjęty skrót tytułu Species plantarum stosowany w wypisach bibliograficznych, to Sp. Pl. lub Sp. pl., a wydanie 2. to Sp. Pl., ed. 2 lub Sp. pl., ed. 2.
Asarum europaeum L., Sp. pl. 1: 442 (1753)
oznacza: diagnoza opublikowana przez Linneusza w Species plantarum w tomie 1 na stronie 442 w wydaniu z roku 1753.
Centaurea Linnaeus, Sp. Pl. 909. 1 Mai 1753.
co oznacza: diagnoza dla rodzaju chaber (Centaurea) opublikowana przez Linneusza w Species Plantarum na stronie 909 1 maja 1753 roku.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-01-23].